logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wieża jasnogórska w narodowych barwach
 


Jasnogórska wieża wieczorem, 4 listopada zabłysła w narodowych barwach. Jej ściany zmieniły się w biało-czerwoną flagę. To spektakularne wydarzenie wpisało się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa”, zyskała nowe oświetlenie. 
 
Projekt przygotowała firma TAURON. Wykorzystano najnowocześniejszą technologię oświetlenia. Zamontowano 16 lamp ledowych sterowanych elektronicznie z możliwością iluminacji. Nowe oświetlenie pozostanie na stałe na Jasnej Górze. Na uroczystości niepodległościowe zabłysnęły kolory biało-czerwone, ale jest możliwość ustawienia podświetlenia na barwy biało-niebieskie oraz biało-żółte. 
 
Przed uruchomieniem specjalnej oprawy świetlnej, głos zabrał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry: „Jesteśmy zaproszeni, by wznieść nasz wzrok, nasze serca ku górze, ku światłu z Jasnej Góry, jak ktoś niedawno powiedział, ku światłu wolności, które zabłyśnie w barwach biało-czerwonych z tego świętego miejsca. To wielkie wzruszenie, bo światło z Jasnej Góry w barwach biało-czerwonych opromieni serca wszystkich Polaków”. 
 
Głos zabrał także Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii: „To poczucie wolności, które mieliśmy tu zawsze na Jasnej Górze, w roku jubileuszu setnej rocznicy niepodległości w sposób szczególny powinno być dla nas dotykane i powinno budzić refleksję, byśmy również mieli świadomość, że wolność jest nam dana, ale i zadana. Jeśli tu, u naszej Królowej Polski, czerpiemy siły, i Ona promieniuje swoimi darami na cała Polskę, to wydaje się, że to światło, które za chwilę w iluminacji zabłyśnie, będzie symbolem na całą Polskę, że Jasna Góra to miejsce dla nas ważne po dzisiejszy dzień, ale i kolejne dni”. 
 
„Jest to niezmiernie ważne dla naszej firmy Grupy TAURON – powiedział Robert Sasina, prezes Zarządu TAURON Dystrybucja - Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że mogliśmy właśnie na Jasnej Górze zrealizować swój wielki projekt, bo projekt iluminacji oświetlenia na Jasnej Górze jest projektem wyjątkowym. To miejsce wyjątkowe dla nas wszystkim jako Polaków, ale miejsce wyjątkowe na całym świecie, gdzie każdy docenia Polkę właśnie z miejsca Jasnej Góry. Jest to projekt ważny dla energetyków, energetycy zawsze na Jasną Górę pielgrzymują i doceniają obecność Matki Bożej”. 
 
Po gromkim odliczaniu, wieża jasnogórska oświetliła się na biało-czerwono. Z okazji 100-lecia niepodległości przygotowana została także widowiskowa, okazjonalna iluminacja budynku tzw. Pokoi Królewskich. 
 
Podczas uroczystego podświetlenia wieży zagrała Jasnogórska Kapela pod dyrekcją Marka Piątka. 
 
„Ja myślę, że obok prawdy jasnogórskiej wieży, która zwieńczona jest krzyżem, trzeba zawsze przypominać, wśród różnych mgieł i różnych pogód, że to ona pokazuje kierunek, czyli to, co jest w naszym zawołaniu 'sursum corda!' - 'W górę serca!' - mówił tuż po uroczystości abp Wacław Depo, metropolita częstochowski - Dzisiaj Matka Boża otrzymała dodatkową dekorację w postaci tego piękna, jakim jest oświetlenie, iluminacja wieży jasnogórskiej, a także biało-czerwoną flagę, opuszczoną przez komandosów jeszcze przed południem. Poprzez to podświetlenie, tę dodatkową iluminację Pokoi Królewskich, które zdobią te kolory i piękno - to jest prawie jak nowa sukienka dla Matki Bożej. Niech to piękno się poszerza poprzez ludzkie serca, ale zwłaszcza poprzez prawdę o nas samych i o naszej wolności”. 
 
Dzień uroczystości zwieńczony został Apelem Jasnogórskim. Modlitwę poprowadził o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „W ten wyjątkowy czas, znaczony biało-czerwonymi barwami, stajemy do wieczornej modlitwy Polaków, by wypowiedzieć przed Tobą, która jesteś ikoną wolności, wyzwolenia, nasze z głębi serca płynące słowa wdzięczności za dar niepodległości. Dziękujemy Maryjo za to, że zawsze czuwałaś nad nami, że w trudny czas zniewolenia byłaś światłem, ratunkiem i umocnieniem dla tych, którzy o wolną i niepodległą Ojczyznę walczyli, Jej wolności bronili, dla Niej pracowali, dla Niej poświęcali życie. To w ciągu wieków o Jasną Górę opierała się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości wyrażone w słowach: ‘przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie’. Dziś Jasna Góra, dom Królowej Polski, jest rozświetlony biało-czerwonym światłem, przyozdobiony polską flagą. Chcemy w ten zewnętrzny sposób przypomnieć radosne wydarzenie sprzed 100 lat”. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com