logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal
 


Początek września każdego roku upływał w Amerykańskiej Częstochowie pod znakiem Polsko-Amerykańskiego Festiwalu, który przyciągał tłumy naszych rodaków oraz niemniej liczne rzesze Amerykanów, którzy pragnęli poznać polską kulturę, historię, a przede wszystkim kuchnię, której tradycyjnych wyrobów było zawsze pod dostatkiem. Niestety, ten rok okazał się inny, gdyż z powodu pandemii koronawirusa wszystkie masowe imprezy zostały wstrzymane. Plac festiwalowy zionie pustką, a jedynymi uczestnikami „teoretycznego” festiwalu są grasujące po terenie cztery świstaki i kilka kotów. Pandemia, jak pokazały choćby transmisje Mszy świętych i innych nabożeństw, nawet corocznej pielgrzymki pieszej, nie jest w stanie zatrzymać inicjatyw, które normalnie skazane były na porażkę. Podobnie było z Polsko-Amerykańskim Festiwalem.

 

Kierownictwo Festiwalu, w porozumieniu z Ojcami Paulinami, podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu, który miałby się odbywać nie na trawie, lecz w internecie, w dniu 7 września, w godzinach 16.00-18.00. Tylko jak przenieść tak ogromne i wielowymiarowe wydarzenie do rzeczywistości wirtualnej? Jest to możliwe, jeśli zmieni się nieco formułę festiwalu, którą podzielono na specjalne bloki tematyczne zawierające: występy muzyczne oraz taneczne, wywiady z wolontariuszami festiwalu, archiwalne nagrania z festiwalu z 2019 r., historię naszego festiwalu, a także programy kulinarne.

 

Nie zabrakło również występów grup związanych na stałe z naszym Festiwalem: Grupy Młodzieżowej Amerykańskiej Częstochowy, Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej, Grupy tanecznej PKM Polish Folk Dance Ensemble, Polskiego Harcerstwa, Polish American String Band, Polka Bill Fleming. Wspaniale było zobaczyć ich występy i posłuchać wykonań tradycyjnych polskich piosenek. Wszystkie występy oraz bloki tematyczne przeplatane były wystąpieniami Teresy Wójcik, przewodniczącej Komitetu Festiwalowego.

 

Wirtualny Festiwal transmitowany był za pośrednictwem strony internetowej oraz Facebookowej Amerykańskiej Częstochowy i Polsko-Amerykańskiej Festiwalu, oraz przez inne zaprzyjaźnione z Sanktuarium media, takie jak: Radio RAMPA, Holy Spirit Radio, oraz WALN (Digital Cable Radio).

 

Festiwal oprócz znaczenia kulturowego miał również znaczenie materialne, ponieważ całkowity dochód jest przeznaczony każdego roku na utrzymanie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Kwestię tę rozwiązano w tym roku poprzez donacje, które można było składać za pośrednictwem strony internetowej Sanktuarium, dzwoniąc pod specjalny numer telefonu, lub przysłać pocztą.

 

Wolontariusze, którzy pracowali przy Wirtualnym Festiwalu cieszyli się, że ta piękna, ponad półwiekowa tradycja nie została przerwana, jednakże najlepiej jest zawsze celebrować Festiwal z ludźmi na pięknym terenie naszego Sanktuarium. Odchodząc od mikrofonów, klawiatur i ekranów komputerów wszyscy życzyli sobie powrotu do starej, prawdziwej formuły festiwalu. Wszystkim, którzy przyczynili się do kontynuowania idei Polsko-Amerykańskiego Festiwalu, wszystkim organizatorom i wolontariuszom należą się słowa wielkiego uznania i podziękowań.

 

Nagranie wirtualnego festiwalu można obejrzeć na stronie internetowej www.polishamericanfestival.org oraz na www.polishamericanvirtualfestival.org oraz na różnych mediach społecznościowych Amerykańskiej Częstochowy: 

 

o. Marcin Ćwierz OSPPE
Amerykańska Częstochowa

www.jasnagora.com