logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wizyta Tibora Gerencsera Konsula Generalnego Węgier w Krakowie
 


Wizytę na Jasnej Górze złożył Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. Dyplomata modlił się w Kaplicy Matki Bożej także w intencji swojej niedawno podjętej misji dyplomatycznej w Polsce. Wizyta jest nawiązaniem do historii Zakonu Paulinów i częstochowskiego sanktuarium, która przypomina o stuleciach przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

To na ziemi węgierskiej są korzenie paulinów, a głoszony przez nich kult Bogurodzicy bierze swój początek z węgierskiej świadomości narodowej, a także z czci oddawanej Matce Bożej przez żyjących tam w XIII w. pustelników, z których zrodził się zakon.


- Tu zawsze wiemy, że jesteśmy wśród przyjaciół, dlatego przyjechałem, by wzmocnić te więzi, budować nowe kontakty i rozmawiać o możliwości współpracy – wyjaśnił Tibor Gerencsér.

 

Węgierski dyplomata, wskazując na Prymasa Wyszyńskiego i na rodaka, wielkiego Prymasa Węgier kard. Józsefa Mindszenty`ego, także więzionego przez komunistów, podkreślił, że ich niezłomne postawy wciąż są inspirujące. – Widzimy, że w XXI wieku też nie brakuje wyzwań przed Kościołem, ale właśnie ich przykład pokazuje, że nie ma sytuacji bez nadziei. Gdy jest nadzieja, możemy walczyć przeciwko złu – mówił konsul, dodając, że „Polacy zawsze mogą liczyć na wsparcie Węgrów i nawzajem”.

 

Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér modlił się w Kaplicy Matki Boże, zwiedził także sanktuarium, gdzie znaleźć można dzieła sztuki i wota przypominające wspólną historię, tę dawną i tę najnowszą. Wśród współczesnych znaków polsko – węgierskich więzi jest figura bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech nazywana „Studnią Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” znajdująca się w tzw. Bastionie św. Barbary. To wotum uczestników II Narodowej Pielgrzymki Węgrów na Jasna Górę w 2012r.

 

Przybyli z Węgier na Jasną Górę paulini, wspólni święci i błogosławieni: Jadwiga, Kinga, Jolanta, królowie: Władysław i Ludwik, pomoc w wojnie 1920r. i ta świadczona uchodźcom polskim po 1939 r. to tylko niektóre fakty, które łączą Polaków i Węgrów.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com