logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wobec kapłana i dwóch świadków
materiał własny
 


Wobec kapłana i dwóch świadków

Mówimy że kapłan udziela ślubu. Kto zatem jest szafarzem sakramentu małżeństwa - kapłan czy nowożeńcy?

Jakkolwiek każde zawarcie małżeństwa dotyczy w pierwszym rzędzie jedynie obu partnerów, to nie jest ono jedynie sprawą prywatną. Chrześcijanin jest członkiem wspólnoty Kościoła. Dla Kościoła natomiast małżeństwo jest sakramentem, a sakramenty powierzone są Kościołowi. Stąd katolicy zobowiązani są do zawierania małżeństwa w obliczu Kościoła, zgodnie z pradawną formą kościelną. Wprawdzie kobieta i mężczyzna sami sobie udzielają sakramentu małżeństwa, jednakże asystujący kapłan jako pełnomocny świadek Kościoła i w imieniu Kościoła przyjmuje od nich wyraz zgody małżeńskiej{przysięgę małżeńską} i wypowiada jego błogosławieństwa. Publiczna z zasady forma kościelna zawierania małżeństwa nie jest więc tylko formalnością, kwestią wydania metryki lub wręcz niestosowną ingerencją państwa i Kościoła w sferę prywatną. Małżeństwo stanowi niejako domowy Kościół, Kościół w pomniejszeniu. A przy tym małżeństwo i rodzina nie są tylko jakimś obrazem i wyrazem Kościoła, one same przyczyniają się aktywnie do budowania Kościoła. Mają być żywymi komórkami w Kościele.

Dla chrześcijan katolików normalnych okolicznościach małżeństwo zatem dochodzi do skutku jedynie wówczas, gdy zostaje zawarte wobec kompetentnego kapłana i dwóch świadków. Tą formą zawierania małżeństwa Kościół chciał początkowo położyć kres małżeństwom tajnym. Ponieważ nie można było publicznie ich udowodnić, małżeństwa te mogły się równie tajnie rozwodzić. Cierpiały z tego powodu najczęściej dzieci i kobiety. Na przykład już około 200 r. papież Kalikst wydał kościelne prawo małżeńskie i odrzucił dopuszczane przez państwo małżeństwa z osobami rozwiedzionymi. Jeszcze wcześniej św. Ignacy{zm. Ok. 107} wymagał dla zawarcia małżeństwa wśród wiernych zezwolenia biskupa. Rozporządzenie dotyczące małżeństwa wydawały najstarsze synody chrześcijaństwa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Niektórzy utrzymują, że Watykan powinien coś sprzedać ze swoich bogatych zbiorów muzealnych, a pieniądze przeznaczyć dla ubogich.
 
Agnieszka Rogalska
Pożądanie to dojmujące pragnienie tego, czego nam brakuje. Ponieważ tylko osobie właściwe jest, obok rozumności i wolności, budowanie relacji, dlatego naszym najgłębszym pragnieniem bywa zazwyczaj bardzo bliski związek z drugą osobą. Chcemy przebywać z nią jak najczęściej i być jak najbliżej. Niektórzy zagłuszają tę potrzebę robieniem kariery czy kupowaniem dużej ilości rzeczy...
 
Rafał Sulikowski
Znane od półwiecza orędzie Miłosierdzia, jakie głosiła kanonizowana przez Jana Pawła II św. Siostra Faustyna, dotarło w formach przekazanych przez Apostołkę Miłosierdzia niemal do wszystkich zakątków świata. Formy te, początkowo z ostrożności zakazane przez Kościół, to jak wiadomo: wizerunek, a właściwie ze względu na obietnice łask dla Jego czcicieli ikona Jezusa Miłosiernego, Godzina Miłosierdzia...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS