logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Wolność człowieka
materiał własny
 


Wolność człowieka

Widziałem wiele zła na świecie. Ludzie nie chcą kłamać, a kłamią, nie chcą, kraść, a kradną; nie chcą krzywdzić, a krzywdzą. Zresztą sam się z tego oskarżam. Wygląda na to, ze człowiek pozbawiony jest wolnej woli.

Nie jest to żadne odkrycie. Już starożytni myśliciele zauważyli w osobowości ludzkiej pewne rozdwojenie. Kościół głosi, że powstało ono na skutek grzechu pierworodnego. Św. Paweł określił ten rozdźwięk w naszej naturze następująco: "Jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu. Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę" (Rz 7, 15). Tę moralna słabość często odkrywamy w sobie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie bezwolni.

Wolność jest znakiem podobieństwa Bożego człowieka. Słusznie ceni się dziś wysoko tę wolność, świadomy i wolny wybór. Człowiek chce i musi kształtować sam swoje życie, osobiste i społeczne, ponosząc za nie odpowiedzialność. Ta wolność człowieka nie jest sprzeczna z jego zależnością jako stworzenia od Boga Stworzyciela. Wolność człowieka-stworzenia jest, istnieje i realizuje się opierając się na wolności Boga-Stwórcy. Jako wolność nam darowaną nie może być nigdy wolnością absolutną. Osiągamy nasza wolność jedynie wtedy, kiedy wyzwalamy się z niewoli naszych namiętności i wybierając dobro zmierzamy wytrwale do celu, w całkowitym zdaniu się na Opatrzność.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Pismo Święte mówi, ze każdy otrzyma nagrodę w niebie. Czy można zatem mówić o rożnych stopniach w niebie?
 
Fr. Justin
Niedawno w naszej parafii został usunięty krzyż z ołtarza. Proboszcz tłumaczy, że na ołtarzu nie potrzeba krzyża, bo wisi on na ścianie ponad ołtarzem, i że przed ołtarzem oddajemy pokłon zamiast przyklękania. Czy to jest w porządku?
 
Szymon Hiżycki OSB

Dla św. Jana grzech/bezprawie to każde wydarzenie, czyn, myśl, pragnienie, które w ostatecznym rozrachunku uniemożliwiają spotkanie z Bogiem. Często wierni pytają, czy coś już jest grzechem, czy jeszcze nie. To jakby zastanawiać się, jak cienki może lód, żeby jeszcze pode mną wytrzymał. Po co w ogóle na niego wchodzić? Prawidłowe pytanie brzmi: czy jest to nam do zbawienia potrzebne? Jeśli nie jest, to znaczy, że szkoda na to czasu. Natomiast jeżeli przyda się do zbawienia, pomoże w drodze do Pana Boga, to jak najbardziej uczynienie tego jest wskazane.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS