logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Raniero Cantalamessa OFMCap
Wspominając błogosławioną Mękę
Wydawnictwo Serafin
 


Męka Jezusa stanowi centralne wydarzenie historii zbawienia, jednak jej opis czytany jest w liturgii tylko raz w roku i to w sytuacji, gdy nie ma czasu na jej gruntowne skomentowanie.

Właśnie dlatego ojciec Raniero Cantalamessa uczynił z niej główny temat rekolekcji wielkopostnych dla Domu Papieskiego. 
 
 
 
wydawnictwo: Serafin
rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-60512-19-7 
format: 130 x 200 
liczba stron: 96
oprawa: miękka
  

  


 
Niedziela Wielkanocna

Musimy się zastanowić, w jaki sposób tak naprawdę miłość Chrystusa na krzyżu może pomóc współczesnemu człowiekowi odnaleźć - jak mówi encyklika - "drogę swojego życia i swojej miłości". Istnieje miłość miłosierna, które oskarża i przebacza, która nie chce zniszczyć nieprzyjaciela, co najwyżej nieprzyjaźń (por. Ef 2, 16). Jeremiasz, najbliższy z ludzi cierpiącemu Chrystusowi, modli się do Boga, mówiąc: Chciałbym zobaczyć Twoją pomstę na nich (Jer 11,20). Jezus umiera, mówiąc: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23,34).

Takiego miłosierdzia i zdolności przebaczania potrzebujemy dzisiaj, aby coraz bardziej nie wpadać w przepaść globalnej przemocy. Apostoł pisał do Kolosan: Obleczcie się w serdeczne współczucie, w dobrość, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby ktoś miał coś do zarzucenia drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy (Kol 3, 12-13).
(…)

Jeszcze inne pouczenie płynie dla nas z miłości Boga, która objawiła się w krzyżu Chrystusa. Miłość Boga do człowieka jest wierna i wieczna. Ukochałem cię odwieczna miłością - mówi Bóg do człowieka przez proroków (Jer 31,3), a w Księdze Psalmów: Nie zawiodę w mojej wierności (Ps 89,34). Bóg zobowiązał się kochać zawsze, pozbawił się możliwości wycofania się. Takie jest właśnie głębokie znaczenie przymierza, które w Chrystusie stało się "nowe i wieczna".

W encyklice papieskiej czytamy: "Należy do rozwoju miłości, do wyższych jej poziomu, jej wewnętrznych oczyszczeń fakt, że teraz poszukuje ona definitywności i to w podwójnym znaczeniu: w sensie wyłączności - tylko ta jedna osoba - i w sensie na zawsze. Miłość obejmuje całość egzystancji w każdym jej wymiarze, także w wymiarze czasu. Nie mogłoby być inaczej, ponieważ obietnica ma na celu definitywność: miłość dąży do wieczności" (Benedykt XVI, Encyklika Deus caritas est, 6.)
(…)

Nie pozostaje nic innego, jak zaintonować ze św. Pawłem hymn na cześć zwycięskiej miłości Boga. On nas zaprasza, byśmy przeżyli z nim cudowne doświadczenie wewnętrznego uzdrowienia. Przechodzi w myśli wszystkie aspekty negatywne i momenty krytyczne swojego życia: utrapienie, przygnębienie, prześladowanie, głód, nagość, niebezpieczeństwo i miecz. Patrzy na nie w świetle pewności Bożej miłości i woła: Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował!

Zobacz także
o. Marek Machudera OFMCap.
Od lat obok adwentu kościelnego (liturgicznego) mamy tzw. miejski (handlowy). Wywodzi się on z fenomenu towarzyszącego adwentowi, z jarmarku przedświątecznego. Wraz z laicyzacją społeczeństwa adwent hadlowy usamodzielnił się i prowadzi swe "własne życie". I tak to posiadają oba adwenty swe niezależne kalendarze, reguły i cele. Wspólna jest im dekoracja świąteczna...
 
ks. Czesław Krakowiak
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w czasie którego Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa, począwszy od Jego mesjańskiego wjazdu do świętego miasta Jeruzalem. Niedziela ta łączy zapowiedź tryumfu Chrystusa z opisem Jego Męki. Stanowią one dwa aspekty misterium paschalnego. W obecnej liturgii Niedzieli Palmowej akcent położony jest nie na błogosławieństwo palm, lecz na procesję na cześć Chrystusa Króla triumfalnie wjeżdżającego do Jeruzalem, dlatego kolor szat nie jest fioletowy jak dawniej, lecz czerwony, purpurowy, królewski. 
 
Antoni Skowroński
Mając wiarę, że nad każdym z nas czuwa Bóg i wszystkie nasze sprawy są w Jego rękach, mamy – niemal automatycznie – także i nadzieję… Wydaje się jednak, że nie zawsze te dwie cnoty idą ze sobą w parze. Większość ludzi przyznaje się do wiary, ale też jednocześnie powiedzenie o nadziei – matce głupich jest bardzo popularne.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS