logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wspomnienie św.Jana Pawła II
 


W 14. rocznicę przejścia do Domu Ojca papieża św. Jana Pawła II, 2 kwietnia na Jasnej Górze rozpoczął się cykl spotkań pt. „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II”. 
 
Cykl katechez połączonych z modlitwą i dziękczynieniem za pontyfikat papieża Polaka mają przypomnieć o przypadającej w tym roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. „Wieczory maryjne”, poświęcone rozważaniom nad tym, co dokonało przed 40. laty, prowadzi wybitny mariolog dr Wincenty Łaszewski. Zaplanowano w sumie siedem spotkań, przygotowanych przez Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim. 
 
Tematem pierwszego spotkania było: „’U Jezusa my na ordynansie, słudzy Maryi’. Prawdziwa maryjność to prawdziwe chrześcijaństwo”. Poprowadzili je w Kaplicy Różańcowej: dr Wincenty Łaszewski oraz o. Wojciech Dec, paulin. Obecni byli m.in. o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Izydor Matuszewski, były generał Zakonu Paulinów; o. Konstancjusz Kunz, były przeor Jasnej Góry, świadek pierwszej wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze; o. Ignacy Rękawek, były kustosz Jasnej Góry oraz o. Stanisław Kozakiewicz, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie. 
 
„To już 40 lat, i myślę, że wiele tych młodszych pokoleń nawet nie było świadkiem tamtego wydarzenia, tymczasem z pewnością osoba Jana Pawła II jest w tym sensie historyczną, że Jego przesłanie powiedziane 40 lat temu jest tak samo, a chciałbym nawet powiedzieć jeszcze bardziej aktualne niż wtedy. I naszym zadaniem – teologów, historyków, ludzi zajmujących się duchowością, ale także samym Janem Pawłem II jako postacią - jest odkryć ‘przesłanie dedykowane’, a papież to, co mówił, zawsze przekazywał do konkretnego człowieka – podkreślał w rozmowie przed spotkaniem dr Wincenty Łaszewski - On żyje w Niebie, dzisiaj przeżywamy Jego odejście, a nie zniknięcie. Jestem przekonany, że te słowa, które wypowiedział 40 lat temu, dzisiaj nam powtarza, jako dla każdego z nas tak samo ważne, problem tylko polega na tym, że my dzisiaj nie umiemy się nad słowami, żadnymi, do końca, głęboko pochylić i posłuchać, co mówi serce wypowiadające słowa. Papież nas tego dzisiaj będzie uczył”. 
 
Zgromadzonych w Kaplicy Różańcowej powitał o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów i dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego: „Chcemy przejść w ciągu tych siedmiu spotkań z Janem Pawłem II pewną drogę. Drogę, którą zostawił nam Jan Paweł II w czasie swojego pielgrzymowania przed 40 laty, drogę, która jest jednocześnie światłem na dzisiejsze wydarzenia, które przeżywamy, te duchowe i społeczne”. 
 
O 21.00 wierni zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na Apelu Jasnogórskiego. Modlitwie przewodniczył o. Mariusz Tabulski. 
 
„Dla nas, pokolenia Jana Pawła II, dzień dzisiejszy 2 kwietnia zostanie godziną Jego przejścia z życia do życia, narodzin dla Nieba, paschą miłosierdzia, ale też dniem bólu i rozstania ze świętym papieżem, którego promieniowanie ojcostwa dodawało nam odwagi, by iść drogą zawierzenia ‘Totus Tuus’ – mówił podczas Apelu o. Mariusz Tabulski - To już 14 lat. Pamiętacie? Nasze oczy mokre od łez, zdumione, patrzyły najpierw na ciało Świętego, a potem w dniu pogrzebu obserwowały ewangeliarz leżący na prostej dębowej trumnie. Wiatr zaczął przewracać karty księgi. Wszyscy w tym czasie zastanawialiśmy się, kim był Jana Paweł II i dlaczego tak bardzo Go kochaliśmy? Niewidzialna ręka przewracała karty ewangeliarza na trumnie i zdawała się mówić: odpowiedź jest w Ewangelii. Życie Jana Pawła było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa. Za to, jakby podpowiadał nam wiatr, za to Go kochaliście”. 
 
„Czy dalej kochacie swojego papieża? Niech On dalej będzie dla was Ewangelią, która daje światło i nadzieję temu pokoleniu, tym wszystkim, którzy mają trudności w rozeznaniu, co jest dobrem, co jest złem, i jaką drogę wybierać” – dodał o. Tabulski. 
 
Po modlitwie apelowej z Kaplicy Cudownego Obrazu wyruszyła procesja pod pomnik Jana Pawła II na Wałach jasnogórskich. Tu o godz. 21.37, w godzinie śmierci papieża, odmówiono modlitwę dziękczynna za Jego pontyfikat i zapalono znicze. Wysłuchano także Aktu Zawierzenia, który złożył św. Jana Paweł II na Jasnej Górze 4 czerwca 1979 r. 
 
Modlitwę pod pomnikiem poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski: „Boże, bogaty w miłosierdzie, w Twojej woli św. Jan Paweł II, papież kierował całym Kościołem, spraw, prosimy, abyśmy dzięki Jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka, który z Tobą żyje i króluje, w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków, Amen”. 
 
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc na bieżąco wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku podczas uroczystej Mszy św. na placu Św. Piotra w Rzymie. Uroczystościom przewodniczył Ojciec Święty Benedykt XVI. Kanonizacja bł. Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Watykanie. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com