logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wszczepieni w Euzebiuszowy płomień
 


- Przywołując bł. Euzebiusza dziękujemy za formalne początki naszego Zakonu - mówił rozpoczynając wspólnotową Mszę w święto Założyciela przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. W kazaniu jego zastępca, wikariusz generalny, o. Michał Lukoszek przypomniał, że Euzebiusz w charyzmat pustelników wpisał umiłowanie Chrystusowego Krzyża i Maryi.

 

- Krzyż jest dowodem bezgranicznej i bezwarunkowej miłości Boga do człowieka. Wobec aktów nienawiści do krzyża, jego profanacji trzeba jeszcze bardziej ukochać Zbawiciela i głosić Jego miłość innym - mówił kaznodzieja.

 

O. Michał Lukoszek podkreślił, że nie sposób odłączyć krzyża od Maryi, która wiernie do końca towarzyszyła śmierci Syna i stąd te dwie miłości do krzyża i Matki Najświętszej wpisane są w duchowość paulinów.

- Jeśli ktoś zechce przyjąć Matkę Bożą do swojego życia, to Ona niezawodnie poprowadzi go do Chrystusa, który okazał swoją bezgraniczną miłość do nas, na krzyżu. Jedyną adekwatną odpowiedzią na tę miłość jest także całkowite ukochanie Boga, tak jak ukochał Go bł. Euzebiusz i jego naśladowcy - powiedział wikariusz generalny.

O. Lukoszek wskazał, że „bł. Euzebiusz zachęca nas i przekonuje do tego, że warto ogołacać się z ziemskich i materialnych rzeczy i przywiązań, by pozyskać jedynie Jezusa Chrystusa - źródło życia, szczęścia i miłości, który zaspakaja wszelkie ludzkie pragnienia”.

 

Generał Zakonu Paulinów na zakończenie Mszy św. zawierzył Maryi wszystkich zakonników i wiernych, którzy w różny sposób związani są z paulińskim posłannictwem na świecie: „wszczepieni w Euzebiuszowy płomień miłości krzyża świętego i Bożej Matki, pragniemy w Jej dłoniach na nowo złożyć zakonne powołanie, wszystkich współbraci i tych, którzy w różnych placówkach na całym świecie przychodzą, by razem z nami uwielbiać Boga za Jego dzieło zbawienia i dar Maryi. Niech Ona nam będzie wszystkim Matką i Przewodniczką”.

 

Bł. Euzebiusz ukrywając się w lasach podczas najazdu tatarskiego w XIII wieku, zetknął się z przebywającymi tam pustelnikami. Zgromadził ich w jedną wspólnotę, nadając jej nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jest on organizatorem i założycielem Paulinów.

 

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zauważył, że bł. Euzebiusz był tym, który dostrzegając potencjał apostolski naddunajskich eremitów, przekuł ten charyzmat pustelniczy w życie wspólnotowe, aby „stał się on bardziej widoczny jako wartość dla całego Kościoła”.

 

- Nasz zakon, jak określają to konstytucje, ma charakter kontemplacyjno-czynny. To w rzeczywistości połączenie bardzo trudne do realizacji na co dzień, ale ono wskazuje na jedno: że wszystkie dzieła apostolskie, duszpasterskie, ewangelizacyjne biorą swój początek z głębokiej modlitewnej relacji z Bogiem - zauważył jasnogórski przeor.

 

Paulini choć oddają się modlitwie za świat, wpisaną w zakonne konstytucje, a św. Jan Paweł II nazwał ich zakonem modlitewnym, to sami także jej potrzebują. Od 10 lat Wspólnota bł. Euzebiusza modli się za mnichów i o nowe powołania. Dziś obchodzi swoje święto patronalne.

 

Wspólnota bł. Euzebiusza skupia osoby świeckie, którym bliska jest duchowość paulińska. Zobowiązaniem włączającym do tej grupy jest deklaracja o podjęciu, w dowolnej formie, modlitwy w wybranym dniu każdego miesiąca. Zakon otacza swych duchowych przyjaciół duszpasterską troską, włączając ich w przeżywanie swojej duchowości i misji.

 

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik
jasnagora.com