logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wystawa o represjach wobec duchowieństwa
 


„Represje wobec duchowieństwa śląskiego w latach 1939–1956” to tytuł wystawy, którą z okazji Roku Kapłańskiego zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Katowicach oraz parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach. Otwarcie wystawy miało miejsce 19 marca 2010.
 
Komisarzami wystawy i autorami scenariusza są Kornelia Banaś i dr Adam Dziurok z katowckiego oddziału IPN. O swojej wystawie mówią m. in.:
 
W XX wieku Kościół w Polsce doświadczył różnych form represji zarówno ze strony totalitaryzmu hitlerowskiego, jak i komunistycznego. Również kapłani śląscy, młodej, bo utworzonej w 1925 roku, diecezji katowickiej stanęli w obliczu najtrudniejszej próby. Wybuch wojny stał się początkiem długiego okresu prześladowań Kościoła. Wielu zapłaciło wtedy najwyższą cenę – oddało swe życie.
 
W przeddzień rozpoczęcia II wojny światowej diecezja katowicka liczyła 489 księży. Prześladowania, jakie spotkały duchowieństwo w czasie wojny i okupacji, spowodowały spustoszenie w szeregach śląskich kapłanów; 157 księży zostało dotkniętych rożnego rodzaju represjami, w których wyniku ponad jedna trzecia spośród nich poniosła śmierć. Księży aresztowano, więziono, wielu wysiedlono z parafii czy zmuszono do opuszczenia diecezji. Tak stało się również w przypadku katowickich biskupów, od 1941 roku przebywających na wygnaniu. (...) Powojenna rzeczywistość nie uwolniła Kościoła od prześladowań. Wprawdzie komuniści w pierwszym okresie starali się utrzymać poprawne stosunki z duchowieństwem, ale po ugruntowaniu władzy nasilono z nimi walkę. W niektórych przypadkach represje dotknęły duchownych, wcześniej już prześladowanych przez hitlerowców. (...) Stopniowo nasilała się fala różnego rodzaju represji: począwszy od rozmów ostrzegawczych poprzez rewizje nocne, aż do aresztowań i długoletniego więzienia, niejednokrotnie bez wyroku. Kapłanów oskarżano o udział w nielegalnych organizacjach, rozpowszechnianie fałszywych wiadomości mogących szkodzić władzy ludowej. (...) Zamknięcie wystawy cezurą 1956 roku nie oznacza jednak, że wówczas zaprzestano szykan i walki z duchowieństwem. Zmieniono jedynie jej formę.

 
Na wystawie, oprócz unikalnych zdjęć archiwalnych i pamiątek osobistych z wielu zbiorów prywatnych, muzeów i archiwów, można również zobaczyć dokumenty władz państwowych, sądowych i aparatu bezpieczeństwa. Autorzy wystawy starają się pokazać powody, a także skalę oraz rodzaje prześladowań, jakie dotknęły wielu księży pochodzących z diecezji katowickiej lub działających na jej terenie. Zaprezentowano również sylwetki niektórych zakonników z terenu Górnego Śląska.
 
Wystawę można oglądać w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej 8 w Katowicach jako ekspozycję stałą.