logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
XIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych
 


Koncertem zakończyła się na Jasnej Górze XIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

 

Pielgrzymka była też okazją do integracji muzyków i tych, którzy troszczą się o formację i edukację muzyczną w Polsce, bo jak zauważył bp Greger potrzeba troski, też modlitwy, zwłaszcza, że kandydatów do kształcenia w zakresie muzyki liturgicznej jest w ostatnim czasie mniej. Także np. chórzyści zauważają, że sytuacja obostrzeń pandemicznych, chorób członków zespołów przyczyniła się do zahamowania rozwoju chórów.

 

W homilii bp Greger przypomniał, że istotą życia duchowego nie jest powierzchowne, permanentne poszukiwanie nowości, ale coraz głębsze wchodzenie w to, co się już poznało, w czym uczestniczymy, co jest nam bliskie.

 

Kaznodzieja zauważył też, że tym, co dzisiaj musimy się na nowo uczyć, bo mamy z tym problem, to „sztuka spotkania”. Bp Greger zachęcał do spotkań na wzór Maryi ze św. Elżbietą, by były pełne uważności, radości i służby.

 

Jasnogórskie spotkanie to też czas wymiany doświadczeń muzyków z różnych regionów Polski.

 

- Wiara i wypływająca z niej motywacja powinna przenikać działania, posługę muzyków kościelnych. Muzyka liturgiczna, ma pomagać ludziom głęboko uczestniczyć w liturgii, a więc przyczyniać się do ich zbawienia, stąd potrzeba wszelkich starań o jej piękno – podkreślił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

 

Tradycją jest, że oprawę muzyczna pielgrzymki tworzą przedstawiciele z poszczególnych polskich diecezji, w tym roku z diec. tarnowskiej.

 

Po Mszy św. w Bazylice zabrzmiał uroczysty koncert w wykonaniu: Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnoviensis, Chóru Mieszanego Bazyliki Limanowskiej Canticum Jubilaeum, Chóru Mieszanego Zew Gór z Łącka, Chóru Sanktuarium Przemienienia Pańskiego Veraicon z Nowego Sącza.

 

Mottem XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Muzyków Kościelnych stał się werset Psalmu 69 „Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać”.

 

Klasztor na Jasnej Górze przez wieki był jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i centrum kultury muzycznej Zakonu Paulinów. Celebracje nabożeństw, które licznie gromadziły pielgrzymów, wymagały od paulinów także przygotowania muzycznego. Od XVI w. działała tu Kapela Jasnogórska, a w XVIII w. istniał Dom Muzykantów. Uczono śpiewu, gry i tworzenia kompozycji. Dziś spadkobiercą tej tradycji jest Publiczna Jasnogórska Szkoła Muzyczna I i II.

 

W poniedziałek, 14 listopada, na Jasnej Górze odbędzie się konferencja muzykologiczna na temat specyfiki i kierunków rozwoju liturgii i muzyki liturgicznej pielęgnowanej w klasztorach paulińskich. Organizatorem konferencji jest Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów oraz Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com