logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
YES – gotowi być wspólnotą uczniów miłosierdzia
 


Pierwsze spotkanie z cyklu ŚDM Jesteśmy razem, które odbyło się pod nazwą "Are you ready? YES" było okazją by odpowiedzieć na wezwanie Papieża, które skierował do nas podczas Światowych Dni Młodzieży. Była to też okazja by wcielać te słowa w życie poprzez ich realizację w konkretnych działaniach.
 
– Cieszę się, że Światowe Dni Młodzieży trwają, bo to że dziś tutaj jesteście, jest to dalszy ciąg tej radości, przeżywania Ewangelii, za to wam bardzo dziękuję – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz do zgromadzonych na wydarzeniu młodych.
 
Spotkanie w TAURON Arena Kraków rozpoczął konkret zespołu „niemaGotu”, połączony z modlitwą do Ducha Świętego. Wśród granych utworów nie zabrakło również hymnu ŚDM, który z zespołem wyśpiewało ok. 5 tys. młodych, którzy przybyli na spotkanie z Krakowa i z całej Polski.
 
Co Ci powiedział Papież?
 
Ważnym punktem spotkania była prezentacja odpowiedzi młodych ludzi na pytania zadane przez bp Grzegorza Rysia, inicjatora wydarzenia, w rozesłanych przed wydarzeniem ankietach. Odpowiadając na pytania " Co powiedział mi Papież?" oraz "Co zamierzam z tym zrobić?", uczestnicy ŚDM wspominali słowa Papieża mówiące m.in. o tym, aby wstać z kanapy, by założyć wyczynowe buty, nie bać się walczyć o swoje marzenia, nie poddawać się w osiąganiu celu. – Jestem zaskoczona, że młody człowiek według Papieża może pokazać poprzez drobny gest, uścisk dłoni, że wielcy ludzie tego świata mają obowiązek wciąż budować mosty, a nie wznosić mury. Chcemy zbudować nie jeden most, chcemy zburzyć wszystkie mury! – wspomniała w ankiecie jedna z osób. Łącznie odpowiedzi na pytania nadesłało 1500 osób.
 
Pod koniec prezentacji głos zabrali młodzi ludzie, którzy opowiedzieli o tym jak w praktyce starają się wypełniać słowa Papieża. Świadectwa głosili liderzy, mówiący o nowo powstałej wspólnocie „NoMore”, wspólnocie Panama oraz o inicjatywie „Sylwester z ubogimi”, o której pisaliśmy, a która w tym roku po raz pierwszy zorganizuje sylwestrowe spotkanie w Krakowie.
 
Swoim świadectwem podzieliła się również rodzina, która przyjmowała kiludziesięciu pielgrzymów w swoim domu, wolontariuszka długoterminowa Gabriela Flaszczyńska, ks. Marcin Rozmus, duszpasterz z parafii Wola Batorska, inicjator akcji „Jedziemy na ŚDM” oraz Ania ze wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, która podczas Światowych Dni Młodzieży ewangelizowała na ulicach Krakowa.
 
Towarzysz Papieża
 
O swoich spostrzeżeniach z czasu Światowych Dni Młodzieży opowiedział ks. Robert Woźniak, teolog, który podczas ŚDM codziennie towarzyszył Ojcu Świętemu jako tłumacz.
 
Ks. Robert wspomniał wizytę Papieża w Częstochowie. Zwrócił uwagę na rolę Maryi w wizji Kościoła Papieża Franciszka. Jest to wizja Kościoła Maryjnego, która objawia się poprzez pokorę, miłość i konkretny dotyk – czyli bliskość wyciągniętej dłoni, która chce konkretnie pomóc, tłumaczył ks. Woźniak. Zwrócił uwagę na ostatnie zdanie przemówienia Papieża podczas wizyty w szpitalu w Prokocimiu. - Kto pełni dzieła miłosierdzia, nie musi się bać śmierci – mówił Franciszek, wskazując w jaki sposób należy starać się pokonać lęk przed śmiercią. Ksiądz Robert przywołał także pytanie biskupa do Papieża podejmujące tematykę parafii i wspólnot, które w niej działają. Wspomniał również milczącą papieską wizytę w Auschwitz.
 
– Być może to jest taki najszlachetniejszy rys papieża Franciszka jaki zapamiętałem także z tej pielgrzymki: prostota, ale także ogromna zdolność słuchania, to znaczy ciszy i milczenia – mówił ks. Robert. – Każde nasze dzieło, w szczególnie to najważniejsze, powinno rodzić się i dojrzewać w ciszy – podkreślał.
 
Zróbcie to!
 
Główną częścią spotkania była wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś. Nawiązując do piątkowej Ewangelii mówiącej o wyborze Apostołów, biskup Grzegorz zaznaczył że ten, kto jest uczniem, wcześniej czy później zostanie posłany do świata.
 
– Papież Franciszek mówił, że nie ma takiego ucznia który nie musi zostać misjonarzem – mówił – Jezus potrzebuje takich Apostołów, którzy nie tylko słuchają słowa, ale się nim stają.
 
Biskup Ryś mówił też o Kościele, który bardzo często przypomina tłum a nie wspólnotę, stając się wielką liczbą anonimowych ludzi. Zaznaczył ogromną rolę parafii, która jest pierwszym miejscem spotkania z Bogiem. Podkreślił, że parafia nie może być wyłącznie biurem obsługi. Aby to zmienić, potrzeba uczniów, którzy będą realizować Przykazanie Miłości.
 
- Dlatego parafia potrzebuje małych wspólnot, żyjących wspólnot, gdzie miłość jest widoczna. Te małe wspólnoty przemieniają parafie, są jak drożdże, które wcześniej czy później zakwaszą to ciasto – mówił.
 
Biskup Grzegorz wezwał także do konkretnego zadania – To jest Słowo Jezusowe do nas na dzisiaj: nie wychodźcie na razie poza Kościół, wejdźcie z powrotem w swoje parafie, i bądźcie tam znakiem Kościoła-Wspólnoty, w którym miłość ludu Bożego jest konkretna, namacalna, widoczna (…) Jak stworzymy takie parafie, to będą one dla nas wspólnotami wzrostu a jednocześnie będą miejscem, gdzie będziemy mieli odwagę zaprosić innych (powiedzieć – ZŚ): przyjdź do nas, nie bój się. Czego ten człowiek doświadczy? Mocy Ducha Świętego!
 
- Jesteście posłani, zanim do świata, najpierw do tego, żeby przemieniać zgromadzenie uczniów Jezusa z tłumu we wspólnotę, każdą parafię z tłumu we wspólnotę, każdą parafię z biura i struktury we wspólnotę Eucharystyczną, miłosierną. Zróbcie to! Pozwólcie Jezusowi zrobić się z uczniów misjonarzami, najpierw do własnych parafialnych środowisk, reszta przyjdzie potem – apelował bp. Grzegorz.
 
To nie koniec!
 
Pierwsze wspólne spotkanie po ŚDM w ramach cyklu „ŚDM Jesteśmy Razem!” zakończyło się modlitwą uwielbienia. Przed nami dwa kolejne wydarzenia – koncert „Bóg liczy na Ciebie!”, inspirowany Wydarzeniami Centralnymi z udziałem Papieżą, m.in. Czuwaniem w Brzegach, który odbędzie się już 13 listopada w Tauron Arenie w Krakowie oraz kontynuacja oficjalnych rekolekcji ŚDM „Dla nas i całego świata", tym razem pod nazwą „Ogień dla nas i całego świata". Cykl rekolekcji jest poświęcony darom Ducha Świętego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Gościem spotkania będzie ks. bp Edward Dajczak.
 
Zofia Świerczyńska
fot. Jakub Wolski, Paulina Krzyżak, Stanisław Wasiutyński

 
www.krakow2016.com