logo
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Z pielgrzymką do św. Jakuba. Kard. Nycz ustanowił kościół stacyjny Roku Jakubowego
 


Kościół parafii św. Jakuba na Ochocie został ustanowiony kościołem stacyjnym Roku Jakubowego. To jedyna na terenie Archidiecezji Warszawskiej świątynia, gdzie do 31 grudnia 2022 roku wierni mogą skorzystać z przywileju odpustu zupełnego .


Proboszcz parafii św. Jakuba na Ochocie ks. Henryk Bartuszek zaprasza do odwiedzania kościoła stacyjnego przy placu Narutowicza. – Pielgrzymować można indywidualnie, kościół jest otwarty w godzinach od 6 rano do godziny 20 wieczorem. Natomiast główne uroczystości Roku Jakubowego planowane są na 25 lipca, kiedy przypada święto św. Jakuba – zapowiada.

 

Na owocne przeżywanie dobrodziejstwa Roku Jakubowego, wszystkim Parafianom i Gościom udzielam pasterskiego błogosławieństwa, wypraszając obfitości Bożych darów – napisał kard. Kazimierz Nycz w dekrecie ustanawiającym kościół stacyjny.

 

Jubileuszowy Rok Jakubowy ogłaszany jest w Santiago de Compostela w latach, w których święto Apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę.

 

Ze względu na pandemię Penitencjaria Apostolskiej zdecydowała o wydłużeniu o rok obchodów Roku Jakubowego. Tym samym trwać on będzie przez cały 2021 i 2022 rok, ze względu na ograniczenia w pielgrzymowaniu związane z COVID-19. W 2022 r. mija 900 lat od pierwszego Roku Świętego Jakubowego, który przypada wtedy, gdy liturgiczne święto św. Jakuba (25 lipca) wypada w niedzielę.


DEKRET

 

Mając na względzie duchowe dobro wszystkich wiernych oraz prośbę Proboszcza Parafii Świętego Jakuba w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim, mocą udzielonej mi władzy, zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej, postanawiam, że kościołem stacyjnym Roku Jakubowego, w którym można uzyskać odpust zupełny pod następującymi warunkami (pobożne nawiedzenie w formie pielgrzymki, udział w obchodach jubileuszowych lub indywidualnie przeżyte pobożne rozmyślanie zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Apostoła Starszego, a także przy zachowaniu zwykłych warunków: stan łaski sakramentalnej, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego) wynikającymi z dobrodziejstwa Roku Jakubowego, zostaje ustanowiony:

 

kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie

– siedziba Parafii św. Jakuba Apostoła.

Z przywileju tego skorzystać można do 31 grudnia 2022 roku.

 

Ma owocne przeżywanie dobrodziejstwa Roku Jakubowego, wszystkim Parafianom i Gościom udzielam pasterskiego błogosławieństwa, wypraszając obfitości Bożych darów

 

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

ks. Janusz Bodzon

Kanclerz Kurii

www.archwwa.pl