logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Za tydzień 25. Dzień Judaizmu. Dlaczego został ustanowiony?
 


Msza św. “o uproszenie miłości” oraz prezentacja działań Forum Dialogu złożą się na obchody 25. Dnia Judaizmu w Warszawie. Pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8) 17 stycznia odbędą się w stołecznym kościele środowisk twórczych. Planowana jest transmisja na YouTube.


Bp Rafał Markowski zachęca, by obchodzony w tym roku po już raz 25. Dzień Judaizmu był okazją do refleksji nad tym, dlaczego został ustanowiony i nad zmianami, jakie zaszły w minionym 25-leciu. Jego zdaniem, wierzący potrzebują nieustannego przypominania i rozwijania ważnych kwestii a taką jest dla chrześcijaństwa wywodzenie się z religii żydowskiej”.

 

W przesłaniu na tegoroczne obchody bp Markowski pisze m.in.:

 

“Zdajemy sobie sprawę z niewielkiego zainteresowania Dniem Judaizmu w polskich parafiach, ale nie chciejmy się tym zamartwiać. Obojętność, a nawet niechęć do respektowania tych rokrocznych obchodów ustanowionych przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku płynie po prostu, jak chcemy wierzyć, z braku zrozumienia ich celu. A jest nim wspólna modlitwa do tego samego Boga, stworzenie okazji do pogłębiania świadomości istnienia więzów łączących chrześcijaństwo z judaizmem i – poprzez refleksję nad powiązaniami obu religii – namysł katolików nad własną religią” – podkreśla przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem

 

Więcej >> Przesłanie

 

W Warszawie obchody 25. Dnia Judaizmu skoncentrują się w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym. Tam 17 stycznia o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza święta “o uproszenie miłości”.

 

Tego wieczoru będzie też można poznać bliżej działalność Forum Dialogu, które jest największą i najstarszą polską organizacją pozarządową zajmującą się dialogiem polsko-żydowskim. Misją Forum Dialogu jest odbudowywanie i tworzenie nowych więzi pomiędzy współczesną Polską a społecznością żydowską na świecie. Organizacja skupia się na pracy z młodzieżą i liderami opinii publicznej a w jej projekcie edukacyjnym “Szkoła Dialogu” co roku bierze udział ok. 1,2 tys. uczniów.

 

archwwa.pl