logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zakończenie obchodów 30. urodzin dla nieba
 


Na zakończenie obchodów 30. urodzin dla nieba o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka prowincjał franciszkanów z Krakowa w imieniu wszystkich braci z prowincji wręczył parafiom i rodzinom, z których wywodzili się błogosławieni misjonarze-męczennicy, pamiątkowe statuetki wdzięczności. Uroczystości miały miejsce w Zawadzie k. Tarnowa i w Łękawicy k. Żywca w niedzielę 19 grudnia 2021 r.

Statuetki z napisami „Na cześć Boga i ludzi w 30-lecie narodzin dla nieba bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego” odebrali księża proboszczowie (ks. Adam Wyrwa i ks. Adam Wyporek) oraz rodzeństwo bł. Zbigniewa (Bogdan i Andrzej) i bł. Michała (Urszula, Maria i Marek).

 

„Bł. Zbigniew i bł. Michał byli ludźmi głęboko wierzącymi. To dzięki wierze, jaką wynieśli z domów rodzinnych, umacnianych w parafiach, w których wzrastali, usłyszeli głos powołania zakonnego, kapłańskiego i misyjnego” – podkreślał podczas okolicznościowych kazań prowincjał o. Marian Gołąb.

„Głęboka miłość do Chrystusa zaprowadziła ich do Pariacoto i była główną motywacją ich ofiarnej służby w tym miejscu” – dodał wyższy przełożony.

 

Minister prowincjalny przekonywał, że po beatyfikacji męczenników, która miała miejsce w 2015 r., ich misja się nie skończyła, a wręcz przeciwnie, rozszerzyła się na cały świat. „Po trzydziestu latach od ich męczeńskiej śmierci relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, czyli cząstki z ich ciał, znajdują się w 447 miejscach na całym świecie, w samej Polsce – w 288 miejscach” - wyliczał.

 

Do tej pory franciszkanie przekazali też wiernym 443 tys. sztuk obrazków i 79 tys. sztuk różańców z ich relikwiami II stopnia (fragmenty ich ubrań). Zakonnicy ponadto przeprowadzali 430 misyjnych dni męczenników w kraju i zagranicą (Anglia, Włochy, USA, Belgia, Francja, Szwecja, Węgry, Słowacja, Holandia, Niemcy, Rosja, Rwanda) i wydali 22 tys. książek o męczennikach.

 

Przedstawiciele krakowskiej prowincji franciszkanów (o. Marian Gołąb, prowincjał; o. Jan Maria Szewek, sekretarz prowincjała i rzecznik prowincji; o. Dariusz Gaczyński, sekretarz ds. misji; br. Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników z Pariacoto) udali się też na miejscowe cmentarze, aby przy grobach rodziców męczenników modlić się o szczęście wieczne dla nich.

 

Więcej na stronie: meczennicy.franciszkanie.pl

franciszkanie.pl