logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie Roku 2016
 


Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony odbędzie się w dniach 3-4 września 2016 r., pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia - pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. Rolnicze rodziny z całej Polski będą pielgrzymować na Jasną Górę z intencją dziękczynną za jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. 
 
Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 4 września. Swój udział zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. 
 
Ogólnopolskie dziękczynienie za tegoroczne plony będzie okazją do wdzięczności nie tylko za zebrane owoce ziemi, ale też za tych, którzy 35 lat temu zainaugurowali pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi. W tym roku przypada także 35. rocznica powstania Solidarności Rolników Indywidualnych. 
 
Diecezja płocka dostąpiła zaszczytu przewodniczenia Dożynkom Jasnogórskim. Jedną z intencji będzie podziękowanie za peregrynację Ikony Jasnogórskiej po parafiach diecezji. Ogólnopolskimi starostami dożynek będą małżonkowie Marek i Małgorzata Gogolewscy z parafii Karniewo koło Makowa Mazowieckiego. Małżonkowie mają 5 dzieci, gospodarują na około 80 ha ziemi, kultywują tradycje patriotyczne i przywiązanie do Kościoła. Pan Marek jest aktywnym działaczem Solidarności RI - w tym roku przypada 35. rocznica powstania Solidarności Rolników Indywidualnych oraz Dożynek Jasnogórskich.
 
Program: 
 
3 września – sobota 
 
19.00 - Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników - przewodniczy bp Henryk Wejman z diec. szczecińsko-kamieńskiej, bazylika jasnogórska 
21.00 - Apel Jasnogórski, Kaplica Matki Bożej 
21.30 - Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach - prowadzą rolnicy diecezji płockiej 
22.00-4.00 - całonocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu 
24.00 - Msza św. Pasterka w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej 
 
4 września – niedziela 
 
8.00 - 9.30 - występ zespołu ludowego „Karniewiacy” z Karniewa na Szczycie jasnogórski, gromadzenie się delegacji z wieńcami żniwnymi 
11.00 - Msza św. koncelebrowana na Szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski; koncelebrować ją będzie biskup płocki Piotr Libera 
 
Msza św. będzie transmitowana przez TVP Info i Radio Katowice 
 
Starostowie Dożynek, po rozpoczęciu Mszy św., wręczą chleb Panu Prezydentowi RP, ks. Prymasowi i Panu Ministrowi Rolnictwa. 
 
Podczas dziękczynienia po Komunii św. starostwie dożynek odmówią modlitwę zawierzenia rolników Matce Bożej Jasnogórskiej, w której będzie wątek dziękczynny za peregrynację Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w diecezji płockiej. 
 
za: diecezja płocka 
 
 
KRAJOWA WYSTAWA ROLNICZA. DNI EUROPEJSKIEJ KULTURY LUDOWEJ 
 
Od piątku, 2 września odbywać się będzie w Częstochowie jubileuszowa XXV Krajowa Wystawa Rolnicza. Towarzyszyć jej będą - już po raz 17. - Dni Europejskiej Kultury Ludowej, przygotowane przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Regionalny Ośrodek Kultury. 
 
W II i III Al. Najświętszej Maryi Panny, na Placu Biegańskiego, na terenie IV LO im. H. Sienkiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki oraz w Alei Sienkiewicza zobaczymy około 400 wystawców m.in. maszyn i narzędzi rolniczych, drobnego inwentarza, produktów tradycyjnych i lokalnych, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów ekologicznych, nasion, pasz, miodów. 
 
To największa w województwie i jedna z większych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku swój dorobek prezentuje tu ponad 400 wystawców. 
 
XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej rozpoczną się 2 września o godzinie 10.00. Przy Placu Biegańskiego można będzie obejrzeć, a także kupić wiele ciekawych prac z różnych regionów Polski ale też z Ukrainy. Twórcy ludowi przedstawią nam wyroby koronkarskie, wyroby z łyka osikowego, ozdoby i zabawki z drewna, porcelanę ręcznie malowaną, ozdoby bibułkowe. Będą też produkty spożywcze - miody, sery, wędliny. Impreza potrwa do 4 września i jest częścią XXV Krajowej Wystawy Rolniczej w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich. 
 
Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych i koncerty folkowe Karoliny Cichy oraz zespołu Same Suki. Więcej informacji tutaj: http://gaudemater.pl/dni-europejskiej-kultury-ludowej/ 
 
Organizatorem XXV Krajowej Wystawy Rolniczej jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, a współorganizatorem Urząd Miasta Częstochowy. 
 
Patronat nad nią objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy oraz Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Honorowy Patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda. 
 
W programie: 

Targi: Nasienne, Paszowe i Pszczelarskie 
Wystawy: 
• Polska Nauka Rolnicza 
• Maszyny i narzędzia rolnicze 
• Odnawialne źródła energii o mikroinstalacje 
• Zabytkowe maszyny rolnicze 
• Drobny inwentarz 
Ponadto: 
• Prezentacja Instytucji Rządowych i Agencji Rolniczych 
• Prezentacja sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich 
• Festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych 
• Prezentacja lokalnych grup działania 
• Prezentacja zagród edukacyjnych 
• Kiermasze: kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów ekologicznych 
• Występy krajowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych 
• Wystawie towarzyszyć będą XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej. 
 
2 września 
11.00-18.00 – wystawy w Muzeum Częstochowskim 
Miejsce: Pawilony Wystawowe w Parku Staszica oraz galeria Dobrej sztuki, Aleja NMP 47 
18.00 – wystawa malarstwa Karoliny Matyjaszkowicz „Zaświaty” 
Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a 
 
3 września 
10.00 – otwarcie Krajowej Wystawy Rolniczej i XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej 
Miejsce: Akademia polonijna, ul. Pułaskiego 4/6 
11.30 – przemarsz oficjalnych gości w towarzystwie Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mażoretkami GOK we Wręczycy Wielkiej na teren Wystawy 
 
Targi Sztuki Ludowej 
 
14.15. – „Innowacje w PROW 2014-2020 – szansą na rozwój polskiego rolnictwa – konferencja 
Miejsce: aula Akademii Polonijnej 
15.00 – korowód zabytkowych ciągników rolniczych po terenie Wystawy 
16.00 – 20.00 - XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej 
Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, Karolina Cicha, ZPiT „Ziemia Kłobucka”, Kapela „U Andrzeja”, Zespół Śpiewaczy Kłobuczanie, Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. 
Miejsce: Plac Biegańskiego 
18.00 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” 
Miejsce: Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej, ul. Wilsona 16 
Organizator: Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie 
(wstęp na zaproszenia) 
 
4 września 
11.00 – uroczysta Msza Św. Dożynkowa 
Miejsce: Błonia Jasnogórskie 
15.00 – 20.00 XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej 
Wystąpią: RZPiT „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, Zespół Taneczny „Bystrzyca” z Bystrzycy, Czechy, ZPiT „Beskid” z Bielska Białej, RZPiT „Rybarzowice” z Rybarzowic, Same Suki, Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”. 
Miejsce: Plac Biegańskiego 
 
Wystawa czynna jest od 2 do 4 września od godz. 10.00 do 18.00. 
 
XXV Krajowa Wystawa Rolnicza i 17. Dni Europejskiej Kultury Ludowej, towarzyszą ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Szczegóły można znaleźć tutaj: www.czwa.odr.net.pl. 
 
za: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy
 
 
www.jasnagora.com