logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zapraszamy na Jasną Górę
 


Na Jasną Górę może przybywać coraz więcej pielgrzymów. Zgodnie z wytycznymi rządu, od najbliższej niedzieli, 17 maja wejdą w życie nowe zasady dla wiernych w kościołach.

Podczas wczorajszej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od najbliższej niedzieli zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli wziąć udział w Mszy świętej - będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

 

Jak informuje o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, zgodnie z łagodzeniem dotyczącym epidemii koronawirusa, od niedzieli 17 maja w Kaplicy Matki Bożej, w jednym czasie modlić się będzie mogło 69 osób, natomiast w bazylice jasnogórskiej - 92.

 

Premier Morawiecki powiedział, że rząd postanowił, aby limit osób w kościołach „był troszeczkę zwiększony”, żeby więcej osób mogło brać udział we Mszach świętych. „Kościoły cały czas są bardzo dalekie od wypełnienia, tak jak to było wcześniej, przed pandemią” - argumentował.

 

„Na setne urodziny naszego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów (kwadratowych - red.) w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo. Myślę, że dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć we Mszach świętych, nabożeństwach” - powiedział szef rządu.

 

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, zapraszając do odwiedzana Jasnogórskiego Sanktuarium przypomina, o możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi, codziennie w Kaplicy Sakramentu Pokuty, od godz. 6.15 do godz. 19.30. Trwa miesiąc maj, codziennie więc o godz. 19.00, w Kaplicy Matki Bożej, odprawiane są Nabożeństwa Majowe. Dla zwiedzających Jasną Górę czynne jest obecnie chwili Muzeum 600-lecia.

Na Jasnej Górze tłumów nie ma, ale przybywają chociaż kilkuosobowe grupy reprezentantów poszczególnych pielgrzymek, które w maju 2020 roku miały zaplanowane swoje ogólnopolskie spotkania.

 

O. Waldemar Pastusiak zachęca również do duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę, dzięki transmisjom, które są dostępne zarówno przez internet, jak również za pośrednictwem telewizji.


- od poniedziałku do soboty (włącznie), o godz. 13.30 Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej transmituje Telewizja Trwam
- od poniedziałku do piątku w TVP3 o godz. 20.00 transmitowana jest specjalna Msza św. w intencji: o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na całym świecie, wszystkich cierpiących i służby medyczne.

„Zachęcamy do duchowej łączności od godz. 6.00 rano - zachęca ojciec kustosz - Można wspólnie z nami się modlić, uczestniczyć w Eucharystii za pośrednictwem naszego kanału na YouToube wpisując jasnagoranazywo. Również dzięki życzliwości Telewizji Polskiej na platformie multimedialnej VOD TVP, można przez cały dzień uczestniczyć w modlitwie, która ma miejsce na Jasnej Górze”.

 

„Pragniemy wyrazić słowa podziękowania wszystkim tym, którzy w tych trudnych czasach, wpierają nasze jasnogórskie sanktuarium, przede wszystkim swoją modlitwą, ale także ofiarami. Przypomnę, że każdego dnia o godz. 7.00 rano, jak również w czasie modlitwy Apelowej, ogarniamy modlitwą tych wszystkich, którzy wpierają materialnie Jasną Górę” - mówi o. Pastusiak.

 

„Przypomnę dla tych wszystkich, którzy chcieliby to uczynić, że można wejść na naszą stronę www.jasnagora.pl, tam jest specjalna zakładka, która pomoże nam znaleźć numer konta. Również wchodząc na naszą stronę na youtube, pod obrazem z Kaplicy Matki Bożej, można klikając na tzw. szybką płatność internetową paypal czy tpay, można złożyć ofiarę na rzecz Jasnej Góry. Za każdy, nawet najmniejszy grosz, za każdy gest waszej życzliwości, w imieniu własnym, jak i ojca przeora, składamy wam wszystkim serdeczne: Bóg zapłać” - dziękuje o. kustosz.

 

Przewodniczący Episkopatu zachęca do korzystania z parafialnej posługi duszpasterskiej

 

Wobec zapowiedzianej wczoraj możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. „Z wdzięcznością myślimy o wysiłku wielu osób, wkładanym zarówno w ochronę życia i zdrowia Polaków, jak i w przywracanie zwyczajnej aktywności społecznej w naszej ojczyźnie. Dzięki roztropnym, choć trudnym decyzjom, udało się ochronić wiele istnień ludzkich” – napisał.

 

Dodał, że w tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia.

 

„Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie. W tygodniach epidemii dochodziły do mnie budujące świadectwa ludzi wierzących, którzy – choć korzystali z udzielonej im dyspensy i łączyli się duchowo oraz za pośrednictwem środków masowego przekazu z liturgią sprawowaną w kościołach – odczuwali wielką tęsknotę za wspólnotą parafialną i życiem sakramentalnym” – podkreślił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu podziękował kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń. „Jednocześnie zachęcam księży do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych. Ufam, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się pełnią duszpasterskiego zaangażowania i posługi. Wszystkich Polaków, a zwłaszcza chorych, samotnych i cierpiących oraz tych, którzy się nimi opiekują zapewniam o mojej modlitwie, z serca błogosławiąc” – napisał abp Gądecki.

 

www.jasnagora.com