logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zawierzenie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze
 


Organizatorzy i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przyjechali w środę, 30 marca na Jasną Górę, aby prosić Matkę Bożą o dobre przygotowanie i przeżycie ŚDM. Modlitwa miała miejsce podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego. W sumie zaplanowano cztery takie modlitwy apelowe – pod koniec marca, kwietnia, maja i czerwca. Ostatnia modlitwa, w lipcu, będzie miała miejsce już na Campusie Misericordiae z Ojcem Świętym Franciszkiem. Zamierzeniem organizatorów jest, by to czuwanie młodzieży z papieżem rozpoczęła właśnie wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego. 
 
„Przybywamy dzisiaj przed Cudowny Obraz Matki Najświętszej razem z młodzieżą, wolontariuszami, pracownikami Komitetu Organizacyjnego, aby dokładnie na 117 dni przed rozpoczęciem ŚDM powierzyć naszą pracę, wszystkie zadania, wszystkie przygotowania, opiece Matki Najświętszej. Będziemy tutaj przybywać co miesiąc, 30 dnia każdego miesiąca, aż do lipca, i wspólnie się modlić” – tłumaczy ks. Paweł Mielecki z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w rozmowie z Radiem Jasna Góra. 
 
Ks. Paweł Mielecki podkreśla, że ta modlitwa na Jasnej Górze ma ogromne znaczenie: „To jest wszystko jedna wielka łączność – jeżeli jesteśmy tutaj na Jasnogórskim Wzgórzu przy Matce Bożej, to jesteśmy dlatego, że tu jest stolica duchowa naszego narodu, że tu bije serce, więc jeżeli mamy jakieś wielkie sprawy duchowe wymagające wielkiej mobilizacji, zaangażowania, to gdzie je zaczynać, jak nie tutaj” – mówi kapłan, i nawiązując do Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r. podkreśla: „Przychodzimy może już nie tle po doświadczenia techniczne, bo czasy się zmieniły, ale na pewno po doświadczenia duchowe”. 
 
„Wraz z grupą wolontariuszy jesteśmy na Jasnej Górze po to, żeby powierzać to wielkie dzieło przez ręce Matki, bo widzimy na cztery miesiące do tych wielkich wydarzeń w Krakowie, jak bardzo nam tej modlitwy potrzeba, jak tej modlitwy potrzebują ci wszyscy, którzy może gdzieś na krańcu świata zastanawiają się, czy do Krakowa przyjechać – mówi Ewa Korbut z Biura Prasowego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 – Dlatego na pewno powierzamy cały Komitet, wszystkich, którzy już teraz angażują się w przygotowania w Krakowie i w diecezjach, ale właśnie także w tych wszystkich miejscach, gdzie te grupy już może mają zabukowane bilety, już mają intencje, z którymi przyjadą, a może jeszcze właśnie mają jakieś wahania czy obawy w związku z tym, co się teraz dzieje w świecie. No nie ma chyba lepszego miejsca w Polsce, żeby powierzać wszystkich młodych ludzi w kraju i tych, którzy przyjeżdżają, niż właśnie przez ręce Matki Boskiej Częstochowskiej”. 
 
Ewa Korbut zachęca jeszcze do zgłaszania się do wolontariatu Światowego Dnia Młodzieży – chodzi o posługę już konkretnie w czasie dwóch tygodni trwania Światowych Dni Młodzieży. „Wolontariusze mogą zgłaszać się do końca kwietnia. Dalej poszukujemy osób z Polski, które chciałyby nie tylko uczestniczyć jako pielgrzym, ale także włączyć się przez tą większą pracę jako wolontariusz. Jeszcze można wysłać swoją aplikację, jeszcze będą one rozpatrywane. Także zachęcamy – wszelkie informacje są na naszej stronie internetowej www.krakow2016.com” – zachęca Ewa Korbut. 
 
Jak poinformował ks. Paweł Mielecki, w czasie modlitwy apelowej zebranym towarzyszyła także intencja „modlitwy za chorych, którzy nam towarzyszą w przygotowaniach – jest taki program pastoralny, nazywa się ‘L4’, w którym zgłaszają się chorzy z całej Polski i ofiarują swoją modlitwę i cierpienie. Taka też jest kolej rzeczy i życia, że cierpienie i choroba dotyka także młodych ludzi, również pracujących w Komitecie. Przynosimy dzisiaj szczególną modlitwę w intencji jednego z pracowników Komitetu Maćka, który zmaga się z chorobą nowotworowa, i dla niego modlimy się o łaskę i cud uzdrowienia”. Polecano także opiece Matki Bożej dzieło „Rekolekcje dla nas i całego świata”. „To takie duchowe przygotowanie nie tylko dla mieszkańców Krakowa i młodzieży w Krakowie, ale także dla całego świata – poprzez choćby transmisje internetową i radiową, tłumaczoną na angielski i hiszpański, oglądaną na wszystkich kontynentach – a najbliższe spotkanie mamy już w sobotę 2 kwietnia, będziemy razem z Janem Pawłem II, w rocznicę Jego przejścia do Domu Ojca, gromadzić się w Łagiewnikach i czuwać z młodymi, przygotowując ich do ŚDM” – wyjaśnia ks. Paweł Mielecki. 
 
„Wśród dzisiejszych pielgrzymów jest grupa młodych ludzi, którzy poświęcają swoją pracę, aby przygotować w Krakowie dobre i godne przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, aby razem z Nim powierzyć siebie i świat Bożemu Miłosierdziu – modlił się w czasie Apelu ks. Paweł Mielecki – Ta mała grupa reprezentuje bardzo wielu ludzi, którzy w Krakowie, w Polsce – w centrach diecezjalnych i w wielu krajach na świecie trudzą się nad dziełem kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Tu przed Twoim tronem Maryjo myślimy o nich z wdzięczną miłością. (...) Nie mamy srebra ani złota, nie mamy wielkich środków, ale mamy wiarę i nadzieję, że każde dobre dzieło wsparte Bożą łaską i Twoją matczyną opieką, zostanie doprowadzone do szczęśliwego końca”. 
 
 
Na modlitwie apelowej obecni byli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, zaangażowany w organizację ŚDM.