logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zawód: nauczyciel
 


W dniu 6 marca 2010 r. odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców pt. Zawód: nauczyciel – trudności i perspektywy zorganizowana przez Fundację Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej oraz Instytut Pedagogiki KUL.

W konferencji zaprezentowali swoje badania: prof. Alina Rynio, prof. Stanisława Tucholska, dr Anna Lendzion, mgr Wanda Papugowa, dr Anna Szudra, mgr Magdalena Jaworska, ks dr Andrzej Adamski i dr Tomasz Wach. W programie znalazły się prezentacje multimedialne wykładu o. prof. Mieczysława A. Krąpca Nauczyciel wobec wychowania oraz Nauczyciel w systemie szkolnym i liczbach zawierające statystyki o nakładach na oświatę, o wysokości płac i obowiązkach nauczyciela polskiego na tle uposażenia i obowiązków jego europejskich kolegów.

Celem obrad było ukazanie specyfiki zawodu i powołania nauczycielskiego oraz perspektyw doskonalenia zawodowego poprzez pryzmat wymagań, jakie wobec nauczyciela stawiają władze oświatowe, dyrekcja, rodzice i uczniowie. Problematyka ta wybrzmiała w wykładach poświęconych mistrzostwu i autorytetowi nauczyciela, jego doniosłej roli w kształceniu dzieci i młodzieży jako strażnika prawdy o świecie i człowieku oraz jako wzoru osobowego o znaczeniu wychowawczym.

Kolejną płaszczyzną rozważań były trudne warunki pracy nauczycielskiej. Zostały podjęte m.in.: problem wypalenia zawodowego, konflikty występujące w relacji nauczyciel – rodzice, zagrożenie agresją i przemocą w szkole, brak wsparcia ze strony dyrekcji i współpracowników, naruszanie autorytetu nauczyciela w mediach, sprzeczne modele pedagoga w teoriach pedagogicznych, trudności w realizowaniu podstawy programowej, problemy zawodowe w postaci braku zaplecza materialnego, braku rozwiązań systemowych w przypadkach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w szkole, niskich płac, przeciążenia obowiązkami formalistycznie rozumianego kształcenia ustawicznego czy administracyjnymi.

W konferencji wzięło udział ok. 500 osób, w tym: przedstawiciele kuratorium lubelskiego, dyrektorzy szkół, nauczyciele z Lublina i lubelskiego oraz z całej Polski, w tym zorganizowane grupy z Biłgoraja, Iwierzyc, Księżpola, Tereszpola, Warszawy.

Patronat medialny nad konferencją sprawowała ogólnopolska gazeta codzienna "Nasz Dziennik", materiałów konferencyjnych dostarczyły redakcje "Wychowawcy", "Anioła Stróża", "Sygnałów Troski", Dział Informacji i Promocji KUL oraz Urząd Miasta Lublina.

Materiały z biura Fundacji