logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Złoty jubileusz kapłaństwa bpa Ryszarda Karpińskiego
 


Msza św. dziękczynna za 50 lat święceń kapłańskich bpa Ryszarda Karpińskiego zostanie odprawiona w sobotę 18 kwietnia, o godz. 11.00 w archikatedrze lubelskiej. Przewodniczyć jej będzie jubilat, a okolicznościową homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. W Eucharystii uczestniczyć będą także duchowni, którzy przyjęli święcenia kapłańskie w 1959 r. - W uroczystości zapowiedziało udział grono biskupów, duszpasterzy i przedstawicieli środowisk polonijnych.

„Modlitwie wszystkich, którzy doświadczali piękna kapłańskiej posługi Biskupa Jubilata, polecam zarówno jego dalszą służbę Kościołowi, jak i troskę o nowe powołania kapłańskie” – napisał w skierowanym do wiernych zaproszeniu na sobotnie obchody jubileuszu bpa Karpińskiego w archikatedrze abp Józef Życiński, metropolita lubelski.

Uroczystości z okazji 50-rocznicy święceń kapłańskich bpa Karpińskiego będą też miały miejsce na Jasnej Górze. W poniedziałek, 20 kwietnia, o godz. 17.30 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna.

Kolejne spotkanie jubileuszowe zaplanowano w Michowie – rodzinnej parafii biskupa. Przed południem tego dnia biskup nawiedzi cmentarz parafialny, a o godz. 12.00 odprawi Mszę św. z okazji 50. rocznicy prymicji.

***
Bp Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w parafii Michów. W 1953 r. wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, a 19 kwietnia 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez rok pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie i nauczyciela religii w szkole podstawowej.

W latach 1960-1963 odbył zakończone licencjatem studia biblijne w KUL. Kontynuował je w Rzymie w latach 1963-1969. W 1966 r. otrzymał licencjat z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym, a w 1968 r. doktorat z teologii w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. W latach 1970-1971 był prefektem w Seminarium Duchownym w Lublinie. Prowadził również wykłady biblijne w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej przy KUL i lektorat języka włoskiego w KUL.

W latach 1971-1985 bp Karpiński pracował w Rzymie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, gdzie był odpowiedzialny za sektor migracji. W tym okresie współpracował też z polską sekcją Radia Watykańskiego i z „L'Osservatore Romano”. W 1975 r. został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Lublinie, a w 1977 r. kapelana Jego Świątobliwości (prałat).

24 sierpnia 1985 r. został mianowany biskupem tytularnym Minervino Murge i sufraganem lubelskim. Konsekrowany 28 września 1985 r. w katedrze lubelskiej przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Jako swoje zawołanie wybrał słowa „Viatoribus fer auxilium” („Nieś pomoc ludziom w drodze”).

W ramach działalności ogólnokościelnej bp Ryszard Karpiński był wielokrotnie delegatem KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne, w latach 1988 - 1993 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, a w latach 1988 - 1998 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego. W latach 1990 -1999 pracował w ramach IX Komisji "Misji i Emigracji" II Polskiego Synodu Plenarnego, natomiast od 1991 do 2002 r. był przewodniczącym Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie. W latach 1989 - 1995 pełnił posługę delegata KEP w Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji w Genewie (uczestniczył w 12 zebraniach).

Bp Karpiński jest m.in. wikariuszem generalnym, dziekanem Kapituły Archikatedralnej, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Należy do Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, mającej na celu podtrzymanie więzi Polaków i ludzi polskiego pochodzenia z ojczyzną. Od 2003 do 2008 r. pełnił funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej oraz przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jako biskup odbył 176 podróży zagranicznych, w tym 75 w ostatnich latach w charakterze delegata. 17 razy przebywał z wizytą w USA, 13 - w Niemczech, 11- we Francji, 10 - we Włoszech, 6 – w Wielkiej Brytanii, 4 - w Szwajcarii, 3 - w Kanadzie, po dwa razy w Hiszpanii, na Ukrainie, w Belgii, na Białorusi, w Austrii, Irlandii, Szwecji
i w Holandii. Odwiedził też rodaków w Luksemburgu, Meksyku, Grecji, Izraelu, Rosji, Rumunii, RPA, Australii, na Węgrzech i w Argentynie. Na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy kierował do rodaków za granicą listy pasterskie.

W ostatnim liście, na zakończenie kadencji delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji, 16 marca ub. r. pisał, że było dla niego wielkim zaszczytem kontynuować dzieło duszpasterstwa polskiego na fundamencie tak zacnych poprzedników, jak abp Józef Gawlina, kard. Władysław Rubin i abp Szczepan Wesoły. „Zabieram niejako do swojego serca te pięć lat posługi i obiecuję szczerą pamięć przed Panem we wszystkich Waszych intencjach" – dodał.

Zobacz także:
Zaproszenie


(diec./ jl © Biuro Prasowe KEP 2009)