logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zmarł nestor polskich organistów
 


W niedzielę 5 września po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie w wieku 86 lat MIECZYSŁAW WIKTOR BARGIEŁOWSKI - nestor polskich organistów, absolwent przedwojennej Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, pedagog, wychowawca kilku pokoleń organistów, chórmistrz, długoletni organista radomskiej fary.
Koncelebrowana msza żałobna została odprawiona 9 września 2004 roku w kościele farnym Świętego Jana w Radomiu, po której nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz przy ulicy B.Limanowskiego.

MIECZYSŁAW WIKTOR BARGIEŁOWSKI
Tuż  przed wybuchem II wojny światowej ukończył klasę organów  w Wyższej Szkole Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, kiedy rektorem był Adam Wieniawski,  a wykładowcami artyści tej miary co  wybitni szopeniści - Jerzy Żurawlew czy Józef Śmidowicz. Zniszczenia jakich doznał w czasie wojny  warszawski kościół przy ulicy Łazienkowskiej, uniemożliwił Mieczysławowi Bargiełowskiemu kontynuowanie podjętej tam w roku 1939 pracy organisty. Okupację spędził w rodzinnych Górach Świętokrzyskich /w Nowej Słupi/, a powojenne losy rzuciły go do Łodzi, a potem do Radomia, gdzie mieszkał i pracował ponad pół wieku. Tu poświęcił się muzyce kościelnej. We wrześniu 1953 roku za namową biskupa  Jana Lorka  został głównym organistą w radomskiej farze. Pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 33 lata, choć po formalnym przejściu na emeryturę, dalej wspierał muzycznie parafię. Ale poza ukochanymi organami miał jeszcze inne pasje - działalność chórmistrzowską i pracę edukacyjną. "Mistrz Mieczysław" -bo tak o nim mówili jego współpracownicy i uczniowie - prowadził przez trzydzieści lat wielogłosowy chór farnej parafii, którego repertuar był imponujący. Uczył w radomskich szkołach średnich /liceum Chałubińskiego, dawnym liceum TPD, obecne im.D.Czachowskiego, w szkołach technicznych/, kształcił kolejne pokolenia organistów dla potrzeb ówczesnej diecezji sandomierskiej, był ekspertem i rzeczoznawcą pianin i fortepianów. W radomskim życiu artystycznym zaznaczył również swoją obecność w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Uświetniał pianistycznymi występami spotkania radomskiej bohemy organizowane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przez Stefana Witkowskiego, Jerzego Gombrowicza i innych animatorów życia kulturalnego. 23 grudnia br. obchodziłby 87 urodziny. Pożegnaliśmy Mieczysława Bargiełowskiego w czwartek o godz. 13 podczas żałobnej mszy w jego farnym kościele św. Jana i na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Tam spoczął w rodzinnym grobowcu obok zmarłej siedem lat temu żony Donaty.

Maciej Wiktor Bargiełowski - syn