logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zmarł senior elbląski biskup Andrzej Śliwiński
 


Pogrzeb zaplanowano na poniedziałek, 14 września. Uroczystości rozpoczną się w najbliższą niedzielę o godz. 15.00 Eucharystią w katedrze elbląskiej. Msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 14 września o godzinie 12.00. Biskup Śliwiński będzie pierwszym duchownym pochowanym w krypcie elbląskiej katedry.

Biskup Andrzej Józef Śliwiński urodził się 6 stycznia 1939 r. w Werblini koło Pucka. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w wejherowskim Małym Seminarium Duchownym Leoninum, a potem w Collegium Marianum w Pelplinie. W latach 1956-1961 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 grudnia 1961 z rąk ordynariusza chełmińskiego biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego.

W latach 1962-1964 był wikariuszem parafii Świętego Józefa w Wygodzie Łączyńskiej w powiecie kartuskim. Potem studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Pelplińskim seminarium duchownym wykładał teologię fundamentalną, religiologię i teologię dogmatyczną. Od 1970 r. był kanclerzem Kurii Diecezjalnej Chełmińskiej. W styczniu 1972 r. obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doktorat z teologii dogmatycznej, na podstawie dysertacji „Idea Ludu Bożego we współczesnej eklezjologii”, której promotorem był ks. prof. Czesław Bartnik.

9 maja 1986 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Arindela. Sakrę biskupią otrzymał 15 czerwca 1986 w w Pelplinie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Jako hasło swojej biskupiej posługi obrał słowa „Illum oportet crescere” (Trzeba, aby On wzrastał). 25 marca 1992 r. został biskupem nowo utworzonej diecezji elbląskiej.

Powołał do istnienia wiele innych instytucji duszpasterskich, m.in. diecezjalną Caritas, Diecezjalne Centrum Duszpasterskie, Dom Formacyjny Świętego Wojciecha w Mikoszewie, Dom Formacyjny Rodzin w Elblągu.

W Konferencji Episkopatu Polski pełnił m.in. funkcję Podkomisji ds. Kultury Zdrowotnej i Sportu, później krajowego duszpasterza sportowców. Warto zaznaczyć, że w latach 1987-2006 był także prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców Rzeczypospolitej Polskiej.

2 sierpnia 2003 roku złożył na ręce papieża Jana Pawła II rezygnację z funkcji biskupa diecezjalnego.

(md/jk © Biuro Prasowe KEP 2009)