logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Żyją wzorem św. Franciszka
 


27. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce trwa na Jasnej Górze w dniach 17-18 lipca. W tym roku na wspólnej modlitwie zgromadziły się jedynie delegacje wspólnot z całej Polski, w sumie kilkaset osób.

 

Franciszkański Zakon Świeckich trwa na dziewięcioletniej nowennie przed jubileuszem 800. rocznicy powstania Zakonu. Główne obchody przypadają na rok 2021 r. Na każdy rok jubileuszu wybrane jest motto z Listu św. Franciszka do wszystkich wiernych. Słowa z Listu wybrane do rozważania na ten rok to: „Wonne słowa Pana Naszego Jezusa Chrystusa z miłości ku Bogu życzliwie przyjmują i je zachowują, postępując święcie aż do końca, bo są duchem i życiem”.

 

„Przyjeżdżamy tutaj, by zawierzyć nasz Franciszkański Zakon Świeckich Matce Bożej, nasze radości, troski, problemy, te zakonne, wspólnot wszystkich w Polsce, ale także osobiste i rodzinne” – wyjaśnia Emilia Nogaj, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polce.

 

„Na dzisiejsze czasy nasz Zakon jest znakiem pokoju, naszym hasłem jest ‘Pokój i Dobro’, tak się witamy, aby w dzisiejszym, bardzo niespokojnym świecie, gdzie ludzie przeżywają wiele lęków, obaw, nieraz wpadają w panikę, aby nieść ten pokój, to dobro, świadczyć o Chrystusie, że jeżeli żyjemy w łączności z Chrystusem, że jeżeli żyjemy słowem Bożym, to wtedy znajdujemy ten pokój i rozwiązanie naszych problemów – podkreśla przełożona Zakonu i dodaje, że duchowość św. Franciszka jest dziś bardzo potrzebna - Tak, jak to było potrzebne w XIII w., kiedy św. Franciszek został powołany, aby odbudować Kościół, kiedy usłyszał z krzyża Chrystusa: Franciszku odbuduj mój Kościół, tak i dzisiaj myślę, że to jest bardzo aktualne i bardzo potrzebne. Wielka odpowiedzialność na nas spoczywa, dlatego tu jesteśmy, aby się umocnić w wierze, w powołaniu, w tej duchowości franciszkańskiej, aby większą mocą wracając do naszych środowisk świadczyć o Chrystusie tam, gdzie nas Pan posyła w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, tak samo skomplikowanych, jak w życiu Kościoła osiem wieków temu”.

„Przyjechaliśmy dziękować Bogu za otrzymane łaski, prosić o nowe powołania zakonne, i we wszystkich intencjach, które mamy w sercu – wylicza br. Franciszek z Zakonu Braci Mniejszych św. Franciszka w Wieliczce - Ale najważniejsza jest wspólnota. Chcemy podziękować Bogu, że przeżyliśmy ten rok, za te próby, które są i będą. Bóg daje nam łaskę przez Maryję, bo bez Maryi nic nie zrobimy. A kto dziękuje, ten da razy prosi”.

 

Zapytany o wybór Zakonu, br. Franciszek odpowiada: „Bóg sobie upatrzy, wybiera i powołuje, tylko trzeba mu powiedzieć ‘tak’. I jak się człowiek zachwyci św. Franciszkiem z Asyżu, zachwyci się tym życiem, to opuści wszystko. Teraz trzeba prosić, żeby wytrwać do końca, pomagać innym bliskim i głosić Jezusa Zmartwychwstałego”.

 

„Obecność tutaj jest dla nas bardzo ważna, tu spotkać się z Franciszkanami z całej Polski przy Matce Bożej. To jest cudowne spotkanie raz w roku – mówi Teresa z Zawiercia - Dlaczego ten Zakon? Po prostu dostałyśmy powołanie od Boga. To jest życie pokutne. W świecie jest dużo potrzeb duchowych, zatwardziałych grzeszników, ludzi zagubionych, a my jesteśmy po to, aby przybliżać Boga tym ludziom. Św. Franciszek był wspaniałym, radosnym człowiekiem i nam się to udziela”.

 

Ze wspólnej modlitwy na Jasnej Górze bardzo ucieszyła się Ewa z Zawiercia: „Ja z radości skakałam, bo ja uwielbiam Matuchnę. Tutaj mi Matuchna dała życie, bo ja miałam nie mówić, nie żyć, a mówię i żyję, i nie wiem jak dziękować Matuchnie za to. A bycie w tym Zakonie daje modlitwę i radość”.

 

„Kocham Boga, Matkę Bożą i św. Franciszka, chcę się modlić i w tym Zakonie uczestniczyć, to jest moje powołanie – wyznaje Lidia Makiła - Chcemy na co dzień żyć Ewangelią. Modlić się do Pana Boga i dawać rodzinie przykład. Również koleżankom pokazać, że da się modlić, żyć na co dzień miłością do Boga, i w rodzinie. Ta wspólnota, to jest jak druga rodzina. Jedną mamy w domu, a ta, franciszkańska, to jest druga rodzina. Nie wyobrażamy sobie, aby tu nie należeć i chcemy do końca tu wytrwać, aż do śmierci się modlić i żyć Ewangelią”.

„Nasza wspólnota idzie śladami św. Franciszka, kochamy Go i według Jego reguły żyjemy – mówi Joanna Bocian - Św. Franciszek daje nam radość i rozwijanie się. Duchowość według tej reguły to jest coś pięknego, nie da się tego wytłumaczyć”.

 

 

Uczestnicy pielgrzymki do częstochowskiego sanktuarium przybyli już w piątek, 17 lipca, na modlitwę Apelu Jasnogórskiego. Po nim pozostali na nocnym czuwaniu. Na sobotni program pielgrzymki złożyły się: Różaniec, Msza św., Spotkanie Rady Narodowej FZŚ z przełożonymi regionalnymi oraz Droga Krzyżowa.

Msza św. na jasnogórskim Szczycie odprawiona została o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył o. Witold Regulski, franciszkanin posługujący w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie.

 

Wiernych powitał o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry: „To szczególny dla was czas, bo to dziewiąty rok nowenny, która przygotowuje was do wielkiego świętowania już za rok ośmiu wieków istnienia III Zakonu Świętego Franciszka. Gratulujemy wam tej pięknej rocznicy. To też pokazuje, jakim skarbem III Zakon jest w Kościele od wieków, jak wiele wnosi we wspólnotę Kościoła i cały świat. Niesiecie siostry i bracia w sobie to duchowe dziedzictwo ośmiu wieków, i ubogacacie wspólnotę Kościoła i wszystkich ludzi, dla których jesteście świadkami, apostołami, także w naszej Ojczyźnie”.

 

„Prymas Wyszyński, który związany jest z tym miejscem, był tercjarzem franciszkańskim – przypomniał w homilii Alojzy Pańczak - Tercjarzem był od czasów swojego pobytu i studiów w Seminarium Włocławskim, bo taki był zwyczaj, bo wszyscy klerycy należeli do III Zakonu. Pisze Prymas o tym z dumą, że jest tercjarzem franciszkańskim. Wspomina o tym 19 listopada 1959 r., kiedy zakony franciszkańskie obchodziły 750. lat zatwierdzenia pierwszej Reguły. Mówił o tym zwracając się do tłumów tercjarzy, którzy tutaj przybyli 1 sierpnia 1971 roku z innej wielkiej rocznicy, rocznicy 750-lecia założenia III Zakonu. Przemówienie, które skierował Prymas wówczas do tłumów 100 tys. tercjarzy, to przemówienie, które zachęca do tego, żebyśmy wytrwali na tej drodze powołania i urzeczywistniali wszystkie ideały franciszkańskie”.

Msza św. Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich - kanał YouTube Jasnej Góry

Obecnie do Zakonu Franciszkańskiego Świeckich w Polsce należy ponad 10 tys. osób.

 

Franciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221 roku. Założył go św. Franciszek z Asyżu dla katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga on opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich. Umożliwił jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego. Dawniej znany był pod nazwą Trzeciego Zakonu św. Franciszka, stąd też jego członków nazywano tercjarzami.

 

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

 

www.jasnagora.com