logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Pierre Descouvemont
Czy można wierzyć w Opatrzność?
Wydawnictwo Esprit
 


Doświadczenie zwątpienia i próby było nieustannie obecne w życiu chrześcijańskim, jednak Pan zawsze "z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra" (Rz 8, 28). Z tej perspektywy tajemnica Bożej Opatrzności staje się Dobrą Nowiną, nawet kiedy przychodzi nam doświadczać osobistego bądź społecznego cierpienia i niesprawiedliwości. Opatrzność staje się źródłem radości, ponieważ nasz Stwórca stale nad nami czuwa. Troszczy się o nas i dostrzega wszystko, co jest nam niezbędne do życia i wzrastania, i szczodrze nas tym obdarowuje.

 

Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-61989-50-9
Format: 130x200
Stron: 160
Rodzaj okładki: Miękka

 
 
Kup tą książkę
 

 

Heroiczna wiara biskupa. "To Twoja wola, a więc mój wybór"


François-Xavier Nguyen Van Thuân urodził się w Wietnamie w 1928 roku, przyjął święcenia kapłańskie w 1953 roku, biskupie zaś w 1967. Przez papieża Pawła VI został mianowany biskupem pomocniczym Sajgonu w roku 1975. Po upływie kilku miesięcy, po nastaniu reżimu komunistycznego, został zatrzymany i uwięziony. Spędził trzynaście lat w więzieniu bez rozprawy sądowej i wyroku.

W roku 1994 został powołany na wiceprzewodniczącego Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W roku 1998 zastąpił kardynała Etchegaraya na stanowisku przewodniczącego tej Rady. W 2001 roku został kardynałem, zmarł we wrześniu 2002 roku.

Zobaczmy, co pisał na temat swojej reakcji na uwięzienie:
 

"Kiedy przebywałem w więzieniu Phú-Khánh, w celi bez okien, było bardzo gorąco, zacząłem się dusić. Czułem, że stopniowo zaczynam tracić jasność umysłu, aż po omdlenie. Niekiedy światło bywało stale zapalone, dniem i nocą, kiedy indziej było bez przerwy ciemno. Była taka wilgotność, że na moim łóżku pojawiały się grzyby. W ciemnościach mogłem dojrzeć otwór na dole ściany, którym spływała woda. Spędziłem ponad sto dni na ziemi, z nosem przy otworze, żeby oddychać. Kiedy padało, poziom wody podnosił się i do mojej celi dostawały się drobne owady, żaby, dżdżownice i stonogi. Pozwalałem im wchodzić, nie miałem już siły ich wyganiać.

Wybierać Boga, a nie działanie dla Boga. Bóg chce, bym był tutaj, nie gdzie indziej.

Kiedy komuniści zabrali mnie pod pokład statku Hâi-Phong z tysiącem pięciuset innych więźniów i zostaliśmy deportowani na północ, widząc rozpacz, nienawiść i pragnienie zemsty na twarzach zatrzymanych, dzieliłem z nimi ich cierpienie, ale zaraz słyszałem wzywający mnie głos: "Wybieraj Boga, a nie działanie dla Boga". Mówię sobie: "Tutaj, Panie, jest moja katedra, tutaj jest lud Boży, który mi powierzyłeś, abym się o niego troszczył. Muszę zapewnić obecność Boga pośród tych zrozpaczonych i nieszczęśliwych braci. Taka jest Twoja wola, a więc to jest mój wybór" [17].
 

W encyklice o Eucharystii papież Jan Paweł II przypomniał, że Msza nie jest tylko ucztą, na której Jezus daje nam siebie jako pokarm. Jest to także ofiara, którą umiłowany Syn Boży składa stale Ojcu w niebie oraz na naszych ołtarzach, abyśmy mogli w niej uczestniczyć.

Ponadto wypowiadane dziś w Kościele modlitwy eucharystyczne podkreślają charakter ofiarny Mszy Świętej.
 

Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec Wszechmogący [18].

Wejrzyj, prosimy, na dar Twojego Kościoła, i przyjmij Ofiarę, przez którą pojednałeś nas ze sobą [19].

Prosimy Cię, Boże, aby ta Ofiara naszego pojednania z Tobą sprowadziła na cały świat pokój i zbawienie [20].

Boże Ojcze, sprawując teraz pamiątkę naszego odkupienia, wspominamy śmierć Chrystusa i Jego zstąpienie do otchłani, wyznajemy Jego zmartwychwstanie i wstąpienie do nieba, a oczekując Jego przyjścia w chwale, składamy Ci, Boże, Jego Ciało i Krew, jako Ofiarę miłą Tobie i zbawienną dla całego świata [21].
 

Dzisiejszy Kościół głosi więc poprzez swoją liturgię, że śmierć Chrystusa na Krzyżu była ofiarą złożoną Bogu za zbawienie świata.

___________
Przypisy: 

  [17] Biskup François-Xavier Nguy?n Van Thuân, J'ai suivi Jésus. Un év?que témoigne, Paris 1997, s. 22-23.
  [18] Modlitwa nad darami.
  [19] III Modlitwa eucharystyczna.
  [20] Tamże.
  [21] IV Modlitwa eucharystyczna.





 
Zobacz także
ks. Adam Prozorowski

Należy przypomnieć, że Bóg przekracza ludzkie rozróżnienie płci. Nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jest Bogiem. Przekracza także ludzkie ojcostwo i macierzyństwo, chociaż jest ich początkiem i miarą: nikt nie jest ojcem tak jak Bóg. Bóg jako wzór Ojcostwa szczególnie wyraźnie przebija się w wypowiedziach Jezusa, które zebrał św. Jan Apostoł w swojej Ewangelii. Najwięcej wypowiedzi na ten temat znajduje się w rozdziale piątym. Przypomnijmy sobie kontekst wypowiedzi Jezusa... 

 
Jacek Prusak SJ
Artykuł został usunięty, ponieważ redakcja Tygodnika Powszechnego zakończyła współpracę ze wszystkimi serwisami internetowymi, także z naszym.

Zapraszamy do czytania innych ciekawych artykułów w naszej czytelni.
 
Ks. Roman Chyliński CSMA
Będąc w zakrystii kościoła i czekając na Mszę Świętą, ktoś zwrócił mi uwagę: "popatrz, to ks. Popiełuszko". Wychudła, skromna postać kapłana stała cicho oparta o blat kredensu. Nie miał w sobie nic takiego, co nieraz popularność czyni z człowiekiem. Wyciszony, czekał na najważniejszą chwilę swojego życia...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS