logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Hort Petri
Dramat braku ojca
Wydawnictwo Flos Carmeli
 


Dzieci potrzebują obojga rodziców – tymczasem często w rodzinach brak jest ojca jako osoby, z którą dzieci mogłyby się identyfikować i która stanowiłby dla nich wzorzec. Jaką szczególną rolę odgrywa w rodzinie ojciec? Jakie problemy psychiczne mogą powstać u dzieci i młodzieży, która wzrasta bez ojca? Jak można braki te w życiu dorosłych już osób wyrównać oraz jak poradzić sobie z problemami, jakie one ze sobą niosą?

 

Wydawca: Flos Carmeli
Rodzaj okładki: Miękka
Autor: Hort Petri
ISBN: 978-83-62536-45-0
Liczba stron: 220
Format okładki: 145x210
Rok wydania: 2012

 
 
Kup tą książkę
 

 

Poczucie własnej kobiecości i męskości


Wyniki badań nad rozwojem ról płciowych zawierają wiele sprzeczności. Podczas gdy niektóre z przeprowadzonych badań prawie nie dostrzegały różnic w przebiegu rozwoju u chłopców pozbawionych ojców w porównaniu z chłopcami z rodzin pełnych, inne pokazywały, że chłopcy bez ojców przed wejściem w wiek szkolny byli bardziej lękliwi i silniej uzależnieni od matki, a od momentu wejścia w wiek szkolny stawali się bardziej agresywni i społecznie niezależni niż chłopcy, którzy ojców mieli. Przejawianie agresji oraz niezależności uchodzi powszechnie za atrybuty męskiego sposobu definiowania siebie. Dokonanie jednakże rozróżnienia pomiędzy stabilną męską tożsamością a mechanizmami kompensacji, służącymi obronie przed elementami kobiecego charakteru jest metodologicznie trudne.

Wyniki tych badań pokazują jednak, zgodnie z pewną tendencją, że w dużym stopniu wpływy z zewnątrz, w szczególnej mierze zaś zachowania matki, odpowiedzialne są za kierunek, jaki obierze rozwój męskiej tożsamości. Badacze zgodni są co do tego, że śmierć ojca prawie wcale nie zaburza rozwoju roli płciowej u chłopców, tymczasem po rozstaniu bądź rozwodzie rodziców rozwój tej roli jest poważnie utrudniony. Wszystkie wyniki badań pozwalają na wysunięcie tezy, że owa różnica prawdopodobnie ma związek ze zmianami zachodzącymi w nastawieniu matek, po rozwodzie bowiem ojcowie oraz męskość zostają często poddane generalnie silnej deprecjacji z ich strony.

Tak jak w odniesieniu do chłopców, tak samo zróżnicowane są wyniki w odniesieniu do dziewcząt. Niektóre z badań nie stwierdzają żadnych zaburzeń kobiecego autoportretu. Inne natomiast wskazują na występowanie u dziewcząt podobnych jak u chłopców problemów z odnajdywaniem swojej tożsamości psychoseksualnej. Wyrażają się one przede wszystkim w trudności z nawiązywaniem i podtrzymaniem relacji heteroseksualnych; poza tym znajdują swój wyraz we wczesnym wychodzeniu za mąż i podwyższonej liczbie rozwodów w tej grupie dziewcząt. Córki rozwiedzionych rodziców wydają się częściej wybierać "nieodpowiedniego" partnera o niskim poziomie wykształcenia, podczas gdy córki, których ojcowie zmarli, częściej kierują się w swoich wyborach bardziej realistycznymi przesłankami. Wcześniej już wskazano na fakt, że córki bez ojców są narażone na większe niebezpieczeństwo stania się ofiarą wykorzystania seksualnego.


Zobacz także
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Podpisany 28 lipca 1993 roku i ratyfikowany 25 marca 1998 roku, Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską reguluje całokształt wzajemnych stosunków Kościoła i państwa. Jedną z dziedzin objętych umową konkordatową jest instytucja małżeństwa. Konkordat daje możliwość zawarcia małżeństwa kanonicznego, które po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie pociągało za sobą również skutki przewidziane w prawie polskim...
 
o. Andrzej Ruszała OCD
Słynne terezjańskie: Sólo Dios basta, przetłumaczone jako "Bóg sam wystarcza" i od ponad wieku funkcjonujące w języku polskim w takiej właśnie formie, jest trochę niefortunne, ponieważ może rodzić pewne wewnętrzne opory wobec ekskluzywizmu, zdającego się wyłączać wszelką inną rzeczywistość stworzoną przecież przez samego Boga i uznaną przez Niego za dobrą, w tym również człowieka i relacje międzyosobowe...
 
Jarema Piekutowski
Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że 27% dorosłych mieszkańców UE wraz z Islandią, Norwegią i Szwajcarią doświadczyło przynajmniej jednego z zaburzeń psychicznych. Oznacza to, że problemy ze zdrowiem psychicznym miały około 83 miliony mieszkańców tych krajów Europy, przy czym dane te są nadal zaniżone, gdyż nie uwzględniają wszystkich zaburzeń, nie była także badana grupa Europejczyków powyżej 65. roku życia. Jak na tym tle wygląda Polska? 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS