logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Hort Petri
Dramat braku ojca
Wydawnictwo Flos Carmeli
 


Dzieci potrzebują obojga rodziców – tymczasem często w rodzinach brak jest ojca jako osoby, z którą dzieci mogłyby się identyfikować i która stanowiłby dla nich wzorzec. Jaką szczególną rolę odgrywa w rodzinie ojciec? Jakie problemy psychiczne mogą powstać u dzieci i młodzieży, która wzrasta bez ojca? Jak można braki te w życiu dorosłych już osób wyrównać oraz jak poradzić sobie z problemami, jakie one ze sobą niosą?

 

Wydawca: Flos Carmeli
Rodzaj okładki: Miękka
Autor: Hort Petri
ISBN: 978-83-62536-45-0
Liczba stron: 220
Format okładki: 145x210
Rok wydania: 2012

 
 
Kup tą książkę
 

 

Rozwój inteligencji


Wpływ pozbawienia ojca na sprawność intelektualną można obserwować w oparciu o testy sprawnościowe, oceny w szkole, świadectwa ukończenia szkół zawodowych oraz osiągnięcia zawodowe. W badaniach z tego zakresu istnieje powszechna zgodność co do faktu negatywnych skutków związanych z deprywacją ojca. Skutki te dotykają w równym stopniu zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Przy czym rozwód oraz separacja rodziców mają na dzieci bardziej niekorzystny wpływ niż śmierć ojca. Ta powszechna ocena sytuacji opiera się na porównaniach z dziećmi z rodzin pełnych.

Można – jakkolwiek by było – jedynie podziwiać wkład włożony w badania, których wyniki tylko potwierdzają i tak oczywiste fakty. Prawie żadne z przeprowadzonych badań nie prezentuje założeń teoretycznych, które pomogłyby w zrozumieniu tego zjawiska. Większość z nich ogranicza się do stwierdzenia, że stopień obniżenia sprawności intelektualnej zależy od potencjału intelektualnego dziecka, od wieku, w którym nastąpiła utrata ojca, od sytuacji społeczno-ekonomicznej rodziny po jej rozpadzie oraz od istnienia bądź braku pozytywnych uwarunkowań o charakterze wspomagającym rozwój dziecka. Trauma wynikająca z niezaspokojonej potrzeby kontaktu z ojcem łącząca się z lękiem oraz szokiem wywołanym rozstaniem rodziców oraz jej negatywne skutki odbijające się na sile własnego ego oraz poczuciu własnej godności nie są w tego typu badaniach uwzględniane. To prowadzi do tego, że oczywisty fakt, jakim jest niezdolność takiej osoby do pełnego wykorzystania i rozwoju swoich wrodzonych uzdolnień, pozostaje nierozpoznany. Tak straumatyzowana osoba izoluje się od świata zewnętrznego, by obronić się przed kolejnymi zranieniami.

Przejściowy bądź trwały spadek wyników w nauce, trudności w szkole, nieukończone kształcenie zawodowe oraz obniżenie się statusu społecznego w porównaniu z tym w rodzinie pierwotnej są zatem – uzależnione jeszcze od całokształtu wpływów innych czynników rodzinnych i pozarodzinnych – mało zaskakującymi danymi w badaniach klinicznych na temat dzieci, młodzieży, a także dorosłych, którzy poddani zostali deprywacji ojca. Te procesy nie mają jednak przebiegu koniecznościowego. Istnieją przykłady – jak zobaczymy to w rozdziale zatytułowanym "Od traumy do jej twórczego przekształcenia" – przebiegające całkowicie odmiennie.


Zobacz także
ks. Marek Dziewiecki
Pierwszą rzeczą, która jest zła dla człowieka, to samotność. Każdy potrzebuje wsparcia ze strony różnych ludzi i środowisk, pragnie wnieść swój pozytywny wkład w życie innych. Wspólnota rodzinna - chociaż najważniejsza - nie może zaspokoić wszystkich naszych potrzeb czy aspiracji. Konieczne są również inne wspólnoty i środowiska: szkolne, rówieśnicze, regionalne...
 
Katarzyna Maciejewska
Odmawiane przez nas psalmy w chwilach radości i szczęścia skłaniają człowieka do dziękczynienia, a w smutku i bólu przynoszą pociechę oraz wlewają w serce otuchę i nadzieję. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze łatwo jest wypowiedzieć słowa: „cieszy się moje serce i dusza raduje” (Ps 16 - kompleta z czwartku) wtedy, gdy doświadczam trudności. Pan Bóg jednak poprzez swoje słowo wlewa w serce pokój i pewność, że jest ze mną w tym momencie.  
 
ks. Jan Sadowski
W październiku 1961 roku w pewnej szkole na Mazowszu podczas drugiej przerwy między lekcjami kilku łobuziaków z piątej klasy otworzyło szafę stojącą na szkolnym korytarzu. Ujrzeli krzyże, które za lepszych czasów wisiały w każdej klasie. I chociaż sami nie byli zbyt gorliwi w nauce religii, stwierdzili, że te przedmioty powinny znajdował się na widocznym miejscu, a nie leżeć zamknięte w szafie...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS