logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Troncarelli Silvano
Rok z Ojcem Pio
Wydawnictwo WAM
 


Tytuł oryginału
UN ANNO CON PADRE PIO

Redakcja
Wiesława Otto-Weissowa

Projekt okładki
Jadwiga Mączka

ISBN 83-7097-784-7

(C) Wydawnictwo WAM, 2001
31-501 Kraków, ul. Kopernika 26


 

Opatrzność

253. "Nie bądźmy skąpi względem Tego, który aż nadto nas ubogaca" (Epist. II, 389).

254. "Niech naszą jedyną myślą będzie miłowanie Boga oraz wzrastanie w cnotach i w świętej miłości, która jest więzią doskonałości chrześcijańskiej" (por. Kol 3,14) (Epist. II, 369).

255. "We wszystkich wydarzeniach życia rozpoznawajmy wolę Bożą, uwielbiajmy ją i błogosławmy" (Epist. II, 369).

256. "Kiedy czujesz, że nachodzi Cię pokusa, możesz skłonić Boga pokorą ducha, sercem skruszonym, ufną modlitwą, by przyszedł ci z pomocą" (Epist. III, 95).

257. "Wobec takiej postawy niemożliwe jest, by Bóg nie wejrzał łaskawym okiem, by nie ustąpił, by nie przyszedł nam z pomocą" (Epist. III, 95).

258. "Potęga Boga, to prawda, zawsze zwycięża. Jednak pokorna i przepełniona bólem modlitwa triumfuje nawet nad samym Bogiem. Powstrzymuje Jego ramię, ucisza Jego pioruny, rozbraja Go, pokonuje, uspokaja i czyni Go - ośmieliłbym się wręcz powiedzieć - poddanym i przyjacielem" (Epist. III, 95).

259. "W walkach pomiędzy ludźmi ten, kto przestraszy się swego nieprzyjaciela, kto zostanie zraniony, powalony na ziemię, kto przelewa krew, ten czuje się pokonany, przegrany" (Epist. III, 96).

260. "Natomiast w walce człowieka z Bogiem dzieje się dokładnie na odwrót. Ten, kto drży przed Bogiem, kto przygnieciony ciężarem cierpienia, powalony widokiem głębokich ran, jakie zadały mu jego własne grzechy, pada twarzą w proch, uniża się, korzy, płacze, krzyczy, wzdycha i błaga, ten zwycięża, triumfuje nad Bogiem i zmusza Go do okazania miłosierdzia, nawet kiedy Bóg wydawał się bardzo rozgniewany" (Epist. III, 96).

261. "Nie można być ciągle dzieckiem [...], trzeba mieć mężne serce. Aby Twoja dusza zawsze miała silną wolę życia i umierania w służbie Bogu, nie przerażaj się ani ciemnościami, ani przeszkodami" (Epist. II).

262. "Ach, gdyby tak wszyscy mogli przeżyć w sobie tę wielką tajemnicę życia chrześcijańskiego, której Jezus nauczał nas słowami i czynami, jakże obfitych owoców świętości mogliby w sobie doświadczyć!" (Epist. II, 486).

Do duszy, która wzrasta w Duchu

263. "Napominam Cię, byś podchodził do Boga z dziecięcą ufnością i bezinteresowną miłością. On Cię kocha, a Ty odpowiedz na tę miłość najlepiej, jak tylko potrafisz. On nie pragnie niczego innego, Ty zaś ufaj, módl się, miej nadzieję i zawsze kochaj" (Epist. III, 79).

264. "A nie zniechęcaj się pośród cierpień czy to moralnych, czy fizycznych. Lecz napominam cię, byś zachował w pełni nieskończoną ufność w Boże miłosierdzie" (Epist. III, 80).

265. "Nie zadręczaj się do tego stopnia, by tracić wewnętrzny pokój" (Epist. III, 452).

266. "Módl się wytrwale, ufnie, zachowując pokój i pogodę ducha" (Epist. III, 452).

267. "Nie pozwól, żeby jakakolwiek myśl o zniechęceniu naruszyła granice Twego serca" (Epist. III, 452).

268. "W życiu duchowym trzeba kierować się dobrą wiarą, bez niepokoju, zniechęcenia i zgorzknienia" (Epist. III, 753).

269. "Jeśli czynisz dobrze, chwal za to Pana i dziękuj Mu. Gdyby zdarzyło Ci się uczynić coś złego, pokajaj się, zrób postanowienie [poprawy], proś o pomoc i pójdź prosto przed siebie właściwą drogą" (Epist. III, 753).

270. "Nasyć Twą duszę serdeczną ufnością pokładaną w Bogu, a kiedy poczujesz swą niedoskonałość i nędzę, nabierz odwagi i mocno zaufaj" (Epist. III, 774).


Zobacz także
Monika Białkowska
Santo subito – wołali wierni na placu św. Piotra zaraz po jego śmierci. Ich życzenie właśnie się spełnia. Papież Franciszek ogłosił, że kanonizacja Jana Pawła II, połączona z kanonizacją Jana XXIII, odbędzie się 27 kwietnia 2014 r. I choć decyzji tej spodziewano się od dłuższego czasu, w Polsce wybuchła wielka radość.
 
Marcin Jakimowicz

Z krzyżem jest trochę tak jak z drogą do Santiago. To nie my pokonujemy drogę, ale ona nas. Nie my radzimy sobie z cierpieniem, tylko ono sobie z nami. Z tym natychmiastowym błogosławieniem krzyża trzeba być bardzo ostrożnym. Bo to zazwyczaj pójście na skróty, nieudolne przeskoczenie nad etapami buntu i krzyku.

 
Ks. Piotr Mazurkiewicz
Ks. Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie zna człowieka, który straciłby wiarę po lekturze dzieł Marksa, ale za to zna kilku, którzy stracili ją po rozmowie z własnym proboszczem. Słowa te, co nie dziwi, wzbudziły spore oburzenie wśród duchowieństwa. Wyrażają one jednak pewną intuicję, której nie warto zbyt pospiesznie lekceważyć...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS