logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Różaniec. Rozważania
 
fot. Anna Hecker | Unsplash (cc)


 

 
 Różaniec – tajemnice radosne
19 marca 2022 r.


1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Po zaślubinach Maryi z Józefem, kiedy obydwoje przygotowywali się do wprowadzenia Maryi do domu Józefa, stała się niespodziewana historia: Archanioł Gabriel został posłany do Maryi, i rozmawiał z Nią o niezwykłych w dziejach świata narodzinach Mesjasza, powierzonego właśnie im.

Trudno było to pojąć.

Bóg najwyraźniej polegał na sprawiedliwym, mężnym i czystym sercu Józefa, który był tak wyraźny w swoich pragnieniach i wyborach, że Bóg zaryzykował… i nie pomylił się co do niego. Kobiecie trzeba było wyjaśnić, uspokoić Ją i otoczyć opieką. Mężczyzna od razu przyjął, i przystąpił do realizacji zmodyfikowanego projektu życia.

2. Nawiedzenie św. Elżbiety.

Maryja poszła do swojej krewnej – Elżbiety. Pobiegła tam z radością. Józef jeszcze nie wiedział dlaczego tak się stało, ale pragnienia Maryi były mu bliskie. Nie było Jej aż trzy miesiące!

Być może z domu Zachariasza i Elżbiety dotarła do Józefa przez krewnych wiadomość, lub sam spostrzegł i domyślił się, że Maryja jest w stanie błogosławionym. Nie rozumiał! – To nie było jego Dziecko! Pytał intensywnie Boga: co robić?! Zależało mu na Jej prawdziwym dobru, bo Ją kochał i podziwiał, choć zupełnie nie rozumiał sytuacji. I Bóg odpowiedział, a Józef z radością przyjął trud opieki nad swoją niezwykłą Rodziną.

3. Narodzenie Pana Jezusa

Józef dzielnie towarzyszył swojej Małżonce, starając się jak najlepiej zabezpieczyć Jej potrzeby i przychodzącego na świat Dziecka. Zatroszczył się o to, co było konieczne w tamtej chwili, ofiarowując Jezusowi i Maryi swoją miłość, która stawała się oparciem i szczęściem przeżywających trudy tak prostego i surowego miejsca narodzin i tymczasowego zamieszkania. Razem z Maryją czuwał i wpatrywał się z miłością i radością w nowonarodzone Dzieciątko.

4. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni

Jako ziemski ojciec Józef całym sercem zatroszczył się, aby powierzonemu jego opiece małemu Jezusowi, niczego nie brakowało, żeby spokojnie i radośnie wzrastał jak inni rówieśnicy. Dlatego wraz z Maryją zaniósł Go do Świątyni i ofiarował Bogu. Zatroszczył się o Jego wychowanie, bezpieczny dom, spokój rodziny i o to, żeby dorastające Dziecko było zdolne odnaleźć i zająć swoje miejsce w społeczności Bożego Ludu.

5. Znalezienie 12-letniego Pana Jezusa w Świątyni

Opieka nad nastolatkiem zawsze jest trudna. Przekonali się o tym nawet Maryja i Józef, kiedy podczas pielgrzymki do Jerozolimy, zaginęło im Dziecko.

Maryja zaniepokojona, odnajdując Je, w słowach daje wyraz swojego trudu serca z powodu niezrozumiałej sytuacji.

Józef milczy. Być może to on właśnie podsunął myśl, żeby Jezusa szukać w Świątyni? Był prawdziwym oparciem, bo przyjmował słowo Boże po męsku: bez zbędnej dyskusji, z zaufaniem i męstwem.
 

Święty Józefie, moc twej modlitwy sprawia,
że najtrudniejsze sprawy tobie powierzone
stają się łatwymi do rozwiązania.
Błagamy cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby,
przybądź nam z pomocą,
pociesz w naszych zmartwieniach, obawach i bólach.
Oddal od nas niebezpieczeństwa nam grożące,
weź pod twoją opiekę nasze życie, nasz dom i wszystko,
co twojej przemożnej opiece polecamy.
Okaż nam, święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych,
którzy pragną pozostać na zawsze twoimi wiernymi sługami.
Święty Józefie, Ojcze i Opiekunie naszej rodziny,
przyczyń się za nami.
Amen.


Witaj, opiekunie Odkupiciela
i oblubieńcze Maryi Dziewicy.
Tobie Bóg powierzył swojego Syna;
Tobie zaufała Maryja;
z tobą Chrystus stał się człowiekiem.
O, święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,
i prowadź nas na drodze życia.
Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,
i broń nas od wszelkiego zła. Amen.


Modlitwy z Listu Apostolskiego Papieża Franciszka PATRIS CORDE o świętym Józefie z okazji 150. rocznicy ogłoszenie świętego Józefa patronem Kościoła Powszechnego. Rzym, 8 grudnia 2020 r.


Anna-Irena, Kraków


Inne:
Zobacz także
ks. Mateusz Szerszeń CSMA

Biblia za każdym razem mnie zachwyca. Ostatnio w mojej głowie zrodziła się myśl o zamkniętych drzwiach, o których Jezus wspomniał w Ewangelii Mateusza. W nauczaniu o modlitwie Jezus sugeruje, aby wejść do swojej izdebki, zamknąć drzwi i modlić się do Ojca (por. Mt 6, 6). Nigdy wcześniej nie zwróciłem uwagi na motyw zamkniętych drzwi, a, jak się za chwilę okaże, nie jest to jedyny moment, kiedy Bóg nakazuje zamykać za sobą drzwi. Przesłanie, jak to zazwyczaj bywa, będzie miało bardzo duchowy finał.

 
ks. Mateusz Szerszeń CSMA

Modlitwa wiary, modlitwa serca, czysta modlitwa, modlitwa prostoty, aktywne rozważanie, aktywna cisza i wreszcie kontemplacja to różne nazwy tej samej metody, bazującej na historycznych praktykach wprowadzających na drogę oświecenia duchowego. Dzisiaj ogniskują się one głównie wokół monastycznych ośrodków rekolekcyjnych i metody lectio divina.

 
Nina Majek

Wśród różnych zagadnień liturgicznych, gdy zbliża się kolejny tzw. maryjny miesiąc warto przypomnieć sobie (mam nadzieję, że dla większości z nas jednak przypomnieć, a nie poznać po raz pierwszy) zasady odnowy kultu maryjnego w duchu Vaticaum II. Adhortacja „Marialis cultus” papieża Pawła VI podaje 10 zasad odnowy kultu maryjnego o dużym znaczeniu teologicznym, duszpasterskim i ascetycznym...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS