logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wojciech Surówka OP
Bóg i wieczność
Wydawnictwo Esprit
 


Nasze serca powinno przepełniać, tak jak pierwotny Kościół, radosne wołanie Maranatha – Przyjdź, Panie! Jak jednak wzbudzić w sobie to oczekiwanie? Co zrobić, by przestać mówić, że się wiecznie nie ma czasu? I czy w Kościele pochłoniętym zamętem oraz kryzysem możemy odnaleźć prawdziwy pokój duszy?

Marana tha! Zapraszamy do codziennych rozważań w dniach od 18 do 25 grudnia 2020 roku.
 
 
 
Ojciec Wojciech Surówka OP w swojej najnowszej książce pragnie przypomnieć, że chrześcijaństwo rozpięte jest pomiędzy tym co "już" i "jeszcze". Nasze serca powinno przepełniać, tak jak pierwotny Kościół, radosne wołanie Maranatha - Przyjdź, Panie!

Wydawca: Esprit
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 9788366407763
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2020
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 
dzień V: 22 grudnia
 
Apostoł Jan mówi o dwóch kategoriach umarłych. Pierwsi z nich to ci, którzy usłyszą głos i będą żyć. Są to umarli na duchu, do których skierowane jest słowo Ewangelii. Drudzy natomiast to ci, którzy spoczywają w grobach – umarli na ciele. W tym krótkim fragmencie przenikają się dwie perspektywy chrześcijańskiego rozumienia czasu. 
 
Z jednej strony Mesjasz już przyszedł i dlatego żyjemy w czasach ostatecznych, z drugiej natomiast – jeszcze raz przyjdzie, aby objawić się w chwale. Chrześcijańska egzystencja rozpięta jest pomiędzy tym „już” i „jeszcze nie”.
 
Z podobną strukturą spotkamy się również, analizując liturgię adwentu. Pierwsza część adwentu, od pierwszej niedzieli aż do 16 grudnia, ma nas przygotować na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów (Ap 22, 20). W liturgii słowa powracają fragmenty z Księgi Izajasza. W drugiej prefacji adwentowej słyszymy: „Jego zapowiadali wszyscy prorocy, dziewica Matka oczekiwała z wielką miłością, Jan Chrzciciel zwiastował Jego przyjście i og łosił Jego obecność wśród ludu”. Wszystkie proroctwa Starego Testamentu zapowiadają przyjście Mesjasza. Spełnia się oczekiwanie ludu wybranego.
 
Druga część adwentu, od 16 do 24 grudnia, to już bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Każdy dzień ma własną antyfonę, podkreślającą charakter zbliżającego się przyjścia. Ten okres mówi także o uczestnictwie Chrystusa w losie ludzi. Chrystus przyszedł w cielesnej postaci. Boże Narodzenie jest wielkim podnie sieniem natury ludzkiej.
 
Owo tajemnicze „już i jeszcze nie” adwentu daje się zaobserwować zarówno na poziomie analizy lingwistycznej samego słowa parusia, jak i w teologicznej analizie nowotestamentalnej koncepcji czasu oraz w strukturze tego okresu liturgicznego.
 
_____________________________
 
fragment: Wojciech Surówka, Bóg i wieczność, Wydawnictwo Esprit 2020, s. 50-51.

1 2  następna
Zobacz także
Ks. Mariusz Pohl
Chyba mało kto cieszy się na fakt zmartwychwstania i na wszystko, co się z nim wiąże. Może nawet ta perspektywa jest dla nas jakoś wstydliwa i kłopotliwa. Kto wie, czy potrafilibyśmy — jak św. Paweł na Areopagu, czy wcześniej Hiob — z taką siłą przekonania poruszyć temat zmartwychwstania i dać świadectwo swojej nadziei, czy też wolelibyśmy raczej zamilknąć. A motywów do przemilczania tego tematu chyba nie brakuje... 
 
Marian Zawada OCD
Jestem światłem Pierwszym i Jedynym, Przejrzyście Jasnym i nieznośnym dla stworzeń zmąconych ciemnością. Oddzieliłem na początku światło od ciemności i związałem życie i błogosławieństwo ze zorzą poranka. Z kryształowych słów czyniłem to, co pierwsze. Umieściłem Cię w ogrodzie nieznanych tęcz. A kiedy posłyszysz Głos – smudze światła się powierz... Imię Twe: Promienny!
 
ks. Ryszard Kempiak SDB
Czym jest człowiek? Człowiek jest istotą, która zadaje pytanie, będąc zarazem przedmiotem tego pytania. Kto nie pyta, nie jest prawdziwym człowiekiem. Pośród wielu innych najważniejsze staje się pytanie: „Czym jest człowiek?”, zwłaszcza, że do pytania włącza się Boga: „że o nim pamiętasz, że się nim zajmujesz”. Kto zajmował się mną przy każdym – a były ich miliony – uderzeniu mojego serca? - Bóg. Dlaczego? „Czym jest człowiek, że się nim zajmujesz?” 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS