logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Johnnie Moore
Brudny Bóg. Z Jezusem zmieniać świat
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Jezus, kiedy wypełniał swoją misję naprawiania świata pogrążonego w chaosie, ubrudził się od stóp do głów. Czuć Go było potem i ziemią. Miał brud za paznokciami, a Jego dłonie były stwardniałe. Dlaczego? Bo w swej łaskawości nie oczekiwał tego, byśmy się do Niego wspinali. Sam zszedł do nas, by zabrać nas z powrotem do Boga. Ta książka opowiada tę historię. I przypomina nam, że łaskę można zarówno otrzymywać, jak i dawać.

Jezus zaprasza cię, byś dołączył do Niego i z Nim zmieniał świat.
 
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7516-633-0
Format: 210x135
Stron: 236
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę  

 
wielki wtorek
 
BÓG UBRUDZIŁ SOBIE RĘCE
 
Niektórzy ludzie mają problemy z łaską, ponieważ wydaje im się, że przez nią Bóg staje się słaby. Łaska Go uczłowiecza. Nie bardzo pasuje to do naszego wizerunku Boga zasiadającego na tronie z berłem i jabłkiem, Boga, którego głos rozbrzmiewa jak grom.
 
Lubimy myśleć o Bogu jako o kimś od nas odległym – jako o sławnej osobie, która podziwiamy, ale której naprawdę nie znamy. Staramy się dowiedzieć, co się u takiego kogoś dzieje, ale wiemy, że ten ktoś niewiele wie o nas, a jeśli nawet wie, to nie dba o to, by dowiedzieć się więcej.
 
On jest ostatecznie w niebie – zajęty innymi sprawami, na przykład zsyłaniem błyskawic i gromów.
 
Być może lubimy ten sposób myślenia, ponieważ łatwiej jest nam Go zignorować, kiedy rozważamy Jego rolę prawodawcy w naszym życiu. A może ten wizerunek rozpowszechnił się za sprawą zbyt licznych Boskich karykatur na zbyt wielu kinowych ekranach. Wszystko to powoduje, że nie dostrzegamy piękna Jego łaski.
 
Prawda jest taka, że Bóg jest blisko nas, ale Jego bliskość ani trochę nie umniejsza Jego potęgi. On jest BOGIEM, ale jest także w pewien sposób z nami, w naszym życiu, w tym całym bałaganie i chaosie codzienności. 
 
Biblia uczy nas, że Bóg „okazuje nam swoją miłość” (Rz 5,8) w przyjściu Jezusa. Nie oczekuje od nas, byśmy się do Niego wspinali. On zstąpił do nas. Ubrudził sobie ręce, abyśmy mogli oczyścić nasze serca.

I na tym przykładzie nauczył nas wiele o Bożych cechach. Studiując życie Jezusa, odnajdujemy podpowiedzi dotyczące Bożego serca – i dlatego odnajdujemy też podpowiedzi co do tego, jak sami powinniśmy żyć. 

1 2  następna
Zobacz także
Rafał Sulikowski
Nie ma żadnych przeszkód teologicznych, aby uznać Chrystusa za króla, ponieważ czy to uznajemy czy nie, On i tak nim jest. Mogę nie uznawać istnienia czegoś niewidzialnego, np. prądu albo innych galaktyk, a one i tak istnieją. Czy wierzę mocniej czy słabiej, nic to nie zmienia poza tym, że wierząc mocniej jestem bardziej zintegrowanym człowiekiem...
 
Dariusz Piórkowski SJ
Jeśli to Bóg ostatecznie jest źródłem oczyszczenia naszego serca, musimy odwrócić kierunek naszego patrzenia. Nie wiedzieć czemu, pierwsze pytanie, jakie rodzi się w nas, kiedy myślimy o religii, brzmi, co powinniśmy zrobić, co przedsięwziąć. Sądzimy, że bycie z Bogiem zakłada najpierw podjęcie arcyszczególnych wysiłków z naszej strony. Tymczasem, to nie my jesteśmy źródłem przemiany...
 
Marcin Majewski
Psalm 24 jest jednym z najpiękniejszych psalmów w Psałterzu. Jest on hymnem pochwalnym na cześć Boga jako zwycięskiego Króla. Starożytny ten hymn, ułożony przez autora natchnionego jeszcze przed niewolą babilońską, wykorzystywany był w liturgii Izraela, w uroczystej procesji wniesienia Arki Jahwe do świątyni; był zatem wyrazem najgłębszej czci i wiary ludu Bożego Starego Testamentu w Jahwe...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS