logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Izabela Tyras
Korona Królowej
Idziemy
 
fot. Iglesia en Valladolid, Virgen de Czestochowa en Valladolid_11 | Flickr (CC BY-SA 2.0)


Matka Boska Częstochowska ubrana perłami / Cała w złocie i brylantach modli się za nami (...) Która perły masz od królów złoto od rycerzy / W którą wierzy nawet taki który w nic nie wierzy (...).

 

Te słowa modlitwy Jana Lechonia brzmią dziś szczególnie mocno, a to w związku z jubileuszem 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Rok 2017 to czas dziękczynienia, a nade wszystko przypominania, że mamy największą królewską godność synów i córek Bożych pod berłem Jasnogórskiej Pani.

 

Za Patronkę obieramy

 

Koronacja wizerunku Maryi Częstochowskiej, dokonana 8 września 1717 r., była owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej, okazywanej przez wszystkie warstwy społeczne z władcami na czele. Monarchowie mieli w zwyczaju przekazywać na Obraz Matki Bożej swoje regalia. Już Władysław IV przyozdobił wizerunek koronami królewskimi. Niektóre precjoza z tych koron zachowały się, przyozdabiając suknie Królowej.

 

Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry, w 1656 r. Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył ślubowanie, w którym obrał Maryję „za Patronkę swoją i za Królową państw swoich”. Fakt koronacji sprzed 300 lat był zatem potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości dla Matki Bożej. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, papież Klemens XI, koronami Kapituły Watykańskiej przyozdobił Obraz. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem. Koronacji w imieniu papieża dokonał na Jasnej Górze bp Krzysztof Szembek.

 

Stąd jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu upływa w ścisłej łączności duchowej z papieżem Franciszkiem, który ofiarował pielgrzymom przybywającym do jasnogórskiego sanktuarium specjalny dar odpustów dedykowanych na Rok Jubileuszowy. Odpust zupełny mogą uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Jasną Górę.

 

Sejm z 1764 r. nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Obecny Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parlamentarzyści są przekonani o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej ojczyzny, i to nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym. Przypominają, że koronacja stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej opiekę nad polskim narodem i wpisała się w ciąg bezprecedensowych wydarzeń, związanych z czcią oddawaną Matce Bożej w Rzeczypospolitej. Ten akt państwowy z XVIII w., uznający Maryję za Królową Polski, był punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności i niepodległości w następnych stuleciach.

 

Selfie dla Maryi

 

Na Jasnej Górze trwa nieustanna zachęta do dziękczynienia Bogu za dar Matki dla naszej ojczyzny. W Kaplicy Cudownego Obrazu płonie specjalna świeca. Podczas Apelu Jasnogórskiego codziennie odmawiana jest jubileuszowa modlitwa do Tej, która nieustannie otacza troską i miłością naród polski.

 

Wizerunek Jasnogórskiej Maryi zdobi obecnie suknia diamentowa, zwana także brylantową. To jedna z dwóch zachowanych sukienek z czasów koronacji, niemy świadek wydarzeń z 1717 r. Pochodząca z XVII w. suknia brylantowa była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Zdobiona jest klejnotami – głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.

 

W związku z jubileuszem paulini zachęcają do tworzenia „Żywej Korony Maryi”. To inicjatywa duchowych darów, które na nowo mają nas zbliżyć do Królowej Polski, a wraz z Nią do Jezusa.

 

– Królowa Polski ma już korony złożone z wielu klejnotów, teraz przyszedł czas, abyśmy dołożyli starań, by wypełnić to, co one faktycznie oznaczają – zauważa o. Arnold Chrapkowski, generał paulinów, wyjaśniając ideę „Żywej Korony”.

 

„Żywa Korona” polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego, np. spowiedzi po latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii, odmawiania codziennie dziesiątki Różańca, czytania Pisma Świętego itp. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę. W odpowiedzi na duchowy dar paulini przesyłają wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej jako znak: „jesteś diamentem w Żywej Koronie Maryi”.

 

„Selfie dla Maryi” – to kolejna forma inicjatywy „Żywa Korona”. Tu zdjęcia wraz z duchowymi darami można także wysyłać elektronicznie. Z fotografii powstanie ogromna mozaika Maryi Jasnogórskiej, która pojawi się w sieci, a wydrukowana umieszczona zostanie także na murach Jasnej Góry.

 

Ten rok maryjny, rok wielkich rocznic związanych z Matką Bożą, skłania do mobilizacji duchowej. Został uruchomiony specjalny kanał na YouTube z katechezami maryjnymi „Korona Maryi, czyli co to znaczy żyć według Ewangelii”. Również Radio Jasna Góra cyklicznie prezentuje audycje o królowaniu Maryi.

 

Ojcowie paulini zachęcają do sięgnięcia w internecie do materiałów z tzw. „Wieczorów Maryjnych” czy pobrania darmowej aplikacji na telefon „Diament z korony”. Dzięki aplikacji można codziennie otrzymywać maryjną myśl, przygotowaną przez kapłanów i świeckich, która pozwoli nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Do aplikacji dołączona jest funkcja komentowania myśli dnia – tak, by można dzielić się wiarą. Tą drogą można również złożyć duchowy dar dla Maryi.

 

Na stronie internetowej Koronamaryi.pl widnieje też specjalna zakładka „Strefa świadectw” opatrzona wezwaniem z Ewangelii św. Mateusza: „Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5,14). Paulini zachęcają, by przesyłać mailowo, w plikach audio lub wideo refleksje, co w naszym życiu uczyniła Częstochowska Maryja. To tzw. „Strefa świadectw – dowód chwały”. Świadectwa publikowane będą w internecie, niektóre zostaną umieszczone w specjalnej książce, a dźwiękowe – zaprezentowane w Radiu Jasna Góra.

 

Regina mundi et Poloniae

 

Już 8 listopada 2016 r. rozpoczął się dziewięciomiesięczny cykl „Wieczorów Maryjnych” pod hasłem „Moja Mama jest Królową”. To Msze Święte, katechezy i świadectwa zaproszonych gości, w odniesieniu do tajemnic życia Najświętszej Maryi Panny. Przed nami jeszcze trzy spotkania: 8 maja – „Kana Galilejska”, 8 czerwca – „Wniebowzięcie” i 8 lipca – „Ukoronowanie”.

 

Bardzo interesującym wyrazem czci wobec Królowej jest prezentowana w Sali Rycerskiej wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”. Ekspozycję stanowią wizerunki Matki Bożej koronowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Wystawa ukazuje bogactwo tajemnicy Maryi i przypomina, że Najświętsza Dziewica odbiera cześć nie tylko w częstochowskim sanktuarium, ale również w wielu innych miejscach, „wyciągając pomocną dłoń ku wspomożeniu i obronie narodu”.

 

Tę wystawę już wkrótce zastąpi inna: „Regina mundi, Regina Poloniae. Regalia Matki Bożej” – prezentująca dary wotywne składane Królowej na przestrzeni wieków. Trzeba zaznaczyć, że zarówno wystawy, jak i inne wyrazy jubileuszowego dziękczynienia będą też prezentowane w Warszawie na Zamku Królewskim w Sali Senatorskiej. Narodowy Bank Polski uczci rocznicę koronacji okolicznościowym banknotem, a Poczta Polska – znaczkiem. Z kolei na Lednicy młodzież podejmie Królową w tajemnicy Nawiedzenia.

 

Ważnym etapem jubileuszowego świętowania będzie 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ten dzień obchodzony będzie pod hasłem „Korona modlitwy dla Królowej Polski” – w intencjach naszej ojczyzny. Wezmą w nim udział przedstawiciele episkopatu Polski i władz państwowych. Sumę o godz. 11 ma celebrować abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wypowiedziany zostanie jubileuszowy Akt zawierzenia Królowej Polski. Mszę poprzedzi o godz. 9.30 celebracja „Korona Różańca dla Królowej Polski” – modlitwa za ojczyznę prowadzona przez Jana Budziaszka, ze świadectwami o. Melchiora Królika i zespołu Guadalupe.

 

Pierwszego czerwca na Jasną Górę zaproszone są wszystkie dzieci. Przeżywany będzie Dzień Dziecka u Królowej Polski. Kulminacyjnym zaś punktem obchodów 300. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia.

 

Wszelkie formularze, aplikacje i informacje o jubileuszowych inicjatywach znajdują się na stronie: www.koronamaryi.pl.

 

Izabela Tyras
Idziemy nr 18/2017

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jako kapłan starałem się od kilku lat pouczać wiernych o różnicy, jaka istnieje miedzy niepokalanym poczęciem Maryi a dziewiczym poczęciem Jezusa. Musze powiedzieć, ze czytania mszalne przeznaczone na 8 grudnia nie ułatwiają zadania. Gdyby Ewangelia została ograniczona do pozdrowienia anioła: "Bądź pozdrowiona, łaski pełna....", byłoby w porządku. Jednak fragment ewangeliczny obejmuje wątek o poczęciu Jezusa. I tu właśnie powstaje zamęt. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby Ojciec podzielił się swoją refleksją na ten temat.
 
Roman Zając
Wzmianka o sądzeniu aniołów przez ludzi pojawia się niejako mimochodem, bez podania bliższych wyjaśnień, co sugeruje, że była to kwestia znana odbiorcom. My jesteśmy w gorszej sytuacji, gdyż to zaskakujące stwierdzenie jest całkowicie odosobnione w Nowym Testamencie. Teksty sugerujące jakieś ograniczenie wiedzy aniołów (1 P 1, 12) lub podporządkowanie aniołów ludziom jako duchów służebnych (Hbr 1, 14), nie są przekonującymi analogiami do sądzenia aniołów przez chrześcijan.
 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Wśród nocnej ciszy uderzyły dzwony na Pasterkę. Ulicami miast, wiejskimi drogami spieszą ludzie, aby witać rodzącego się Zbawiciela. Nastrój świętej nocy był i jest natchnieniem dla wielu twórców naszej narodowej kultury w kraju i na obczyźnie. Zwyczaje związane z nocą Bożego Narodzenia na trwałe "weszły" w nasze kulturowe dziedzictwo...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS