logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Refleksja maryjna

Wino dobre i w obfitości!

Ewangelista powtarza trzy razy przymiotnik "dobry": "Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino [...] a gorsze [...] ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory". Może być wino oryginalne, a niesmaczne, tak ze względu na jakość winogron, jak na brak umiejętności przygotowującego je. Jezus wybiera to lepsze, uzyskane z bogactwa, jakie pochodzi z winogron, słońca, ciepła, ziemi, przygotowania, przesączenia. Jezus wybiera tak dla naszego życia, dla pełni naszych wspólnot, jak dla radości kobiety w Kościele i naszym społeczeństwie.

Dobre wino, które Jezus wybiera to również symbol obfitości charyzmatów: żywości i gotowości do służby wyrażanej przez wszystkich ochrzczonych, a w szczególności przez wszystkie kobiety Kościoła. Wina Jezusowego w Kanie Galilejskiej było pod dostatkiem, bez miary: "Sześć stągwi kamiennych, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary" napełnione aż po brzegi. Nasze duchowe życie, naznaczone oschłością i zmęczeniem, w głębi powinno być obfitością Ducha, tryskające winem, które karmi w dzień i w nocy, nie opuszczając nas ani na chwilę: nie można zobaczyć dna szklanki dopiero podanej, a jedna szklanka czystego wina nie może zaspokoić pragnienia!

C. M. Martini

teksty pochodzą z książki: "Z Maryją na co dzień - Rozważania na wszystkie dni roku"
(C) Copyright: Wydawnictwo SALWATOR,   Kraków 2000
www.salwator.com

 

Patron Dnia



Św. Katarzyna Sieneńska
 
dziewica i doktor Kościoła

Św. Katarzyna przyszła na świat w roku 1347. Od dzieciństwa poświęciła się Bogu. Jednak rodzice koniecznie chcieli wydać ją za mąż i sprzeciwiali się jej pobożnym skłonnościom. Znosiła wszystko mężnie i z radością, ani przez chwilę nie rezygnując z całkowitego oddania się Bogu. W końcu rodzice pozostawili jej wybór dalszej drogi życia. W roku 1365 przywdziała habit III zakonu dominikańskiego. W roku 1374 podczas wielkiej zarazy heroicznie opiekowała się chorymi. Prowadziła głębokie życie wewnętrzne, pełne umartwień, a jednocześnie wywierała wielki wpływ na ówczesne życie publiczne. Za jej sprawą papież Grzegorz XI wrócił z Awinionu do Rzymu. Prowadziła szeroką korespondencję, dyktowała rozprawy duchowe. Umarła w Rzymie 29 kwietnia 1380 roku. Papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.

jutro: św. Piusa V

wczoraj
dziś
jutro