logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Sens objawienia

Bóg od wieków objawiał się ludziom w różny sposób. Najpełniej uczynił to przez swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Sensem objawienia nie jest zaspokojenie ludzkiej ciekawości, ale zbawienie, czyli odwrócenie skutków grzechu. Czasem mamy wrażenie, że najwięcej do powiedzenia o Bogu mają ci, którzy posiedli odpowiednią wiedzę i wykształcenie, może nawet mają najwyższe uniwersyteckie tytuły. Tymczasem Pan Jezus zaskakuje nas, mówiąc, że najłatwiej przyjmują Boże objawienie ci, którzy są jak małe dzieci (gr. przymiotnik nēpios). Jesteśmy przyzwyczajeni do tłumaczenia „prostaczkowie”, ale ono jest współcześnie niezrozumiałe. Nēpios to ktoś, kto jest prosty w swoim myśleniu, szczery jak dziecko, niewinny i ufny. Taka postawa człowieka sprawia, iż jest on autentycznie otwarty na Boże słowo, na prawdę, która od Niego pochodzi. W święto Katarzyny ze Sieny mamy doskonały przykład jej życia. Biografowie mówią, że była niepiśmienna, a jednak dyktowała mistyczne traktaty i doradzała papieżom.

Panie Jezu, Twoje słowo mnie pociesza. Zapraszasz obciążonych i utrudzonych do siebie. Przyciągasz swoją łagodnością. Zachęcasz, abym i ja spoczął w Tobie, zostawiając za sobą zmartwienia i troski, i doświadczył ukojenia. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



Św. Katarzyna Sieneńska
 
dziewica i doktor Kościoła

Św. Katarzyna przyszła na świat w roku 1347. Od dzieciństwa poświęciła się Bogu. Jednak rodzice koniecznie chcieli wydać ją za mąż i sprzeciwiali się jej pobożnym skłonnościom. Znosiła wszystko mężnie i z radością, ani przez chwilę nie rezygnując z całkowitego oddania się Bogu. W końcu rodzice pozostawili jej wybór dalszej drogi życia. W roku 1365 przywdziała habit III zakonu dominikańskiego. W roku 1374 podczas wielkiej zarazy heroicznie opiekowała się chorymi. Prowadziła głębokie życie wewnętrzne, pełne umartwień, a jednocześnie wywierała wielki wpływ na ówczesne życie publiczne. Za jej sprawą papież Grzegorz XI wrócił z Awinionu do Rzymu. Prowadziła szeroką korespondencję, dyktowała rozprawy duchowe. Umarła w Rzymie 29 kwietnia 1380 roku. Papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.

jutro: św. Piusa V

wczoraj
dziś
jutro