logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Paolo Curtaz
Słowa, których Ty oczekujesz
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Książka Paolo Curtaza porusza niezmiernie delikatny i złożony temat, jakim jest doświadczenie cierpienia, bólu.
 
Autor tworzy swego rodzaju typologię cierpienia, ujmując je z perspektywy nie tylko wiary, ale także psychologii czy filozofii; ilustrując wyróżnione jego rodzaje wydarzeniami z życia własnego oraz innych osób, a wreszcie – dokonując wnikliwej analizy poświęconych mu fragmentów Pisma Świętego. Co ważne, nie rości sobie jednak prawa do udzielania jakichkolwiek konkretnych odpowiedzi, od początku uczciwie uprzedzając Czytelnika o tym, że w lekturze książki nie znajdzie gotowych rozwiązań, ponieważ tych – nie oferuje nawet sama Biblia: […] nie wiem dlaczego cierpimy, nie wiem też czemu Bóg, pozornie, nie zajmuje się tą kwestią.
 
Książka ojca Bartłomieja Kucharskiego, karmelity bosego, powstała jako owoc przygotowań do przyjęcia łaski wylania Ducha Świętego, praktykowanego jako seminarium odnowy życia chrześcijańskiego we wspólnotach charyzmatycznych...

 

Wydawca: Bratni Zew
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7485-207-4
Format: 130x210
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę 
 
  
 
  

 
Prolog
 
Otwieram ponownie plik Pierwsza wersja w folderze Książki w opracowaniu. Komputer dokładnie pokazuje mi datę ostatniego otwarcia tekstu: 8 listopada 2008. Niesamowite: minęły prawie trzy lata.
 
W tym czasie wydałem co najmniej trzy książki oraz doświadczyłem intensywnego, znaczącego, ale i pełnego udręki okresu życia.
 
Od trzech lat nie znajduję w sobie odwagi, by powrócić do rozważań nad cierpieniem, rozpoczętych tamtej pochmurnej jesieni. Myślałem o tym już wiele razy, odczuwając niemalże udrękę, ukryte poczucie winy w związku z tym, że wciąż jeszcze ich nie spisałem, lecz, koniec końców, zawsze odkładałem to na później.
 
Od co najmniej pięciu lat wydawca prosi mnie o esej na temat cierpienia. Zwlekałem, wynajdując tysiące wymówek, mówiąc mu, że nie jestem gotowy, że nie dam rady, że mnie przecenia… Potem, co jakiś czas, pytałem kilku zaufanych przyjaciół, co sądzą o możliwości wydania tak pracochłonnego tekstu. Wszyscy oni okazali entuzjazm i zainteresowanie. „Jak wspaniale byłoby móc przeczytać książkę o sensie cierpienia, która wyjaśniałaby, co wspólnego z bólem ma Bóg! Żebyś wiedział, ilu ludzi tego potrzebuje! Ból to naprawdę poważny problem! No dalej, Paolo, czemu jej nie napiszesz?”
Uff.
 
Dziś postanowiłem zmierzyć się z problemem. Szczerze mówiąc, pomysł był taki, aby wspiąć się na wysokość trzech tysięcy metrów, przedarłszy się przez wciąż jeszcze wysoką warstwę śniegu, i nagrać komentarz video do Ewangelii na drugą niedzielę Wielkiego Postu, Ewangelii, która mówi o przemienieniu Jezusa na górze Tabor. Coś wspaniałego! Prognozy meteorologiczne okazały się jednak zdradliwe i na zewnątrz mży. Poddaję się nieprzychylnemu losowi i robię rachunek sumienia. Z jakiego przeklętego powodu nie chcę napisać tej książki? 

Zobacz także
Zbigniew Łuczyński
Oczywiście, człowiekowi cierpiącemu na depresję nie można zadać pytania, dlaczego w nią wpadł, ale trzeba je zadać (czy też cierpiący na depresję powinien je sam sobie zadać), gdy czuje się lepiej. To naprawdę nie jest przypadek, że jedni wpadają w depresję, a drudzy nie. 

Rozmowa poświęcona depresji. Z Anną Potoczek - psychiatrą, Ryszardem Stachem - psychoterapeutą, Bogdanem Białkiem - redaktorem naczelnym "Charakterów" oraz Józefem Augustynem SJ rozmawia Zbigniew Łuczyński
 
ks. Augustyn Kuczok SDS

Rozważając dziś te prawdy o świętości naszych sióstr i braci dostrzegamy, że byli to ludzie żywi, przyobleczeni każdy w swój własny garnitur temperamentu, cech dziedzicznych, charakteru. Ludzie podobni do nas. A jednak każdy odmienny. Trudno by nam było kroczyć skrupulatnie w ślady jednego z nich, tego przez nas wybranego. Bo każdy z nich jest inny, jak zresztą każdy z nas. Jedno ich jednak łączy i w jednym są do siebie podobni - w swym bezwzględnym szukaniu prawdy, Boga i człowieka.

 
ks. Edward Staniek

Na początek Wielkiego Postu Jezus przypomniał nam o dwóch programach, z jakimi stykają się ludzie w swoim życiu. Są to program Boga i program Szatana. Przy kuszeniu Jezusa na pustyni nie było nikogo, ani jednego świadka. To sam Jezus zdał świadectwo tego wydarzenia w swoim publicznym nauczaniu. Ewangeliści Mateusz i Łukasz zanotowali je dokładnie. W tej swojej nauce Jezus obnażył wszystkie atutowe karty, jakimi posługuje się Szatan.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS