logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alberto Campoleoni
Uwierzyć na nowo
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Chrześcijaństwo opowiedziane od wewnątrz. Autor, stając się towarzyszem podróży dwóch uczniów, którzy po śmierci Jezusa z Nazaretu wracają przygnębieni z Jerozolimy do własnych domów, proponuje kompletne wprowadzenie do istoty chrześcijaństwa. Książka pokazuje drogę poszukiwania Chrystusa żywego i zdolnego przemówić do tych, którzy w życiu wciąż są w drodze.

Wydawca: Bratni Zew 
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7485-160-2
Format: 130x210
Stron: 110
Rodzaj okładki: Miękka
 
 


 

Niepokój


Wspólnym mianownikiem jest właśnie niepokój, stawianie sobie pytań, niezgoda na zadowalanie się ograniczeniami, których doświadczamy każdego dnia.

Człowiek u wielkiego poety Giacomo Leopardiego to ten, który woła do księżyca:

Powiedz, księżycu, jaki
sens dla pasterza ma życie,
jaki sens życie ma dla was? Gdzie zmierza
ta moja krótka tułaczka
i nieśmiertelne twe szlaki?

Człowiek jest tym, którego filozof Pascal opisuje jako wątłą trzcinę, ale – zdolną do myślenia. Można ją łatwo zniszczyć, ale jej szlachetność i przewaga nad światem pozostaną nietknięte:

Ale gdyby nawet wszechświat go zmiażdżył, człowiek byłby i tak czymś szlachetniejszym niż to, co go zabija, ponieważ wie, że umiera – i zna przewagę, którą świat ma nad nim. Wszechświat nic o tym nie wie.

Człowiekiem jest ten, kto nieustannie doświadcza własnej niewystarczalności, ograniczeń, śmierci. A jednak się przeciw temu buntuje, czuje, że musi istnieć coś więcej.

Starożytny dramaturg grecki Sofokles w słynnym chórze z "Antygony" wychwala "straszliwą siłę" człowieka – który wszystko tworzy, dzięki inteligencji ujarzmia siły przyrody – dodając jednak na końcu:

Na wszystko z radą on gotów.
Lecz choćby śmiało patrzał w wiek daleki,
Choć ma na bóle i cierpienia leki,
Śmierci nie ujdzie on grotów.

To właśnie śmierć stanowi objawiające doświadczenie – niezrozumiałe, nie do przyjęcia. Człowiek się na nie nie zgadza. Do tego stopnia, że samo życie, w sposób nieunikniony naznaczone śmiercią, ograniczeniami, upadkiem, może stać mu się wrogie, nie do zniesienia, bez sensu, dręczące. "Nie znam spokoju ni ciszy, nim spocznę, już wrzawa przychodzi" wołał biblijny Hiob. A dwudziestowieczny poeta, Cesare Pavese, pisał:

Życie jest podążaniem szlakiem wytyczonym przez innych. To, co robię, jest już ustalone. Ból istnienia to ten szlak, z pozoru stworzony naszymi decyzjami.

Jednym słowem, człowiek jest tą ograniczoną rzeczywistością, a równocześnie sięgającą poza własne ograniczenia, ku "drugiemu". Szuka czegoś, co nie miałoby granic, szuka Absolutu.





 
Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ
„Do serca dochodzi się zwykle nie przez rozum, lecz przez wyobraźnię” – pisał w Logice wiary bł. John Henry Newman. To dość szokujące spostrzeżenie, bo idące w poprzek myślenia wielu filozofów, którzy na ogół nie mieli zbyt dobrego zdania o tej władzy. Większość z nich traktowała wyobraźnię z podejrzliwością jako podrzędną, i często krnąbrną, służebnicę boskiego pierwiastka w człowieku, czyli rozumu.
 
ks. Adam Prozorowski

Księga Wyjścia jest wyjątkową księgą w kanonie ksiąg świętych. Pokazuje Boga działającego w historii, uwalniającego swój lud z niewoli egipskiej i prowadzącego go do nowego życia (zob. Wj 3, 7-8). Historia Mojżesza i jego zmagania z faraonem (plagi) odsłaniają oblicze Boga walczącego. On chce uwolnić swój lud i żadna ludzka siła, żaden opór ze strony systemu nie jest w stanie Go powstrzymać. Dalej widzimy w tej księdze jak Bóg na Górze Synaj daje Izraelitom prawa, zgodnie z którymi mają żyć.

 
Krzysztof Zimończyk SCJ

Nigdzie tak nie dotykamy, nie odczuwamy i nie doświadczamy miłosierdzia Bożego, jak w sakramencie pojednania i pokuty. Dziś ma on wiele nazw, które bardziej lub mniej przemawiają do każdego z nas. Lecz najbliższe sercu zdaje się określenie, jakie znajduje się w Dzienniczku św. Faustyny – „trybunał miłosierdzia”, bo w pełni oddaje ono dokonującą się w tym sakramencie rzeczywistość.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS