logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich
Wydawnictwo Vocatio
 


John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich 
Podtytuł:   Jak mówić NIE, które umacnia małżeństwo
Tytuł oryginału: Boundaries in Marriage
Przekład: Zbigniew Kościuk
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Data i miejsce wydania:  Warszawa 2007
Format:   125 x 195 mm
Oprawa:   miękka, lakierowana
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7492-005-6
 

 
Ogólny zarys
 
Naszą książkę podzieliliśmy na kilka części. W części I „Zrozumienie pojęcia granic” wprowadzamy pojęcie granic oraz wyjaśniamy, w jaki sposób należy je wytyczać w małżeństwie i życiu osobistym. W części II „Wytyczanie granic w małżeństwie” zwracamy uwagę na to, że do wytyczenia granic chroniących małżeństwo potrzebne jest, by dwie osoby stały się jednym i by miały wspólny system wartości. Wyjaśniamy również, jak określić granice oddzielające małżonków od wpływu osób z zewnątrz. W części III zatytułowanej „Rozwiązywanie konfliktów w małżeństwie” opisujemy sześć rodzajów konfliktów małżeńskich i wskazujemy, w jaki sposób wytyczać granice, gdy druga osoba okazuje zrozumienie, a także w sytuacji, gdy wyraża wobec nich sprzeciw. Część IV „Nieporozumienia związane z funkcjonowaniem granic w małżeństwie” została poświęcona przeanalizowaniu konkretnych przypadków nadużywania granic. Każda z części dostarcza praktycznych informacji i przykładów, zawiera tabele i wskazówki, które pomogą ci zastosować koncepcję granic we własnym związku.
 
Skorygowanie błędnych wyobrażeń
 
Chcemy podkreślić, że tematem Granic w relacjach małżeńskich nie jest sposób zmiany lub ukarania małżonka. Jeśli nie potrafimy panować nad sobą, rozwiązaniem problemu nie jest zdobycie umiejętności panowania nad drugą osobą. Rozwiązaniem jest samokontrola –  opanowanie będące jednym z dziewięciu cech owocu działania Ducha Świętego (zob. Ga 5, 23). Książki tej nie należy zatem traktować jako podręcznika, dzięki któremu będzie można skłonić partnera do zmiany. Chodziło nam raczej o to, aby czytelnik wziął odpowiedzialność za własne życie i poprzez to mógł chronić własną osobę, a dzięki temu także okazywać miłość i chronić partnera bez ratowania go przed konsekwencjami. Mamy nadzieję, że Granice w relacjach małżeńskich dostarczą wam wielu cennych wskazówek, niezależnie od stanu waszego związku. Modlimy się o to, abyście potrafili posługiwać się słowem nie w małżeństwie, dzięki czemu postawa odpowiedzialności i wolności wzmocni miłość w waszych sercach. Niech wam Bóg błogosławi.
 
dr Henry Cloud
dr John Townsend
Newport Beach, Kalifornia, 1999
 

Zobacz także
Przemysław Radzyński

Narzeczeństwo zaczyna się w momencie, kiedy para decyduje się na ślub. To jest inny poziom – wspólnego budowania, wspólnego przygotowania do założenia rodziny a wcześniej do przeżycia tej wyjątkowej uroczystości, jaką jest ślub. Narzeczeni są sobie dedykowani, ale do momentu ślubu każde z nich może powiedzieć „nie” i każde ma do tego prawo.

 

Z ks. Mirosławem „Malina” Malińskim, duszpasterzem akademickim z Wrocławia znanym zwłaszcza z prowadzenia genialnych kursów przedmałżeńskich rozmawiał Przemysław Radzyński

 
Marcin Jakimowicz
Mamy pokusę, by być drugim Panem Bogiem. Chcemy być wszystkowiedzący. Jeśli mamy kogoś upomnieć, proponuję: zróbmy sobie wcześniej rachunek sumienia. To stawia do pionu. Nie upominamy jako lepsi, upominamy ze względu na miłość. To ogromna różnica. Jeśli spowiednik zacznie kogoś prowadzić dlatego, że – jak sądzi – jest „niezłym gościem, który to i owo przeżył”, to jest już po nim... Traci kompletnie przezroczystość wobec Boga. 

Kiedy i jak powiedzieć grzesznikowi, że grzeszy – w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem podpowiada o. Jordan Śliwiński.
 
ks. Grzegorz Ryś
Każdy człowiek musi w swoim życiu znaleźć drogę do realizowania miłości. Ponoć obecnie coraz częściej młodzi pracownicy naukowi decydują się na życie bezżenne. Na uniwersytecie jest to jakaś nowa jakość: człowiek, który poświęca się całkowicie poszukiwaniu prawdy. Ostatecznie przecież poświęca się ludziom. Prawda nie jest "sztuką dla sztuki", podobnie nauka...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS