logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich
Wydawnictwo Vocatio
 


John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich 
Podtytuł:   Jak mówić NIE, które umacnia małżeństwo
Tytuł oryginału: Boundaries in Marriage
Przekład: Zbigniew Kościuk
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Data i miejsce wydania:  Warszawa 2007
Format:   125 x 195 mm
Oprawa:   miękka, lakierowana
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7492-005-6
 

 
Dystans fizyczny
 
Czasami, gdy wszystko inne zawiedzie, trzeba się rozejść, aby zapobiec dalszym cierpieniom. Dystans fizyczny dostarcza czasu na ochronę, zastanowienie, uzdrowienie i nauczenie się nowych postaw. W skrajnych przypadkach separacja usuwa realne zagrożenie fizyczne. Dystans może być niewielki lub bardziej znaczący:
- Opuszczenie pokoju podczas kłótni lub wówczas, gdy sytuacja staje się napięta.
- Oddalenie się na pewien czas od drugiej osoby, aby przemyśleć sytuację.
- Wyprowadzenie się z domu w celu odbycia kuracji odwykowej.
- Oddzielenie się od osoby, która wykorzystuje nas fizycznie lub nadużywa środków odurzających.
- Przeprowadzenie się do domu opieki dla matek, aby ochronić dzieci.
 
Opisane granice chronią związek i jednego z małżonków przed większymi szkodami. Autor Księgi Przysłów powiada: Rozważny zło widzi i kryje się, nierozważni tam idą i szkodę ponoszą (Prz 27,12). Dystans fizyczny stwarza czasami pole dla uzdrowienia oraz warunki zapewniające bezpieczeństwo partnerom i łączącemu ich związkowi. Chociaż jest to ostatnia deska ratunku, czasami przynosi ocalenie.
 

Inni ludzie
 
Sandy nie potrafiła przeciwstawić się Jerry’emu w pojedynkę. Zawsze gdy próbowała określić granice, wybuchał ostry konflikt. Po prostu nie była wystarczająco silna i mąż brał nad nią górę. Zasugerowałem, aby rozmawiała z nim o pewnych sprawach wyłącznie w mojej obecności. Początkowo uznała, że byłby to wykręt, i odmówiła, jednak po kilku kolejnych niepowodzeniach przyznała, że sama sobie nie poradzi.
Sandy mówiła o trudnych sprawach jedynie podczas sesji terapeutycznych. Powoli zaczęła ufać, że wkroczę do akcji, gdy Jerry będzie próbował ją zdominować. Granice, które ustaliliśmy w trakcie sesji, wyznaczyły ich małżeństwu nowy kierunek. Jerry zaczął brać sobie do serca to, o czym mówiliśmy.
 
Później Sandy przyłączyła się do grupy wsparcia, aby znaleźć pomoc i wytyczyć pozostałe granice. Inni ludzie dostarczyli jej „kręgosłupa”, którego początkowo nie posiadała. Powoli zaczęła akceptować ich opiekę, wsparcie, naukę i przykład. Pan Bóg zapewnia nam pomoc za pośrednictwem innych członków swojej rodziny. Oto kilka przykładów:
- Uzyskanie pomocy od trzeciej osoby w celu rozwiązania konfliktu.
- Otrzymanie ochrony i wsparcia od osoby spoza małżeństwa.
- Otrzymanie pomocy w zakresie ochrony i wsparcia od grupy.
- Otrzymanie od innych wiedzy na temat granic.
- Wykorzystanie pomocy doradców małżeńskich, przyjaciół lub duchownych do rozwiązania trudnych spraw.
- Znalezienie schronienia w skrajnych przypadkach.
 
Należy przyjmować pomoc innych pod warunkiem, że jest ona autentyczna i nie powoduje dodatkowego cierpienia. Pomoc przyjaciół może być nieprzydatna, jeśli stara się ukryć problem, zamiast go rozwikłać. Omówimy tę sprawę w rozdziale 11 poświęconym temu, jak chronić małżeństwo przed niepożądanymi intruzami.
 

Czas
 
Czas jest kolejnym czynnikiem pozwalającym usunąć trudności w relacjach międzyludzkich. Niektórzy ludzie potrzebują czasu, aby rozwiązać konflikty lub ograniczyć ich rozmiary:
- Zaplanujcie czas na omówienie pewnych spraw:
„Poświęcimy jedną godzinę naszemu rodzinnemu budżetowi i nie będziemy o tym mówić przez cały następny tydzień”.
- Wyznaczcie czas na omówienie konkretnej kwestii, zamiast dyskutować o niej, gdy sytuacja stanie się napięta.
- Ustalcie pory roku na realizację określonych celów:
„Tego lata popracujemy nad porozumiewaniem się w małżeństwie. Jesienią zajmiemy się problemami w pożyciu seksualnym”.
Podobnie jak w świecie materialnym, w sferze relacji międzyludzkich istnieją różne rodzaje granic. Czasami rzeczą właściwą jest ogrodzenie zamiast drzwi – są sytuacje, w których należy sięgnąć po konfrontację i prawdę, kiedy indziej po dystans fizyczny. W części III dostarczymy wskazówek dotyczących tego, jakie środki należy zastosować w konkretnej sytuacji.

Zobacz także
Krystian Wojaczek
Proces wypierania modelu małżeństwa i rodziny przez rozwiązania szczegółowe konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych jest wielowarstwowy. Po pierwsze, model małżeństwa i rodziny wydaje się współczesnym małżonkom czymś nierealnym, abstrakcyjnym wobec konkretności rozwiązań szczegółowych. Zresztą poniekąd jest to wrażenie słuszne, gdyż model z samej swej definicji jest pewnym ideałem, nieosiągalnym w stu procentach...
 
Ireneusz Cieślik

W związku z pandemią koronawirusa od początku marca br. mamy do czynienia w różnych krajach z „zamykaniem kościołów”. Jest to określenie dość umowne. W Polsce zazwyczaj oznaczało nie tyle ich zamknięcie (faktycznie zamknięto tylko pewną część spośród kościołów, niektóre zaś przeciwnie – pozostawiano otwarte dłużej niż w poprzednim okresie), ile fakt, że przestano w nich sprawować publicznie Mszę Świętą.

 
o. Ignacy Kosmana OFMConv

Bóg jest miłością jedności Trzech Osób w Boskiej przestrzeni. Rozmawia ze sobą i z nami przyjaźnie. Mówi spokojnie i do rzeczy... To z tej przyjaźni zrodził się w Sercu Bożym plan zbawczy i zaproszenie do Boskiej Rodziny. Dialog w małżeństwie nie może być kwestią okazjonalną. To pewna, stała postawa, otwartość na drugiego człowieka. Ważny jest nie tylko temat rozmowy, ważne są również: tembr głosu, donośność emisji, atmosfera wypowiedzi. Bywa, że właśnie one stanowią o jakości dialogu.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS