logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Anselm Grün OSB
Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia
Wydawnictwo Jedność
 


Autor ze znajomością rzeczy, na podstawie długoletniego doświadczenia duchowego i terapeutycznego, odpowiada na podstawowe pytania egzystencjalne dotyczące sensu i jakości życia. Podkreśla także wagę uświadomienia sobie swego wewnętrznego rytmu i odkrycia w naturze, a także w uroczystościach roku liturgicznego symboli odpowiadających własnej drodze rozwoju, co pozwala zdrowo i owocnie żyć.

 

Wydawca: Jedność
ISBN: 978-83-7660-414-5
Format:140x205
Stron:328
Rodzaj okładki:twarda, z obwolutą
Rok wydania: 2012

 
Kup tą książkę  
 

 
Czerwiec – Czas uwagi i ciepła
 

Światło i ciepło czerwca pozwalają człowiekowi odżyć. Wiosna przechodzi w lato. Zimne i ciepłe dni występują po sobie na przemian. Czerwiec jest miesiącem uwagi. Zauważamy, że dni są dłuższe i rozkoszujemy się ciepłem wieczorów. Każdego dnia coraz później robi się ciemno. Jednak czerwiec jest też miesiącem, w którym na początku niemal niedostrzegalnie dnia zaczyna ubywać. Dlatego czerwiec powinien stanowić dla nas okazję do nauki, jak mieć się na baczności. Powinniśmy zwracać uwagę na to, co w naszej duszy się rozwija, a co się kurczy, co możemy dopuścić, a od czego mamy się uwolnić. Wsłuchując się w rytm duszy, możemy za nim podążać, nie żyjąc wbrew naszej wewnętrznej naturze. Uwaga oznacza, że we wszystkim, co czynimy, odczuwamy tajemnicę naszych czynów. Uważne spotkanie odsłania tajemnicę tkwiącą w każdym podobnym kontakcie. W spotkaniu z drugim człowiekiem odkrywam swoją prawdziwą istotę i tajemnicę tej osoby, w której objawia się oblicze Boga. 
 
Czasami w pierwszych dniach czerwca jest gorąco niczym w kanikułę, a potem znów nastaje chłodniejszy okres. Jednak w pewnym momencie ciepło zaczyna dominować nad zimnem: 22 czerwca zaczyna się kalendarzowe lato. Na początku tej pory w naszych szerokościach geograficznych mamy najdłuższy dzień w roku. Potem dni stają się znów krótsze. Kościół ustanowił uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela na 24 czerwca. W wigilię tego dnia obchodzimy też święto związane z letnim przesileniem. Prorok Jan wypowiada słynne słowa co do osoby Jezusa Chrystusa: „Potrzeba, aby On wzrastał, a ja żebym się umniejszał” (J 3,30). Kościół odniósł je do słońca, które jest symbolem Jezusa Chrystusa wschodzącego w naszych sercach jak ta najjaśniejsza gwiazda na niebie. 

W lecie nasza uwaga skupia się często wokół słońca. Zastanawiamy się, czy będzie dziś świeciło, czy może przysłonią je chmury i spadnie deszcz? Czy będzie gorąco? Od dawna ludzie mieli szczególny stosunek do słońca. W wielu religiach było ono czczone jako bóstwo. Słońce ogrzewa i rozjaśnia ziemię. Jego światło może leczyć. Jednak jeśli ktoś za bardzo się wystawia na jego działanie i to tylko po to, aby się opalić, może poznać również jego niebezpieczne strony.
 
Wczesne chrześcijaństwo wiązało kult słońca – rozpowszechniony m.in. w Grecji i w Rzymie – z osobą Jezusa Chrystusa: On jest prawdziwym Słońcem. Przy Jego narodzinach wschodzi słońce, dlatego święto narodzin zostało ustalone na dzień, kiedy słońce jest najniżej położone. W Wielkanoc czcimy Słońce Zmartwychwstania, które pokonuje ciemności śmierci. W uroczystość Jana Chrzciciela obchodzimy przesilenie; od tego dnia słońce zacznie wcześniej zachodzić. Jan wskazuje na Jezusa: „Potrzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał”. Kościół każdego ranka sławi Pana za to, że Jego słońce wschodzi nad naszym życiem. Wieczorem zaś modli się, aby światło Chrystusa nie zachodziło w naszych sercach. 
 
Życzę Wam takiego lata, w którym wszystko, czego doświadczacie od natury, będziecie dostrzegać jako symbol własnego życia, abyście w słońcu widzieli światło Boga i Jego uzdrawiającą, ogrzewającą miłość.

Życzę Wam lata, w którym słońce wypędzi wszelkie zimno i ciemności z Waszych serc i napełni Was swoim ciepłem oraz blaskiem.

Życzę Wam przede wszystkim miesiąca uwagi. Uczcie się jej, gdy rano wstajecie, kiedy idziecie do pracy i przez cały dzień. Zauważycie wówczas, że Wasze życie stanie się bardziej intensywne, a sami wpadniecie na ślad tajemnicy czasu i rytmu Waszych dusz. 

Zobacz także
Jakub Kołacz SJ
Niedowierzanie, które stopniowo przeradza się w zachwyt, to naturalne odczucia świąt Bożego Narodzenia. Bo jak to możliwe, że On, wielki Bóg, Stwórca, stał się podobny do nas? Jak to możliwe, że On, który nie ma grzechu i brzydzi się wszelkim złem, przyjął ludzkie ciało?
 
Jacek Filek
Idea wieczności, która zaprząta głowy nie tylko filozofów i teologów, ale i człowieka przytomnego, pozostaje w związku z naszą niezgodą na przemijanie i niezgodą na śmierć jako ostateczny kres naszego istnienia. Ta wieczność jest dla wielu przedmiotem nadziei, wzmacnianej obietnicą religii, jak i argumentowaniem niektórych filozofów.
 
Magdalena Mrówczyńska
„Wenus przyniesie ci miłość, za którą tak długo tęskniłaś”, „Wpływ Saturna da się odczuć w poprawie twojej sytuacji finansowej”, „Mars w kwadraturze do drastycznie działającego Urana zwiastuje ci kłopoty rodzinne” – takie i wiele innych absurdów można wyczytać w astrologicznych kącikach prasowych pt: „Gwiazdy mówią”, „Sprawdź, co cię czeka”. Jak się okazuje, tych, którzy lekturę gazety zaczynają od strony z horoskopem nie brakuje...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS