logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Anselm Grün OSB
Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia
Wydawnictwo Jedność
 


Autor ze znajomością rzeczy, na podstawie długoletniego doświadczenia duchowego i terapeutycznego, odpowiada na podstawowe pytania egzystencjalne dotyczące sensu i jakości życia. Podkreśla także wagę uświadomienia sobie swego wewnętrznego rytmu i odkrycia w naturze, a także w uroczystościach roku liturgicznego symboli odpowiadających własnej drodze rozwoju, co pozwala zdrowo i owocnie żyć.

 

Wydawca: Jedność
ISBN: 978-83-7660-414-5
Format:140x205
Stron:328
Rodzaj okładki:twarda, z obwolutą
Rok wydania: 2012

 
Kup tą książkę  
 

 
Październik – Czas zbiorów i podziękowań 
 

Październik ma swoją własną jakość. W przyrodzie jest coraz więcej oznak jesieni. Dni charakteryzują się swoistym, nieco przytłumionym blaskiem, który zanurza wszystko w łagodnym świetle, sprzyjającym naszemu dobremu samopoczuciu. Gdy słońce opromienia przebarwione liście drzew, mówimy o „złotym październiku”. Odczuwamy raz jeszcze szczęście płynące z pory roku, która motywuje nas do tego, aby cieszyć się ze zbiorów owoców ziemi. 
 
Wędrowcy z niekłamaną przyjemnością ruszają na wyprawy w złotawym słońcu października. Właściciele winnic zwożą zbiory winogron. W okolicach mojego opactwa we frankońskim Münsterschwarzach wkrótce po winobraniu mamy „moszcz gronowy”, świeżo zebrane młode wino. To okres korzystania z życia. Październik to czas zbiorów, dożynek, analizy tego, jakie życiowe plony zgromadziliśmy. 
 
W tych dniach często przypominam sobie o swoim dzieciństwie, kiedy jako uczeń pomagałem przy wykopkach ziemniaków. Gdy mijam jako dorosły już człowiek pola uprawiane przez maszyny, wciąż wyczuwam coś z tego niepowtarzalnego zapachu października, który w wyjątkowy sposób przypomina mi ojczyznę. Zapach jesieni motywuje mnie do rozmyślań, co wypływa z mojego życia, co pozostawiam po sobie. 
 
Łagodne światło październikowego słońca jest również szczególną motywacją, aby tak właśnie patrzeć na siebie i na innych ludzi. Ponadto rozkoszując się przepychem barw w przyrodzie, można zobaczyć swoje życie z innej perspektywy: ujrzeć jego różnorodność rozbłyskującą w wielu kolorach. Nikt nie chciałby być „szarą myszką”, kiedy jednak nauczymy się właściwie patrzeć, odkryjemy paletę barw naszego istnienia. I co ważne, co raz jeszcze powtórzę: kolory października to łagodne barwy, podobnie jak słońce, które świeci dobrotliwym światłem. My sami powinniśmy kierować łagodne spojrzenie na siebie, na swoje mocne strony i słabości, przeszłość swoją i innych: na wszystko, co ludzkie. Wówczas rezygnujemy z oceniania i krytycznego podejścia do świata, dostrzegając, że nasze życie jest piękne i wartościowe. 
 
Dla mnie październik zawsze kojarzył się z targami książki we Frankfurcie. Wydawnictwa z całego świata wystawiają w tym miesiącu swoje najnowsze pozycje. Każdego roku okazuje się, jakie akurat dominują tendencje myślowe i  pisarskie, jakie problemy interesują ludzi. Czasami odnosi się wrażenie, że edytorzy za pomocą masowych reklam sami chcą określać, na co powinni zwracać uwagę odbiorcy. Niemniej w ostateczności to czytelnicy decydują, co ich tak naprawdę zajmuje. Konieczne jest delikatne wyczucie, aby dokładnie wsłuchać się w to, co ludzi szczerze porusza. Wydawanie książek dla zwykłego zysku jest myśleniem krótkowzrocznym. Sens ma pisanie jedynie takich książek, które przemawiają do wrażliwości człowieka i poruszają jego serce. Potrzebna jest zdolność intuicyjnego odczuwania tego, co ludzie myślą, czego się boją, za czym tęsknią. 
 
Życzę Wam, abyście patrzyli w Wasze serca i wsłuchali się, jakie wewnętrzne impulsy się w nich pojawią – oraz abyście w swoim życiu znaleźli na nie właściwą odpowiedź. 

Życzę Wam również, by łagodne słońce października zaświeciło do Waszych serc i napełniło Was głębokim pokojem. Moim pragnieniem jest, abyście pełni wdzięczności potrafili cieszyć się tym, co dał Wam Bóg i owocami, jakie w Was wyrosły.

Zobacz także
Jacek Prusak SJ
Jak pokazują prace autorów zajmujących się w sposób krytyczny współczesnym kultem samorozwoju, nigdy wcześniej w naszej historii nie mówiliśmy tak wiele o własnym „ja” i jego cechach (poczuciu własnej wartości, zaufaniu do samego siebie, rozwoju osobistym itp.) i nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak wieloma sposobami mierzenia, ewaluacji i rozwijania ego.
 
Dariusz Piórkowski SJ
Niełatwo spotkać Boga w liturgii. Wobec oczarowania nowoczesnym światem rodzi się zwłaszcza wśród młodzieży potrzeba nie tylko „czystej” wiary, lecz wiary obfitującej w „przeżycia”. Wielkie biblijne symbole jak: woda, światło, olej tracą w oczach wielu swoją wyrazistość i nie potrafią już poruszyć nasączonej milionami obrazów wyobraźni. Są one jak uważają niektórzy zbyt proste i mało atrakcyjne. Symbol domaga się bowiem myślenia...
 
Magdalena Guziak-Nowak
Bardzo dużo rujnujemy w ewangelizacji przez niecierpliwość. Tak bardzo chcemy dobrze, że ciągniemy człowieka do wzrostu za uszy, a to zawsze jest gwałt. Pan Bóg czeka na nas od początku świata aż do paruzji. Naśladujmy Go nie tylko w miłości, ale też w detalu tej miłości, jakim jest wyrozumiałość, a nie od razu krytycyzm i ocena.

O tym, jak towarzyszyć dorosłym w osiąganiu dojrzałej wiary z s. Adelajdą Sielepin CHR rozmawiała Magdalena Guziak-Nowak.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS