logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Ludzkie wybory
przyjęcie projektu


© Studio Katolik 

Otrzymaliśmy wielki dar – dar wolności. Sprawia on, że jesteśmy podobni do Boga. Co jest związane z tym darem? Czy wolność może być przekleństwem? Jak rozumieć trud i odpowiedzialność związane z podejmowaniem wyborów?

Na Środę Popielcową, traktowaną jako początek Wielkiego Postu, Piotr Stawarz SDS proponuje nam refleksję na temat ludzkich wyborów. W oparciu o Ewangelię św. Mateusza odkrywa przed nami sekret Bożej mądrości. Wyjaśnia jak rozumieć słowa Pana Jezusa:  „Kto chce znaleźć swe życie, straci je. A kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.”
 
Pan Bóg daje człowiekowi obietnicę wiecznej szczęśliwości – człowiek podejmuje decyzję, dokonuje najważniejszego w życiu wyboru.
 
Stwórca, mówiąc językiem współczesnym, jest Wielkim Zleceniodawcą Projektu. Nazwaliśmy ten projekt po prostu: życiem. Co ciekawe w tej myśli – Bóg pragnie bardziej niż człowiek realizacji projektu, jest On szczerze zainteresowany tym, by swoje życie człowiek przeżył mądrze. Jednak decyzja należy do nas, a Bóg nie tylko liczy na naszą decyzję, ale i na nasze zaangażowanie, które wynagrodzi swoją Bożą pomocą. Praca ludzka spotka się z olbrzymią łaską. Ważne jednak, by uczyć się podejmować roztropnie wybory i by opierać się na Bogu.

 
Zapraszamy do oglądania!



„Jesteśmy prowadzeni do tego, by podejmować mądre wybory. Wszystko, żeby taki mądry wybór podjąć jest nam podarowane, jest nam ofiarowana zdolność do refleksji, do patrzenia: co ma wartość, a co jej nie ma… ”
Piotr Stawarz SDS
 

Zobacz także
Elżbieta Wiater

Żeby zrozumieć to, co Biblia mówi o chlebie i winie, trzeba mieć za sobą dwa doświadczenia egzystencjalne, a mianowicie doświadczenie głodu i doświadczenie smutku. Dla nas chleb to złoty lub brązowy bochen, z którego odcinamy po kromce, kiedy mamy ochotę na kanapkę. Chleb, który łamał Jezus, wyglądał inaczej. Był to placek upieczony z jęczmiennej mąki, niekwaszony, przypominający bardziej nasze podpłomyki. Zwykle chleb pieczono na zakwasie, jednak Ostatnia Wieczerza była ucztą paschalną, stąd brak kwasu w pieczywie.

 
Barbara Trzos
Bóg nie ogranicza się do dania człowiekowi tylko rodziny naturalnej i jedynie materialnego miejsca zamieszkania. On pragnie wprowadzić człowieka do własnego domu i to nie w charakterze sługi, lecz jako syna. Dlatego właśnie zamieszkawszy pośrodku Izraela, w świątyni, posłał jedynego Syna, by zbudował z kamieni żywych mieszkanie duchowe, dostępne dla wszystkich ludzi.
 
 
Paweł Bieliński

Niemal każdego letniego tygodnia do małej wioski Taize, położonej na niewielkim wzgórzu w Burgundii, przyjeżdża kilka tysięcy młodych ludzi z całego świata. Co przyciąga te rzesze do skromnej wspólnoty braci zakonnych, założonej w celu pojednania podzielonych chrześcijan, a nie dla pracy duszpasterskiej wśród młodzieży? Czyżby otrzymywali tam coś, czego brakuje im w życiu; coś, czego nie znajdują w swoich rodzinach i parafiach?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS