logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 

 



Jestem... grzesznikiem
 
 

Dzisiaj słowo "grzesznik" chyba wychodzi z użycia. Łatwiej powiedzieć, że coś nie wychodzi, że są chwilowe problemy, trudności... a o grzechu to już niezręcznie mówić. Tymczasem w Psalmie Responsoryjnym czytamy niezmiennie "zmiłuj się nad nami Panie, bo jesteśmy grzeszni" - co to za prawda dotyka, obciąża i uwiera człowieka?

Po grzechu pierworodnym powstało w człowieku pewne pęknięcie i od tamtego czasu człowiek nie jest całością, nie jest w pełni sobą. Grzechy popełniane przez człowieka niszą Projekt: Życie, niekiedy wręcz go uniemożliwiają.

Triduum Paschalne: W tym specjalnym odcinku Piotr Stawarz SDS wraca wspomnieniami do jednego z wykładów w czasach seminaryjnych i opowiada usłyszaną kiedyś wyjątkową historię o grzechu. 

Zapraszamy do oglądania!


 



 

Prawda o tym, że jesteśmy grzesznikami, chociaż trudna, wymaga tego by o niej pamiętać. Nie po to, żeby się dręczyć, ale po to, żeby się z tym liczyć. Liczyć się z tym, że jestem... grzesznikiem. (...) Chrystus umarł, po to, żebyśmy byli pojednani z Bogiem – "pojednajcie się z Bogiem" tak mówi święty Paweł. Słowo pojednanie jest bardzo blisko tego doświadczenia grzeszności...

Piotr Stawarz SDS


Zobacz także
Andrzej Solak
Jeśli komuś przeszkadza krucyfiks to zapewne widok kościoła jeszcze bardziej? To może by tak wyburzyć wszystkie katedry, kościoły, kapliczki przydrożne...? Zrównać z ziemią Bazylikę św. Piotra czy Katedrę w Mediolanie, bo jeszcze jakiś nadwrażliwy ateusz lub poganin poczuje się gorzej na ich widok?
 
Katarzyna Jarkiewicz
Pomiędzy sferą sakralną a profaniczną w życiu społecznym znajduje się czas odpoczynku. To, co przynależy do obowiązku pracy, zostaje zawieszone, a to, co zwykło się oddawać Bogu, już wypełniono. Wchodzimy w tak zwany wywczas (wkroczenie w czas) – termin, którym Słowianie określali szczególną porę swobody, beztroski, często na łonie natury. Uznawali, że harmonizuje ona okres trudu, wysiłku i cierpienia, sprawiając, że nabieramy duchowej mocy do dalszej wędrówki przez życie. 
 
Aneta Pisarczyk
Nasze ciało, nasza psychika i dusza to my. Każda z tych sfer domaga się żywego zainteresowania i ofiarności. Każda posiada swoje specyficzne potrzeby, którym staramy się w ciągu życia sprostać. Jesteśmy jednością, ale możemy w sobie dojrzeć dużą różnorodność, czasami nawet sprzeczność. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS