logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Projekt: życie
katolik.tv
 


Projekt: życie to seria 9 odcinków filmowych, opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu oraz na Środę Popielcową przygotowaliśmy jeden 7-minutowy odcinek – będzie to niekonwencjonalna droga wideo-refleksji, prowadząca aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Czym jest życie? Co to znaczy, że człowiek żyje? Można żyć i nie znać życia naprawdę. Jak ważne jest zastanowienie się nad własnym istnieniem dowodzi czas Wielkiego Postu, który ma swój określony początek i koniec, który przede wszystkim ma cel… tak jak życie każdego, jednego człowieka.
 

 


Ryzyko
nie daj się oszukać! 

 

 
VI Niedziela Wielkiego Postu (Niedziela Palmowa): Czy warto podejmować ryzykować? Czy można się uchronić przed ryzykowaniem? Czego nie należy robić? Mówi się, kto nie ryzykuje – ten nie ma, ten nie żyje. Czy w życiu duchowym i sprawach wiary obowiązują te same zasady?

Każdy projekt zakłada pewne ryzyko, tzw. czarny scenariusz, kiedy efekty okazują się odwrotnymi do oczekiwanych, a cel nie zostaje osiągnięty. Tak może się zdarzyć. W projekcie: życie ważne jest, by przewidzieć i poznać ryzyko zawczasu, aby uniknąć ewentualnej porażki. Ryzyko to wiąże się z działaniem szatana.
 
Szanse do wygrania walki z tym przeciwnikiem, dają nam np. pomoce – sakramenty, praktyki postne, żarliwa modlitwa, rekolekcje, lektura duchowa, mało tego! Istnieją eksperci w tych kwestiach – spowiednicy, kierownicy duchowi czy egzorcyści.

O tym jakie ryzyko może nas czekać w życiu i o świętości, której na prawdę możemy pragnąć – opowiada Rafał Chwałkowski SDS.

 
Zapraszamy do oglądania!




 

Dziś jest wiele zagrożeń dla naszego życia duchowego, dla wiary. Wydaje mi się, że największym zagrożeniem jest to, że szatan wmawia nam, że my nie możemy być święci... Św. Jan Bosko powiedział kiedyś: albo będziesz świętym, albo będziesz nikim. A na czym polega świętość?

Rafał Chwałkowski SDS

Zobacz także
Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Kościół, chyba jeden z największych darów Boga dla ludzi, ofiarowany nam został, byśmy byli w stanie tak żyć, aby dojść do Niego, aby się z nim już na wieki połączyć. Ale nie jest to „coś” od nas niezależnego – on jest nam „dany i zadany”. Z jednej strony – Kościół jest dla nas ratunkiem, drogą, pomocą. Z drugiej – to my możemy być jego nadzieją, jesteśmy potrzebni, by trwał i rozwijał się...
 
Antoni Wiesław Niemcewicz
Szliśmy w milczeniu. Myśl krążyła po ulicach rodzinnego miasta, zamiast w sercu budować wiarę. Pola puste, na poboczu nikogo. Jednostajny i płaski odcinek, żadnego wzniesienia. Nikt nie rozmawia, nikt nie zachęca do modlitwy. Grupa muzyczna niesie instrumenty w futerałach, gitary i bębenki milczą. Pola wcale nie zachwycające. Monotonia...
 
Cezary Sękalski
Wśród mistrzów życia duchowego byli tacy, którzy działali na niewielkim terenie i mieli ograniczony krąg odbiorców. Propozycje formacyjne niektórych z nich traciły swoją aktualność wraz z przemianami społecznymi i kulturalnymi. Byli jednak i tacy, którzy odcisnęli ogromne piętno na rozwoju duchowości chrześcijańskiej, a ich propozycja do dziś pozostaje niezwykle aktualna. Do takich z pewnością należy św. Ignacy Loyola. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS