logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święć się imię Twoje
Wydawnictwo Homo Dei
 


strona główna książki

Wydawca: Homo Dei
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62579-16-7
Format: 148×210
Rodzaj okładki: miękka
cena: 26.00 zł

 

Poznać słowo Boże

Kiedy Stolica Apostolska przeprowadziła w 1980 roku badanie na temat powodów odchodzenia wiernych z Kościoła katolickiego na rzecz innych wyznań, zaleciła zwrócenie szczególnej uwagi na doświadczalny wymiar wiary i odkrywanie Chrystusa osobiście poprzez modlitwę i oddanie, co jest treścią przekazu ruchów charyzmatycznych i "ponownie narodzonych" chrześcijan[9]. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla Kościoła naszych czasów nie jest pobudzenie naszych niedzielnych zgromadzeń do nowego, bardziej radosnego śpiewu i uwielbienia, choć bez wątpienia jest to niezwykle istotne.

Nie jest nim także zaktywizowanie wszystkich wiernych do budowania chrześcijańskich wspólnot, choć i to jest ważną kwestią. Prawdziwym wyzwaniem jest sprawienie, aby poszczególni członkowie poznali Chrystusa osobiście, czego pragnął św. Paweł, modląc się: I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego (Flp 3, 8).

Osobiste poznanie Chrystusa jest drogocennym darem Boga, a punkt wyjścia stanowi Jego słowo. Św. Hieronim powiedział, że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa", i prawdą jest, że większość z nas potrzebuje zgłębiać natchnione teksty, jeśli mamy osiągnąć nowy poziom zażyłości ze Zbawicielem.

Aby mówić do nas i objawiać się nam, Pan posługuje się ludzkim językiem. Żadnego innego przecież byśmy nie zrozumieli. Tajemnica słowa Bożego wypowiedzianego słowami ludzkimi przypomina tajemnicę Boga działającego w ludzkim ciele. Kiedy Jezus przemawia jako człowiek, przemawia także Stwórca. W ten sam sposób treści zawarte w Biblii, proklamowane w kościele jako słowa św. Pawła czy na przykład proroka Jeremiasza, są jednocześnie słowem Bożym.

Przypisy:

[9] „L’Osservatore Romano”, 19 maja 1986.


Zobacz także
o. Gabriel od św. Marii Magdaleny

Św. Piotr, naoczny świadek chrztu Jezusa, w swoim przemówieniu do Korneliusza ukazał to zdarzenie jako początek apostolskiego życia Pana. „Wiecie, co się działo... po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą... przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła” (Dz 10, 37–38). Słowa Piotra są echem słów Izajasza i Ewangelii.

 
O. Servais Théodore Pinckaers OP
Siedliskiem wolności jest serce i myśl człowieka, ale wolność najczęściej przejawia się w realizacji różnych celów zewnętrznych. Dzięki wolności mamy zasługi lub ich nie mamy wobec Boga i bliźniego, dzięki wolności możemy mówić o nagrodzie lub karze, pochwale lub naganie...
 
ks. Mariusz Rosik
Jezus rozmawia z uczonym w Piśmie, który jest zatroskany o osiągnięcie życia wiecznego. Najpewniejsza droga – tłumaczy Jezus – to zachowanie przykazania miłości Boga i bliźniego: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem, a bliźniego swego jak siebie samego” (Łk 10,27). 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS