logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święć się imię Twoje
Wydawnictwo Homo Dei
 


strona główna książki

Wydawca: Homo Dei
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62579-16-7
Format: 148×210
Rodzaj okładki: miękka
cena: 26.00 zł

 

Miłość do Pisma Świętego w dzisiejszym Kościele


W swojej encyklice Novo millennio ineunte Jan Paweł II napisał o wielkim postępie, jaki dokonał się od czasów Soboru Watykańskiego II:

Powszechnie odwołują się dziś do niego jednostki i wspólnoty. Również wielu świeckich oddaje się jego lekturze, korzystając z cennej pomocy opracowań teologicznych i biblijnych. Przede wszystkim zaś samo dzieło ewangelizacji i katechezy czerpie żywotne soki właśnie z tej więzi ze słowem Bożym. Należy ją umacniać i pogłębiać, drodzy Bracia i Siostry, także poprzez rozpowszechnianie księgi Pisma Świętego w rodzinach. Konieczne jest zwłaszcza, aby słuchanie słowa Bożego stawało się żywym spotkaniem, zgodnie z wiekową i nadal aktualną tradycją lectio divina, pomagającą odnaleźć w biblijnym tekście żywe słowo, które stawia pytania, wskazuje kierunek, kształtuje życie[13].

W 2008 roku marzenie Jana Pawła II zainspirowało Synod Biskupów do tego, by poświęcić cały miesiąc na studia tego, jak Kościół może się otworzyć i żyć słowem Bożym mieszkającym w nim. Kardynał Marc Quellet z Quebecu podsumował propozycje Synodu, który podniósł kwestie nauczania wiernych żywego słuchania słowa Bożego na każdej płaszczyźnie kulturalnej, ewentualnej rewizji lekcjonarza, pomocy w zrozumieniu zawiłego związku słowa i Eucharystii oraz tłumaczenia i propagowania Biblii w jak największej liczbie kultur, a w szczególności pośród ubogich[14]. Jeśli te propozycje będę wdrażane, doświadczymy odnowienia Kościoła w Duchu, podobnego do tego, jakie rozpoczęło się w rezultacie Soboru Watykańskiego II. Możemy się także spodziewać dalszego rozkwitu relacji ekumenicznych, ponieważ pomimo dzielących chrześcijan różnic doktrynalnych słowo Boże nas łączy.

[13] Jan Paweł II, Novo millennio ineunte, 39.
[14] Por. „The World Seen from Rome”, www.zenit.org (dostęp: 25 listopada 2010).


Zobacz także
Święcki Jacek
Na południowym stoku góry Błogosławieństw trzy kilometry od Kafarnaum w pobliżu brzegu jeziora Galilejskiego znajduje się niewielka wioska Tabgha. Jej nazwa to zarabizowane greckie Heptapegon, czyli Siedem Źródeł. Tam właśnie, według relacji Egerii, miały się znajdować już w IV wieku miejsca kultu związane z opisanymi w Ewangelii cudami rozmnożenia chleba oraz połowu ryb.
 
Marta Wielek
Być może to, że Karol Wojtyła doświadczył bezpośrednio mocy modlitwy o. Pio, upewniło go o świętości tego zakonnika. Od tej pory wielokrotnie manifestował to swoje przekonanie w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Być może jednak uzdrowienie to tylko potwierdziło opinię, jaką miał o kapucyńskim stygmatyku już od kilkunastu lat, czyli od swojego pierwszego – a właściwie jedynego – z nim spotkania w 1948 r.
 
o. Robert Wawrzeniecki OMI
Gdy słyszymy słowo „moralność’, to często mamy skojarzenia z tym, co krępuje i ogranicza człowieka. Tymczasem Jezus, a za Nim Kościół mówi nam o moralności, która jest drogą praktycznego zastosowania wskazań Ewangelii i Przykazań Bożych. Moralność nie jest związana z niewolniczym podporządkowaniem się tym wskazaniom. Chodzi tu o wybór dokonany w pełnej wolności, którą daje Jezus. To wybór tego, co dobre, a unikanie rzeczy i spraw złych. Wybór, przed którym staje każdego dnia...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS