logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
bp Sandro Maggiolini
Wprowadzenie do modlitwy. Ty
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Wydawca: Bratni Zew
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7485-150-3
Format: 130x210
Stron: 192
Rodzaj okładki: Miękka
 
Kup tą książkę
 

 
"FASCINOSUM ET TREMENDUM"


Jesteśmy przyzwyczajeni do traktowania Boga z dobrodusznością, która graniczy z lekceważeniem czy pogardą. Fakt, że On jest niezbędny w naszym życiu na przestrzeni dziejów; że On jest w nas od początku, jak odbicie w negatywie, jako konieczność; fakt, że objawia nam się jako Ojciec - nie zwalnia nas z poczucia strachu i obawy, jakie powinniśmy mieć, podchodząc do Niego. On jest źródłem i celem naszego życia. Towarzyszy nam w każdej myśli i w każdym wyborze. Na każdym kroku. W każdym słowie. Jest z nami. Stał się, w Synu, jednym z nas. A mimo wszystko, przewyższa nas niepomiernie. Nie należy do kategorii bytów skończonych. Nie jest osobą ludzką na równi z nami. Towarzysz drogi, prowadzi nas, podtrzymuje, popycha do przodu. Podmiot, do którego możemy się zwrócić, jest też tym, który sprawia, że my jesteśmy podmiotami i On pierwszy zwrócił się do nas. W nim poruszamy się, oddychamy i jesteśmy.

Bycie "przed" Bogiem - przed Nim i przenikniętym Nim - sprawia, że drżę z podziwu. Sprawia, że jestem wzruszony, oddając się Mu. (Nawet jeśli gdzieś w środku jestem suchy jak wióry).

Jest zawsze pewna "dialektyka" pomiędzy dystansem pełnym uwielbienia i słodkim przyciąganiem do Boga. Lecz kiedy serce naprawdę "czuje" - w sposób niewyrażalny słowami - Obecność Boga, nie chodzi już wtedy o opanowanie czy zrównoważenie uczuć pozornie sprzecznych: fascynacji i prawie strachu. Obawa jest obawą tego, kto kocha. Miłość jest miłością tego, kto obawia się, że nigdy nie będzie kochał wystarczająco mocno.

Zobacz także
o. Jerzy Gogola OCD
Modlitwa jest faktem całkowicie osobistym i niepowtarzalnym. Nie można jej od nikogo skopiować, chociaż inni, zwłaszcza święci, mogą nam pomóc wejść na drogę modlitwy i natchnąć nas w poszukiwaniach. Jednakże zasadniczą pracę każdy musi wykonać sam. Stąd każdy powinien szukać własnej drogi modlitwy.
 
Jacek Poznański SJ
Najważniejsze wydarzenia zbawcze dokonały się w ciszy: Narodzenie Jezusa w ciszy nocy, Śmierć w ciszy wieczoru, Zmartwychwstanie w ciszy poranka. Cała Wielka Sobota to milczenie i bezruch. Syn Boży, tak jak spokojnie leżał w żłóbku, spoczywa w grobie. Co robi? Zbawia nas ciszą swojego bycia. W grobie głosi Ewangelię ciszy. Ewangelię ciszy? Tak, cisza jest Dobrą nowiną. Po co nam cisza? Umożliwia rozwój duchowy! Wzywa do nawrócenia. Pozwala uwewnętrznić Tajemnice. Karmi nasz duchowy organizm. 
 
Jadwiga Mazur
Rośnie liczba dzieci i młodzieży pozbawionych poczucia bezpieczeństwa. Brak zainteresowania ich sprawami w domu rodzinnym rekompensują sobie wśród rówieśników. Spotykając podobnych sobie, doznają akceptacji i zrozumienia. Znajdują wzorce postępowania, które często nie promują właściwych postaw i zachowań. W szkołach przybywa dzieci przejawiających zachowania agresywne i aspołeczne, znerwicowanych i sfrustrowanych...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS