logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Luigi Guglielmoni, Fausto Negri
Z Janem Pawłem II w oczekiwaniu Bożego Narodzenia
Wydawnictwo Salwator
 


format 11x19 cm, s. 140

stron: 140
ISBN: 83-881-119-61-3
tłumaczyła Patrycja Mikulska

(C) Wydawnictwo SALWATOR, 2001
30-364 Kraków, ul. św. Jacka 16


 

Poniedziałek I tygodnia Adwentu
Królestwo pokoju dla wszystkich

Wprowadzenie do medytacji

Bóg miłuje wszystkich ludzi na ziemi i obdarza ich nadzieją na nową epokę pokoju. Jego miłość, w pełni objawiona we Wcielonym Synu, jest fundamentem powszechnego pokoju. Ta miłość, przyjęta w głębi serca, pozwala każdemu człowiekowi pojednać się z Bogiem
i z samym sobą; odnawia więzi między ludźmi i budzi pragnienie braterstwa zdolnego oddalić pokusę przemocy i wojny.
Pokój jednak to potrzeba głęboko zakorzeniona w sercu każdego człowieka. Nie powinna zatem słabnąć wola poszukiwania go. Fundamentem tego poszukiwania winna być dla nas świadomość, że ludzkość, choć naznaczona grzechem, nienawiścią i przemocą, została przez Boga powołana, by stanowić jedną rodzinę.
Ten Boży zamysł trzeba uznać i wesprzeć poprzez tworzenie harmonijnych relacji między ludźmi i narodami, w środowisku wspólnej kultury otwartej na transcendencję, sprzyjającej postępowi człowieka i szanującej przyrodę.
Wiek XX pozostawia nam w spadku przede wszystkim taką przestrogę: wojny są często przyczyną kolejnych wojen, ponieważ podsycają głęboko zakorzenione nienawiści, prowadzą do niesprawiedliwości, depczą godność i prawa osoby ludzkiej. Przy tym zazwyczaj nie rozwiązują problemów stanowiących przedmiot konfliktu, i stąd okazują się nie tylko straszliwie niszczące, ale także bezużyteczne. Wojna jest przegraną ludzkości. Na tle wojennej scenerii XX stulecia honor ludzkości został uratowany przez tych, którzy przemawiali i działali w imię pokoju. Zbyt liczne były w przeszłości i zbyt wiele jest nadal przerażających sytuacji, w których bezbronne dzieci, kobiety i starcy, bez żadnej winy i wbrew własnej woli stają się ofiarami krwawych konfliktów, toczących się w naszych czasach. Doprawdy jest ich zbyt wiele, abyśmy uświadomili sobie, że nadszedł już czas, by zdecydowanie i z wielkim poczuciem odpowiedzialności wejść na inną drogę.
Niech kieruje wami zawsze ta jedna myśl: pokój w was i wokół was, pokój zawsze, pokój z wszystkimi, pokój dla wszystkich. Jezus "jest naszym pokojem" (Ef 2, 14), jest darem pokoju dla wszystkich ludzi. Jezus przyszedł, aby zjednoczyć to co zostało podzielone, aby zniszczyć grzech i nienawiść oraz by na powrót rozbudzić w ludzkości powołanie do jedności i braterstwa (8 grudnia 1999).

Słuchanie słowa

"Mnogie ludy pójdą i rzekną: "Chodźcie, wstąpmy na Górę Pańską do świątyni Boga Jakubowego! Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami" (.) On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny" (por. Iz 2, 1-5).
"Lecz setnik odpowiedział: "Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie" (.) Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: "Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim"" (por. Mt 8, 5-11).

Refleksja

Czy zastanawiając się nad teraźniejszością i przyszłością społeczeństwa, stosujesz po prostu kryteria tego świata, czy też bierzesz pod uwagę Boże obietnice? Czy jesteś osobą, która przynosi ze sobą pokój czy też zwadę i przemoc w słowach i metodach działania? Czy modlisz się o pokój na świecie?

Modlitwa

Zwracamy się z dziecięcą ufnością do Matki Jezusa, wzywając Ją jako Królową Pokoju, aby szczodrze udzielała darów swej macierzyńskiej dobroci i pomogła ludzkości stać się jedną rodziną, zbudowaną na solidarności i pokoju (8 grudnia 1999).

Ref.: Królowo pokoju, módl się za nami
- Abyśmy unikali nienawiści i nie przechowywali urazy.
- Aby nacjonalizmy i partykularyzmy zostały przezwyciężone.
- Abyśmy wprowadzali pokój w sobie i wokół nas.
- Abyśmy zawsze szukali wspólnego dobra.
- Aby godność każdego była szanowana.
- Abyśmy wspierali dialog między wszystkimi ludźmi.
- Aby prawa człowieka były respektowane.
- Abyśmy szerzyli pojednanie.
- Abyśmy wychowywali dzieci do pokoju.
- Aby konflikty zostały rozwiązane.
- Abyśmy współpracowali z innymi religiami.

Myśli dla życia

Nie pozwól, aby kierowały Tobą schematy ideologiczne czy tendencyjne prognozy! Wierz w marzenie Boga o ludzkości i w kontekście, w którym żyjesz, służ prawdziwemu pokojowi, zaczynając od własnego nawrócenia.

Do zapamiętania

Chrześcijanin jest człowiekiem pokoju, a nie człowiekiem, który ma spokój: czynienie pokoju to jego powołanie (Primo Mazzolari).


Zobacz także
Anna Gniewkowska-Gracz
Od wieków chleb jest podstawą pożywienia ludzkości i nic nie jest w stanie go zastąpić. Choć z pozoru może nieco spowszedniały, jak żaden inny produkt, otaczany jest szacunkiem i czcią. Słowami modlitwy powszechnej prośba o chleb od tysiącleci każdego dnia kierowana jest do Boga przez wierzących na całym świecie...
 
Anna Gniewkowska-Gracz
Wreszcie Nowy Rok!!! Nowe napełnia mnie nadzieją ale też i niepokojem. Niepokój podsycają, ciągle pracujące na wysokich obrotach, popularne, laickie środki masowego przekazu, wśród których króluje wszechobecna w każdym domu, nawet podczas odwiedzin rodzinnych, telewizja...
 
Maria Kłosowska
Postawa człowieka, który mówi, że jest wierzący, ale niepraktykujący, nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Podobnie jak postawa niepraktykującego lekarza, policjanta, stolarza, męża czy żony. Dlaczego więc na płaszczyźnie wiary spotykamy się z takim sformułowaniem? U podstaw takich stwierdzeń tkwi nieznajomość wiary. 

Z ks. infułatem Janem Sikorskim rozmawia Maria Kłosowska
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS