logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Joachim Badeni OP
Zobaczyć Boga. Wprowadzenie do kontemplacji
Wydawnictwo Esprit
 


Według ojca Joachima Badeniego kontemplacja jest "widzeniem Boga". Czy można zobaczyć Boga? Nie tylko można – trzeba zobaczyć, jeśli chcemy z Nim żyć!
 
Poza tym kontemplacja, jak mówi ojciec Joachim, jest zupełnie prosta. Do tego nie potrzeba matury, tylko wiary. Każdy człowiek jest zdolny do kontemplacji, do widzenia obecności Bożej…
 
 

Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-63621-13-1
Format: 115x195
Stron: 120
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
  
 

 
Upodobanie w Prawie Pana
 
Spójrzmy, jak płynie dalej strumień Bożego błogosławieństwa, gdy rozważamy drugi wiersz Psalmu:
 
Lecz ma upodobanie w Prawie Pana,
nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.
 
Czy można mieć upodobanie w prawie? Dla wielu z nas Prawo Boże kojarzy się z kodeksem drogowym. Tego nie wolno, tamtego niewolno. Trzeba się trzymać prawej strony, nie wolno skręcać w lewo. Taki zbiór przepisów. Jeśli się go nie przestrzega, to płaci się mandat. Wszyscy zdają sobie sprawę, ze kodeks drogowy jest konieczny bez niego nie byłoby normalnego funkcjonowania na drodze. Analogicznie, potrzebne są także przepisy Prawa Bożego a przede wszystkim Dekalogu Jednak to Prawo Pana powinienem zobaczyć jako wyraz osobistego planu Boga dla mojego życia. W Prawie Pana mieści się doskonałość i wspaniałość planu Bożego względem mnie, w przeciwieństwie do szatańskiego planu bezprawia. Plan Boży jest zawsze planem praworządności, prawomyślności.
 
Dekalog jest Prawem, które dal mi Pan i dlatego mogę mieć w nim upodobanie. To jest Jego Prawo. Podczas Mszy Świętej, w modlitwie przed Komunią Świętą, kapłan wypowiada słowa: "Panie Jezu Chryste, spraw także, abym zawsze zachowywał Twoje przykazania". Modlimy się, abyśmy nigdy nie odstąpili od Jego przykazań, a chodzi nam przede wszystkim o to, aby nie odstąpić od Niego. Bóg chce, abyśmy te przykazania rozumieli i je zachowywali w swoim życiu.
 
Jeśli jestem niezależny od litery, w tym sensie, że literę cenię tylko jako wyraz Prawa Bożego, to wtedy Duch Święty przez literę Prawa obudzi we mnie urok, który będzie dla mnie upodobaniem Prawa. Urok obecności Bożej w Jego Prawie. To upodobanie w Prawie Pana jest ponadczasowe. Nie tylko w tym momencie, gdy je czytam. W ciągu dnia czy nocy zajmuję się różnymi sprawami, ale nie poddaję się prawu świata. Mogę rozmyślać dzień i noc nad Jego Prawem i jest to medytacja obecności Bożej w Jego Słowie.
 
 
Nie polega ona na nieustannym przypominaniu sobie przepisów Prawa, ale na upodobaniu w Prawie, które będzie we mnie przez cały dzień – czy jestem w pracy, w tramwaju czy gdzie indziej. Gdy przyjdzie pokusa, aby zejść z prostej drogi Prawa Bożego, to wtedy natychmiast poczuję niesmak. Mając upodobanie w Prawie Pana instynktownie odchodzę od bezprawia, czyli od zła, od grzechu. 

Zobacz także
ks. Mariusz Rosik
Kiedy w listopadzie, pełni zadumy, której sprzyja jesienny klimat, odwiedzamy groby drogich zmarłych, często z naszych ust płynie do niebios gorąca modlitwa o ich zbawienie. Również w tej intencji najczęściej zamawiana jest przez wiernych Eucharystia. A nagrobne płyty zdobią trzy tajemnicze litery: R.I.P. To skrót od Requiescat in pace, czyli „Niech odpoczywa w pokoju!”, co również jest formą modlitwy. 
 
ks. Jan Smolec
Grzech jest raną nieufności. Jest odwróceniem się od miłości, którą Pan mnie obdarza i której dla mnie pragnie. Jest skazą na mojej wierze, która martwa jest bez uczynków, która nie może więc być jedynie słowną deklaracją, lecz weryfikować się w życiu. Co zaś weryfikuje mój grzech? Obnaża bolesną słabość wiary, zaświadcza o niewierze!
 
ks. Tomasz Schabowicz
Kiedy próbuję odkrywać istotę wydarzeń Triduum Sacrum, mogę zatrzymać się na poziomie poruszających scen. Ale przecież nie chodzi tu o przelotne, szybko mijające chwile uniesień doznanych w spotkaniu. Ewangelia to nie łzawy melodramat! To jest objawienie konkretu Boga ze mną i dla mnie. To właśnie ten konkret stanowi źródło wzruszenia, zawstydzenia, przerażenia, radości...  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS