logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy (Łk 1,47)
 
Radowanie się Bogiem
 
Dzieło Boże to nie żadna jakaś groźna, niepokojąca siła, której istnienie gdzieś w jakiś sposób wyczuwamy. Nie jest to też żelazny pierścień ściskający świat. Także nie jest to jedna z owych idei, będących syntezą tego, co dla nas stanowi najwyższą wartość, co dla nas najlepsze i najwznioślejsze. O wszystkich tych bożkach nie moglibyśmy powiedzieć: mój duch raduje się w Nim. Radować możemy się tylko w Tym, o którym mówimy: Bóg, mój Zbawca. Zatem w Tym, który przyszedł nam dopomóc i który już samą swą obecnością mówi, że potrzebujemy pomocy. Jakkolwiek by było z innymi sprawami – On jest Tym, który nam dopomaga, nami się zajmuje i napełnia zbawieniem ciemne zakamarki naszej egzystencji. Jest to Bóg Zbawiciel. I w tym Bogu można i trzeba się radować. Można myśleć o innych bogach, można ze zbolałą twarzą uginać się przed przeznaczeniem, można się kurczowo trzymać wymyślonych przez siebie pociech i swoich własnych idei. Ale gdzie tu miejsce na radość? Radość to rzecz najrzadziej spotykana na świecie. Na świecie dosyć jest fanatycznej powagi, entuzjazmu i pozbawionego humoru zapału. Ale radość? Dowodzi to, że nieczęste jest poznanie żywego Boga. Radujmy się Bogiem, naszym Zbawcą – kiedy znaleźliśmy Go albo kiedy On nas znalazł.

Zobacz także
ks. Cezary Korzec

Dla osoby obytej z Pismem Świętym albo tekstami liturgicznymi dzisiejsza lekcja może wydawać się prosta i bardzo zrozumiała. Sens pierwszej części dzisiejszej lekcji rozpoczynającej się od słów „Duch Pański nade mną” łatwo jest wyczerpać stwierdzając, że w tymi samymi słowami inauguruje swoją działalność publiczną w synagodze w Nazarecie Jezus (por. Łk 4,16). 

 
ks. Zbigniew Sobolewski
Niewiara nie jest zjawiskiem jednorodnym. Można mówić o ateizmie teoretycznym, który próbuje podawać rozumowe "dowody" przeciwko istnieniu Boga. O wiele bardziej rozpowszechniony jest w naszej ateizm praktyczny – ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Polski ateizm ostatnich lat stał się zażartym antyteizmem. Nie chodzi o zorganizowany ruch, chociaż ateiści jednoczą się i mobilizują. Próbują "wypłynąć" na forum publicznym na fali antyklerykalizmu...
 
Marian Grabowski

Łzy przy grobie przyjaciela. Płacz po zmarłych jest tu nieusuwalnym tłem. Jezus płacze w tłumie tak płaczących. Płacz po drogich zmarłych. Płacz tuż po śmierci bliskiego, płacz w chwilach uświadamiających nieodwołalność tego, co się stało, pochlipywanie tygodniami – łaskawe, bo łagodzi trudną naukę nowej rzeczywistości bez obecności tego, kto odszedł. Płacz z powodu wspomnień…

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS