logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Jezus mówi: Ja was wybrałem (J 15,16)
 
Jego wybranie
 
Zmiłowanie i dobroć Boga, przejawiające się w stworzeniu w tym, że tajemnica Boża wykazuje w jego życiu tak wielki dynamizm, to rzeczywiście wielka łaska Boża. W jej działaniu Bóg mówi mu rzeczywiście „tak”. Jest to „tak” bezwarunkowe, pewne i uprzedzające wszelkie próby samookreślenia stworzenia. Jest to określenie uprzednie, w jego zasięgu można żyć w każdej sytuacji. Wprawia nas ono w ruch, nigdy jednak nie budzi w nas niepokoju. Obszar niepokoju pozostaje poza obszarem wybrania łaski Bożej. Ten ostatni to obszar stworzenia przeciwstawiającego się miłości Bożej. Stworzenie musi odczuwać głęboki niepokój, wtedy gdy tym sprzeciwem samo doprowadziło do swego upadku. Utraciwszy jedyny możliwy punkt oparcia, daremnie rozgląda się za innym. Jednak z tego obszaru niepokoju wydobyła go łaska Bożego wybrania. Gdy On mówi stworzeniu „tak”, jest to „tak” nieodwołalne. Bez „jeśli” i „ale”, bez myśli ubocznych i zastrzeżeń. W wierności nie takiej, która przemija, lecz wiecznej. Pytanie o to, czy owo „tak” ma znaczenie czy go nie ma, troska o to, w jaki sposób można je sobie zapewnić lub otrzymać, troski pojawiające się w obliczu coraz oczywistszej niemożliwości życia owym „tak” w oparciu o własne siły – z chwilą gdy wybranie Boże stanie się faktem, wszystko to znajdzie się poza obszarem Jego stworzenia. Bóg powiedział swemu stworzeniu „tak”. Jedyne życie, jakie mu teraz pozostaje, to życie treścią i mocą tego „tak”. Jest to równie pewne jak to, że Bóg owo „tak” wyrzekł. Tak pewne jak to, że Bóg jest Bogiem. Stworzeniu nie pozostaje nic innego, jak spokojnie prowadzić życie w ten sposób określone. I pozostaje tylko zadziwienie, pełne religijnego szacunku zdumienie wobec tajemnicy, która mówi mu, że takie życie, w ten sposób potwierdzone, może prowadzić.

Zobacz także
ks. Waldemar Irek
Wielbiąc Boga – w modlitwach dziękczynnych i pochwalnych – Mojżesz, Dawid i prorocy odwoływali się do Jego wierności i prawdomówności. Można stwierdzić, iż jeśli wierność jest związana z miłością, której nie zagraża żadna próba czasu, a prawdomówność jest miłością, która daje poczucie bezpieczeństwa, to tylko w Bogu, który prawdziwie „jest” człowiek może odkryć twierdzę, skałę i ostoję istnienia. 
 
ks. Dariusz Salamon SCJ
Czy kobieta może pełnić rolę apostoła, czyli świadka posłanego do innych? Otóż tak! To kobiety wyprzedziły samych apostołów w najważniejszym momencie: one jako pierwsze przyszły w poranek wielkanocny do grobu Jezusa i zobaczyły, że jest on pusty! Ujrzały też aniołów, którzy przekazali im radosną nowinę, że Jezus, którego szukają, żyje! 
 
Marcin Majewski
Psalm 24 jest jednym z najpiękniejszych psalmów w Psałterzu. Jest on hymnem pochwalnym na cześć Boga jako zwycięskiego Króla. Starożytny ten hymn, ułożony przez autora natchnionego jeszcze przed niewolą babilońską, wykorzystywany był w liturgii Izraela, w uroczystej procesji wniesienia Arki Jahwe do świątyni; był zatem wyrazem najgłębszej czci i wiary ludu Bożego Starego Testamentu w Jahwe...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS