logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Twoje Prawo jest moją rozkoszą (Ps 119,77)
 
Jego wezwanie
 
Od wszelkich innych nakazów przykazanie Boże różni się tym, że jest przyzwoleniem. Jest darem wolności. Wszystkie pozostałe nakazy znaczą, że ktoś człowiekowi wmawia (żeby nie powiedzieć: kładzie mu do głowy), że coś mu w jego życiu przeszkadza. Wszystkie one zasiewają w człowieku nieufność: wmawiają mu, że pozostawienie mu wolności mogłoby być dlań niebezpieczne. Mógłby tej wolności nadużyć. Ze wszystkich stron próbują go zastraszyć. I na tym strachu budują. Rodzą w nim strach, utrzymują go w zastraszeniu. Nakazywanie staje się wtedy w rzeczywistości zakazywaniem i odmawianiem wszelkich zezwoleń. Przykazanie Boże daje człowiekowi wolność. Przykazanie Boże zezwala. Jest nakazem w tylko tym znaczeniu, a nie w żadnym innym. Przykazania Boże i przykazania ludzi zdają się zmierzać w tym samym kierunku, a mimo to są czymś zupełnie innym. Przykazanie Boże nie wywiera przymusu na człowieku. Ono rozsadza oddziaływanie przymusu, pod którym żył. W przykazaniu Bożym człowiek nie znajdzie nieufności. Ono tchnie ufnością. Przykazanie to nie buduje na strachu człowieka – przeciwnie, dodaje mu odwagi. A to wszystko dlatego, że jest ono jedną z postaci łaski Bożej: branie na siebie słodkiego jarzma i lekkiego brzemienia jest dla nas wytchnieniem. Zapewnia nam je Bóg, dając swe przykazanie.

Zobacz także
Fr. Justin
Czy Biblia przytacza dowód na istnienie Boga?
 
Studencka Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej w Krakowie
Jeżeli chcemy poznać św. Maksymiliana, nie możemy patrzeć na jego życie bez refleksji nad jego śmiercią. Tak jak nie możemy rozważać znaczenia jego heroicznego czynu bez kontekstu jego życia. Maksymilian Kolbe być może mógł przeżyć obóz. Chyba każdy z nas zastanawiał się, co by było, gdyby... Kto wie, czego jeszcze mógł dokonać Szaleniec Niepokalanej?
 
Dariusz Piórkowski SJ
W dzisiejszej Ewangelii Jezus zwraca nam uwagę, że dobre życie nie oznacza ziemskiej pomyślności. Po drugie, decydujące w życiu jest pielęgnowanie relacji z Bogiem i innymi, a nie gromadzenie i korzystanie z różnego rodzaju dóbr. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Jezus mówi do nas rzeczy przeczące naszemu codziennemu doświadczeniu. Wydaje się, że pochwala biedowanie, głodowanie, płacz, bycie znienawidzonym i pogardzanym. A przecież na ogół staramy się uniknąć tych trudnych sytuacji, a gdy już na nas spadną, wcale się z nich nie cieszymy.
 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS