logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Bo dary łaski i wezwanie Boże pozostają nieodwołalne (Rz 11,29)
 
Jego wierność
 
To, że w roku 70 Żydzi nie zniknęli z kart historii świata, ale – otoczeni wielkimi i małymi narodami – przeżyli i dzisiaj żyją nadal, bardziej intensywnie nawet niż kiedykolwiek przedtem, ten fakt widziany w perspektywie biblijnego orędzia ma swą oczywistą przyczynę w tym, że zamysł Boży, zrealizowany w wybraniu tego właśnie narodu, jest wieczny i niezmienny. Naród ten był narodem niewiernym i od dawna chciał być narodem takim jak pozostałe narody: mieć króla jak one i podobną do nich historię. To jednak w niczym nie mogło naruszyć wierności Boga. Wybranie i przymierze istnieją nadal. W Jezusie Chrystusie nie zostały zniesione, lecz wypełnione! Dlatego w historii świata istnieją także Żydzi – naród, który nie jest narodem i dlatego właśnie jest ludem Bożym. Ludem niemającym historii i właśnie w ten sposób, właśnie z ich światową, historyczną problematyką, mają autentycznie ludzką historię, która jest historią Boga z ludźmi. Są tacy, a nie inni, i dlatego po dziś dzień odnoszą się do nich następujące słowa: „Kto was dotknie, dotknie źrenicy mojego oka” (Za 2,9). A źrenicy oka Bożego nikt dotknąć nie może.

Zobacz także
Maria Miduch

O słowie trudno jest pisać, bo nam, ludziom Zachodu, słowo wydaje się rzeczywistością tak banalną i oczywistą, że nawet się nad nią nie zatrzymujemy. Jest to dla nas również rzeczywistość nieuchwytna, abstrakcyjna, a więc trudna do poddania refleksji. Wypowiadamy tysiące słów, rzucamy je na wiatr, przywiązujemy do nich raz większą, raz mniejszą wagę, łamiemy dane słowo i zapominamy o tym, co dotarło do naszych uszu. 

 
ks. Janusz Stańczuk
Wielki Post przypomina o sensie ludzkiego życia. Mieszkając na ziemi, zasługującej na szacunek, jako dar Boży, żywimy się – póki co – odpadkami ze stołu Pańskiego. Skutek (niektórzy mówią: kara) grzechu pierworodnego. Powrót do pełnej uczty będzie możliwy po całkowitym oczyszczeniu, a Wielki Post przypomina nam, gdzie rozlewają się plamy grzechu.
 
ks. Edward Staniek
Wspominamy moment z życia Chrystusa po zmartwychwstaniu, w którym po raz ostatni spotkał się w sposób widzialny z Apostołami i swymi uczniami na górze Oliwnej. Odszedł do nieba. A gdzie jest niebo? Gdzie można Chrystusa dziś spotkać? Gdzie można z Nim porozmawiać? Przecież od tego spotkania zależy szczęście chrześcijanina.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS